Националният ни отбор загуби с 0:1 от Парагвай в контролна среща, играна пред около 500 зрители на стадион "Васил Левски". Двубоят беше неофициален дебют за новия селекционер Георги Дерменджиев, заменил Красимир Балъков. Героят от САЩ`94 се оттегли след загубата с 0:6 от Англия и подадената оставка от президента на БФС Борислав Михайлов.

Мигел Алмирон от Нюкасъл се разписа в 60-ата минута и това се оказа достатъчно на гостите да спечелят проверката. В нея парагвайците отправиха 20 удара към българската врата, а нашите едва четири.

След поражението националният ни отбор продължи лошата серия от мачове без победа - вече 12 поредни. В неделя "трикольорите" ще имат нов шанс да я прекъснат. От 19:00 часа избраниците на Дерменджиев ще домакинстват на Чехия в последната си евроквалификация. Срещата ще бъде пред празни трибуни поради наказанието, наложено след расисткия скандал от мача с Англия.

Досега България и Парагвай бяха играли само един мач помежду си - нулевото равенство на световното първенство през 1998 година. Мачът тази вечер беше исторически. За първи път отбор от Южна Америка гостува у нас за двубой срещу "А" националния ни тим.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Георги Дерменджиев заложи на доста по-различен състав в сравнение с последния мач на България - загубата с 0:6 от Англия на 14 октомври. В последната среща на предшественика му Красимир Балъков от първата минута започнаха само четирима играчи, които стартираха и срещу Парагвай - Ивелин Попов, Георги Терзиев, Георги Костадинов и Вандерсон.

Дебютантът Георги Георгиев беше титуляр на вратата при отсъствието на Пламен Илиев, който в дните преди контролата бе измъчван от болки в бедрото. Стражът на Лудогорец беше съхранен за евроквалификацията с Чехия в неделя.

31-годишният вратар на Славия изигра силен мач и на няколко пъти се намесваше решително след опасностите, създадени от парагвайците.

В този двубой липсваше и контузеният Антон Недялков, а друг основен защитник - Васил Божиков, остана резерва. На пейката бе и Кирил Десподов, който заедно с Божидар Краев се включи в игра в началото на второто полувреме. Другите, появили се на смяна, бяха Кристиан Димитров, Галин Иванов, Александър Цветков и 19-годишният Виктор Попов от Черно море, за когото това беше дебют за "А" националния отбор.

В защитата пред Георгиев стартираха Страхил Попов, Терзиев, Божидар Чорбаджийски и Иван Горанов. Кристиян Малинов и Георги Костадинов - в центъра на терена, а по крилата - Вандерсон и Тодор Неделев. Ивелин Попов поведе атаката, а зад него нападаше Марселиньо.

Националите на Парагвай надиграваха избраниците на Дерменджиев през по-голямата част от мача. Първата опасност пред българската врата беше в 16-ата минута, когато Георгиев спаси удар от пряк свободен удар. Малко след това нашите организираха добра атака, при която обаче Вандерсон пусна дълъг пас към капитана Ивелин Попов, изпреварен от стража на гостите. Георги Георгиев пък трябваше да се намесва още няколко пъти до почивката, опазвайки вратата си.

В 49-ата минута Анхел Ромеро беше изпуснат от българската защита, отправи удар по земя, за наш късмет покрай дясната греда в аут. Появилите се като резерви Десподов и Краев раздвижиха атаката, но головите ситуации липсваха. За сметка на това парагвайците успяха да поведат в 60-ата минута. Играчът на Нюкасъл Мигел Алмирон отправи мощен изстрел от над 20 метра, пращайки топката в долния десен ъгъл на Георгиев - 0:1.

Малко по-късно Ивелин Попов пропусна, отправяйки неточен удар след подаване на Вандерсон. До края гостите пропуснаха още няколко възможности, докато "трикольорите" играха хаотично и без особена идея в предни позиции.

