"Ботев" (Пловдив) победи Литекс с 2:1 в мач от 31 кръг на "А" група. Две попадения за домакините реализира Юнес Хамза (9-дузпа и 70), а за гостите се разписа юношата Кирил Десподов в 77-ата минута. След успеха "Ботев" Пловдив вече има 54 точки, на четири от втория и третия съответно ЦСКА и Литекс. "Канарчетата" се върнаха в борбата дори за второто място, след като постигнаха първа победа след три неуспешни мача (една загуба и две равенства). Кризата в Литекс се задълбочава дори и след смяната на Златомир Загорчич с Миодраг Йешич. Тимът записа второ поредно поражение при Йешич след загубата от Лудогорец за Купата през седмицата. "Оранжевите" все още нямат победа след началото на плейофите (четири мача, от които записаха едно равенство и три загуби).

"Ботев" (Пловдив) изигра добър мач днес срещу Литекс. Безспорно най-добрия футболист в редиците на "жълто-черните" беше Вандер. Бразилецът правеше каквото си поиска по целия терен, атакуваше опасно по десния фланг и така и не бе спрян от защитата на гостите.

"Ботев" (Пловдив) започна със схема 4-4-2
Вратар: Адам Стаховяк
Десен бек: Йордан Христов, ляв бек - Веселин Минев, централни защитници - Алесандру Бенга и Сивард Спрокел
Вътрешни халфове: Абел и Томаш Иршак
Дясно крило: Вандер, ляво крило - Алесандру Куртеан
Двама нападатели: Феребори Доре и Юнес Хамза

Литекс започна със схема 4-2-3-1
Вратар: Илко Пиргов
Десен бек: Страхил Попов, ляв бек - Иван Горанов, централни защитници: Илия Миланов, Николай Бодуров
Вътрешни халфове: Румен Руменов и Александър Цветков
Трима офанзивни полузащитници: Джамал Берберович, Момчил Цветанов и Кирил Десподов
На върха на атаката - Мирослав Манолов

Още в 8-ата минута съдията Цветан Кръстев даде дузпа за "Ботев" Пловдив. Вандер нахлу мощно в наказателното поле и бе съборен в гръб от Иван Горанов. Юнес Хамза застана зад топката и без проблеми откри резултата - 1:0 за домакините. "Ботев" продължи да бъде много по-добрият отбор на терена. Атаките на домакините се развиваха основно чрез Вандер, който разнищи отбраната в оранжево. В 14-ата минута именно бразилецът центрира добре, но Куртеан от воле не успя да застраши Пиргов. В 17-ата минута съдиите спряха атака на Вандер, който отне топката от Иван Горанов и го фаулира иначе излизаше сам срещу вратаря на Литекс. В 24-ата минута Миодраг Йешич направи смяна и извади Горанов, като на негово място в игра се появи Джазула. В 39-ата минута Алесандру Бенга от два метра не успя да прати топката във вратата на Литекс след намеса в последния момент на играч на гостите.

Второто полувреме започна със смяна в състава на гостите от Ловеч. На мястото на Мирослав Манолов влезе Асприля, който пораздвижи атаката. Литекс заигра доста по-добре и атакуваше по-често. Станимир Стоилов усети загубата на притежанието на топката и извади единия нападател - Доре, като пусна на негово място Мариян Огнянов, който заигра зад Хамза. В 69-ата минута Асприля пропусна най-хубавото положение за Литекс през второто полувреме. Нападателят се промъкна през двамата централни защитници на "канарчетата", но Стаховяк излезе и го пресрещна. В това положение вратарят дори извърши нарушение в нападение срещу нападателя на ловчанлии. В 70-ата минута Юнес Хамза покачи на 2:0 за "Ботев" Пловдив. Йордан Христов направи добър пробив отдясно, влезе в наказателното поле и поднесе топката на тунизиеца, който от няколко метра я прати във вратата.

В 73-ата минута Литекс върна интригата. Кирил Десподов вкара красиво попадение след още по-добър пробив през почти цялата половина на домакините. Георги Сърмов остана да гледа нападението на Десподов, който мина и покрай Спрокел, след което с удар по земя прати топката в долния десен ъгъл на вратата на гостите. По време на атаката на Десподов - Георги Сърмов, се контузи и бе принудително заменен от Стоилов. В последните десетина минути "Ботев" имаше още два шанса, но не успя да вкара трето попадение.

Двубоят по минути ТУК

"БОТЕВ" (ПЛОВДИВ) - ЛИТЕКС 2:1
1:0 Юнес Хамза (9-дузпа), 2:0 Юнес Хамза (70), 2:1 Кирил Десподов (77)

"БOTЕВ" (Пд): 1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов (к), 6.Алесандру Бенга, 83.Сивард Спрокел, 14.Веселин Минев, 16.Томаш Иршак, 17.Абел Анисе, 10.Вандер, 8.Алесандру Куртеан (69 - 88.Георги Сърмов - 77 - 22.Ромарио), 3.Феребори Доре (59 - 7.Мариян Огнянов), 9.Юнес Хамза
Резерви: 27.Илия Николов, 7.Мариян Огнянов, 15.ЛУис Педро, 19.Иван Цветков, 22.Ромарио, 28.Филип Филипов, 88.Георги Сърмов
Треньор: Станимир Стоилов

lit.jpgЛИТЕКС 12.Илко Пиргов, 16.Страхил Попов, 5.Николай Бодуров (к), 18.Илия Миланов, 23.Иван Горанов (24 - 10.Юрген Джазула), 33.Джамал Берберович, 19.Румен Руменов, 21.Александър Цветков, 77.Момчил Цветанов, 99.Кирил Десподов, 11.Мирослав Манолов (46 - 70.Данило Асприля)
Резерви: 30.Александров, 8.Том, 9.Джордан, 10.Юрген Джазула, 22.Пламен Николов, 24.Златинов, 70.Асприля
Треньор: Миодраг Йешич