ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Лудогорец победи "Левски" с 2:1 и се върна на върха в "А" група. Селекцията на Ивайло Петев надигра "сините" пред около 6000 зрители на "Лудогорец Арена" и заслужено се поздрави с успеха, след който събра 32 точки. "Левски" пък остана с 31, като в Разград записа втора загуба за сезона след тази от ЦСКА във вечното дерби - 0:1.

В герой за домакините в днешната среща се превърна Станислав Генчев. Опитният халф вкара и двата гола във вратата на бившия си клуб. Генчев първо откри в 12-ата минута, а в 58-ата се разписа за втори път. Между попаденията му точен за "сините" беше Илиян Йорданов - в 48-ата.

На вратата на "Левски" дебют в "А" група направи Ивайло Василев, който се наложи да замени наказания Пламен Илиев. Резервният страж на "сините" имаше доста работа в дербито и направи всичко, което е по силите му. На няколко пъти Василев се намесваше решително, а в 58-ата минута донякъде носи вина за втория гол на Генчев. Тогава опитният халф го наказа от 30-ина метра.

Наставникът на шампионите Ивайло Петев направи две промени в титулярния си състав в сравнение нулевото равенство със Славия в миналия кръг. Капитанът Емил Гъргоров и Урош Голубович отново започнаха от първата минута, докато Станислав Ангелов, Христо Йовов и Ивайло Василев бяха промените за "сините" от мача им с "Ботев" (Враца), спечелен с 2:0.

Избраниците на Петев стартираха доста активно срещата. В 6-ата минута Марселиньо отправи свиреп изстрел, след като получи топката фронтално срещу вратата на "Левски". За късмет на "сините" обаче кълбото се отби право в тялото на Станислав Генчев. Малко след това и Иван Стоянов се озова на стрелкова позиция, но беше маркирана засада. Гостите отговориха с добра атака в 8-ата минута, когато Гаджев изведе Йовов сам отдясно, той пусна успоредно на голлинията към Базил Де Карвальо, но Козмин Моци изби. След това стражът на "сините" Ивайло Василев изби в корнер удар на Мирослав Иванов. В 12-ата домакините вече ликуваха, а в прегръдките на съотборниците си попадна Станислав Генчев. Домакините изпълниха корнер, след който настана меле пред Ивайло Василев. Светослав Дяков засече топката и я изпрати успоредно на голлинията, Даниел Димов не успя да изчисти добре, поднасяйки я на Козмин Моци, който стреля, последва ново разбъркване, при което бившият футболист на "Левски" засече от близко разстояние и реализира, прокарвайки топката между вкупчилите се играчи и вкарвайки я в мрежата на "сините" - 1:0.

В 27-ата минута след центриране отдясно, Марселиньо засече отблизо топката, но я прати покрай вратата. Малко след това Гъргоров стреля отдясно от малък ъгъл, но Василев изби. В 38-ата Марселиньо беше изведен сам отляво, но Мюлдер го догони и изчисти в корнер, а две минути преди края на полувремето Ивайло Василев изби в ъглов удар изстрел на Александър Барт от близко разстояние.

В последната минута на първата част откъсващият се Базил Де Карвальо беше фаулиран, последва центриране и след настъпилото разбъркване, защитата на домакините се справи с опасността.

Второто полувреме започна отлично за "Левски", след като още в 47-ата минута след пробив и центриране отдясно на Мюлдер, топката стигна до Илиян Йорданов, който бе на далечната греда, финтира защитник и отблизо реализира за 1:1.

Три минути по-късно Гаджев стреля опасно отдалеч, но покрай вратата на домакините.

В 58-ата Лудогорец стигна до втори гол, след като Станислав Генчев посрещна топката пред пеналта и с бомбен удар прониза Ивайло Василев за 2:1.

Две минути по-късно Базил Де Карвальо опита удар отдалеч, но неточно. В 63-ата Йордан Минев получи топката отдясно, но стреля над вратата на "сините". В 74-ата минута след центриране от корнер на Кристовао Рамос, кълбото стигна до Базил Де Карвальо, той нанесе удар, който обаче не попадна в целта. До края избраниците на Илиан Илиев направиха отчайващи опити да стигнат поне до точката. Единствено пред Мулдер се откри ситуацията, но десният бек стреля неточно в аут.

По този начин "Левски" инкасира втората си загуба от началото на първенството и общо трета от три мача с Лудогорец до момента. Както е известно, селекцията на Ивайло Петев би "сините" и в двата двубоя през миналия сезон, когато спечели историческата си първа шампионска титла, към която прибави още Купа и Суперкупа на България, за да постигне требъл.

В днешното гостуване в Разград пък "Левски" отново показа, че има трудности и не може да печели важните си мачове напоследък. След отпадането от ФК Сараево за Лига Европа избраниците на Илиан Илиев отстъпиха още на вечния си съперник ЦСКА (0:1) и сега на основния конкурент за титлата Лудогорец, който поведе на върха с 1 точка.

Мачът по минути - ТУК

ЛУДОГОРЕЦ - "ЛЕВСКИ" 2:1
1:0 Станислав Генчев (12), 1:1 Илиян Йорданов (47), 2:1 Станислав Генчев (58)

ЛУДОГОРЕЦ: 1.Урош Голубович, 25.Йордан Минев, 5.Александър Барт, 27.Козмин Моци, 80.Жуниор Кайсара, 8.Станислав Генчев, 18.Светослав Дяков, 84.Марселиньо (88-14.Мичел Бургзорг), 73.Иван Стоянов, 23.Емил Гъргоров (90+2-14.Димо Бакалов), 22.Мирослав Иванов (80-7.Михаил Александров)
Резерви: 30.Георги Аргилашки, 20.Шоко, 33.Любомир Гулдан, 14.Мичел Бурзорг, 14.Димо Бакалов, 11.Жуниор Кишада, 7.Михаил Александров
Треньор: Ивайло Петев

"ЛЕВСКИ" 1.Ивайло Василев, 2.Дъстли Мулдер, 3.Ромен Ели, 25.Даниел Димов (80-9.Жоао Силва), 6.Орлин Старокин, 4.Станислав Ангелов, 45.Владимир Гаджев, 10.Христо Йовов (46-31.Марсиньо), 22.Илиян Йорданов (71-18.Борислав Цонев), 16.Кристовао Рамос, 19.Базил Де Карвальо
Резерви: 24.Александър Любенов, 20.Александър Башлиев, 28.Нуно Пинто, 18.Борислав Цонев, 31.Марсиньо, 8.Роман Прохазка, 9.Жоао Силва
Треньор: Илиан Илиев