Лудогорец спечели Суперкупата на България, след като на стадион “Лазур” в Бургас победи с 3:1 “Ботев” (Пловдив). Така тимът направи требъл, след като стана шампион и взе Купата на България. За втори път отборът обра и трите отличия след 2012 година. Това е втора Суперкупа за разградчани. “Канарчетата” поведоха в резултата след гол на Милен Гамаков в 18-ата минута. В добавеното време на първото полувреме обаче съдията Николай Йорданов изгони пресилено Александър Колев от “Ботев” (Пловдив). Така с човек по-малко “канарчетата” допуснаха пълен обрат през втората част. Мисиджан изравни в 53-ата минута, Марселиньо направи 2:1 в 85-ата, а Юнес Хамза, който направи дебют за Лудогорец, оформи крайното 3:1 в добавеното време.

“Ботев” Пловдив излезе със схема с двама нападатели – Цветелин Чунчуков и Александър Колев. Двамата бяха подпомагани от Мариян Огнянов. Лудогорец излезе с Роман Безяк на върха на атаката, подпомаган от Марселиньо и по крилата от Михаил Александров и Даниел Абало. В средата на терена играха обичайната двойка Златински и Светослав Дяков. В защита отново бе даден шанс на левия бранител Александър Василев, в средата играха Моци и Александър Александров, а отдясно – Кайсара.

“Ботев” започна с доста повече свежест, хъс и желание, докато Лудогорец често бъркаше в защита. Още в 10-ата минута Чунчуков нахлу отдясно в наказателното поле и стреля много добре, но Владислав Стоянов с една ръка изби в ъглов удар. Последва удар на Пламен Николов с глава, но топката мина покрай вратата. В 18-ата минута “Ботев” напълно логично поведе в резултата. Мариян Огнянов центрира от пряк свободен удар, Пламен Николов свали топката с глава, а Милен Гамаков от няколко метра пред голлинията необезпокояван реализира за 1:0. След 20-ата минута Лудогорец увеличи оборотите. В 24-ата минута Стаховяк скъси добре ъгъла при атака отдясно в наказателното поле на Абало. В 29-ата минута Марселиньо имаше шанс, след като прехвърли излезлия Стаховяк, но защитник на “Ботев” притича и изчисти. В края на полувремето съдията Николай Йорданов взе нещата в свои ръце. За има няма десетина минути реферът даде четири жълти и един червен картон. В добавеното време Йорданов изгони нападателя на “Ботев” Александър Колев. Футболистът нахлу отляво и падна в наказателното поле, като търсеше дузпа. Нарушение нямаше, но и симулация нямаше, тъй като имаше лек контакт. Последва реакция на играча НЕ към съдията, а към играч на Лудогорец и ситуацията отмина. Николай Йорданов се забави няколко минути, след което извади втори жълт и съответно червен картон на Александър Колев. Още на полувремето действията на Николай Йорданов бяха отчетени като пресилени.

Второто полувреме започна с две смени за Лудогорец. Мантула влезе на мястото на Александър Александров, а Мисиджан смени Абало. Точно Мисиджан изравни в 53-ата минута. Марселиньо центрира отдясно по земя, топката мина през абсолютно цялата защита, Филип Филипов и Росен Колев не успяха да я изчистят, Мисиджан получи, обърна се и изравни за 1:1. Треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев смени Роман Безяк с дебютанта Юнес Хамза, който премина в тима именно от “Ботев”. С влизането на тунизиеца атаката на шампионите се активизира. Логичното се случи в 85-ата минута, когато Лудогорец поведе с 2:1. Марселиньо се разписа с глава след центриране от корнер. В добавеното време Юнес Хамза оформи крайното 3:1. Марселиньо намери нападателя в наказателното поле, той се освободи технично от бранител на “Ботев” и прати топката зад Стаховяк.

Двата тима играха финал за Купата на България по-рано през годината, който се превърна в скандален, бе прекратен заради феновете на "Ботев", които подпалиха стадиона.

Мачът по минути ТУК

ЛУДОГОРЕЦ - "БОТЕВ" (ПЛОВДИВ) 3:1
0:1 Милен Гамаков (18), 1:1 Върджил Мисиджан (53), 2:1 Марселиньо (85), 3:1 Юнес Хамза (90+2)

Лудогорец: 21.Владислав Стоянов, 19.Александър Василев, 80.Жуниор Кайсара, 27.Козмин Моци, 15.Александър Александров (46 smqna.jpg 4.Теро Мантула), 18.Светослав Дяков, 23.Христо Златински, 17.Даниел Абало (46 smqna.jpg 93.Върджил Мисиджан), 7.Михаил Александров, 84.Марселиньо, 9.Роман Безяк (69 smqna.jpg 99.Юнез Хамза)
Резерви: 91.Иван Чворович, 4.Теро Мантула, 20.Шоко, 8.Фабио Ешпиньо, 12.Абел Анисе, 93.Върджил Мисиджан, 99.Юнес Хамза
Треньор: Георги Дерменджиев

2_13.jpg“Ботев” (Пловдив): 1.Адам Стаховяк, 37.Росен Колев, 22.Пламен Николов, 28.Филип Филипов, 24.Лазар Марин (60 smqna.jpg Божидар Васев), 11.Йордан Христов, 17.Лъчезар Балтанов (76 smqna.jpg Владимир Айтов), 7.Мариян Огнянов, 38.Милен Гамаков, 92.Александър Колев, 23.Цветелин Чунчуков (71 smqna.jpg Иван Цветков)
Резерви: 89.Михаил Иванов, 2.Владимир Айтов, 20.Серкан Юсеин, 30.Божидар Васев, 95.Станислав Дрянов, 10.Вандер Виейра, 19.Иван Цветков
Треньор: Велислав Вуцов

Стадион: "Лазур", Бургас
Съдия: Николай Йорданов
Жълти картони: Роман Безяк, Козмин Моци, Александър Александров, Даниел Абало, Теро Мантула (Лудогорец); Адам Стаховяк, Александър Колев (Ботев)
Червен картон: Александър Колев (45+2 - "Ботев")