БЪЛГАРИЯ - ПАРАГВАЙ 0:1
0:1
Мигел Алмирон (60)

Най-интересното по минути с БЛИЦ СПОРТ:
1 - Начало на срещата.
2 - Първи удар към българската врата, пазена от дебютанта Георги Георгиев. Мигел Алмирон отправи далечен изстрел, топката прелетя над напречната греда.
16 - Пряк свободен удар за "гуараните", след изпълнението му Георгиев улови топката.
23  Нашите организираха контраатака, при която Вандерсон пусна топката към Ивелин Попов, но твърде напред и вратарят на Парагвай Антони Силва я улови, изпреварвайки капитана на България.
28  Жълт картон за Георги Костадинов, който повали Алмирон на границата на наказателното поле.
29  Ромеро стреля от прекия свободен удар, Георгиев изби топката, но съдията отсъди нарушение на играч на гостите в атака.
39  Нова отлична намеса на Георгиев. Рамон Мартинес пропусна за "гуараните".
45 - Край на първото полувреме.
-------------
46 - Начало на второто полувреме.
46  Георги Дерменджиев извършва две смени. Голмайсторът Кирил Десподов и Божидар Краев влизат в игра, Марселиньо и Неделев вече не са на терена.
49  Анхел Ромеро беше изпуснат от отбраната ни, отправи удар по земя, за късмет на Георги Георгиев прати топката покрай дясната греда в аут.
57 - Добра атака на "трикольорите". Десподов центрира, Краев не отигра добре в наказателното поле на гостите, след което Ивелин Попов се оказа в засада.
60  ГОЛ! Парагвай повежда - 0:1! Мигел Алмирон прати топката в мрежата на Георгиев със силен удар от 20-ина метра.
63  Георги Терзиев отстъпва място на бранителя на Ботев (Пловдив) Кристиан Димитров.
69  Георгиев спаси удар от малък ъгъл на Анхел Ромеро.
69  Вандерсон излиза, Галин Иванов се появява в игра.
71  Поредна отлична намеса на Георги Георгиев, който улови топката след удар отблизо на Ромеро. Нападателят на гостите получи отлично подаване вдясно в наказателното поне на нашите, където бе оставен непокрит и стреля заплашително.
78 - Удар на Десподов, топката излезе в аут.
80  Александър Цветков сменя Георги Костадинов.
84  Дерменджиев извършва последната шеста смяна. Дебютантът Виктор Попов влиза в игра, Страхил Попов напуска терена.
84 - 19-годишният Попов е десен защитник, футболист на Черно море.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+1 - Десподов центрира, Краев не успя да стреля към вратата на гостите.
90+4 - Край на контролата. България загуби от Парагвай с 0:1.

БЪЛГАРИЯ
1.Георги Георгиев, 2.Страхил Попов (84  6.Виктор Попов), 21.Георги Терзиев (63  5.Кристиан Димитров), 4.Божидар Чорбаджийски, 20.Иван Горанов , 16.Кристиян Малинов, 7.Георги Костадинов  (80  22.Александър Цветков), 8.Тодор Неделев (46  12.Божидар Краев), 9.Вандерсон (69  18.Галин Иванов), 19.Марселиньо (46  11.Кирил Десподов), 10.Ивелин Попов (к)
Резерви: 13.Николай Михайлов, 23.Пламен Илиев, 3.Петър Занев, 5.Кристиан Димитров, 6.Виктор Попов, 15.Васил Божиков, 22.Александър Цветков, 18.Галин Иванов, 12.Божидар Краев, 11.Кирил Десподов, 14.Димитър Илиев, 17.Исмаил Иса
Селекционер: Георги Дерменджиев

ПАРАГВАЙ:
1.Антони Силва, 20.Блас Риверос, 4.Фабиан Балбуена, 15.Густаво Гомес, 2.Хорхе Морейра, 5.Хорхе Морел (81  5.Бруно Валдес), 7.Матиас Виласанти (90+3  18.Сантиаго Арсамендия), 14.Рамон Мартинес (58  6.Ричард Санчес), 23.Мигел Алмирон , 11.Анхел Ромеро (73   9.Лоренцо Мелгарехо), 99.Дарио Лесано (90+4  41.Браян Самудио)
Резерви: 22.Жуниор Фернандес, 22.Алфредо Агилар, 18.Сантиаго Арсамендия, 5.Бруно Валдес, 13.Жуниор Алонсо, 2.Иван Пирис, 21.Оскар Ромеро, 20.Матиас Рохас, 6.Ричард Санчес, 22.Кристиан Паредес, 41.Браян Самудио, 10.Дерлис Гонсалес, 9.Лоренцо Мелгарехо
Селекционер: Едуардо Берисо

София, Национален стадион "Васил Левски"
Съдия: Фабио Верисимо (Португалия)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация