Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

“Левски” и ЦСКА никога не са играли на 29 април, но имат доста двубои, проведени през четвъртия месец на годината. БЛИЦ връща лентата назад в познатата ви рубрика, за да разкаже на своите читатели за два от “синьо-червените” сблъсъци, състояли се през април.

На 17 април 1996 година се играе най-инфарктното и най-зрелищно дерби в последните 20 лета. А може би и в цялата история на мачовете между “Левски” и ЦСКА.
Двата тима излизат един срещу друг на “Армията” в полуфинален реванш от турнира за купата на България. “Сините” печелят първата среща на “Герена” с 1:0.
В Борисовата градина зрителите виждат уникален обрат, 6 гола, 3 червени и 11 жълти картона! За първи път един от отборите печели с 4:2, след като е губил с 0:2.
Всичко започва прекрасно за ЦСКА. В 12-ата минута Георги Донков се възползва от разсеяността на защитника Димчо Марков и с топовен изстрел открива резултата – 1:0. 11 минути по-късно Филип Филипов също със силен шут увеличава на 2:0. “Червените” тотално владеят инициативата, а десетина минути след второто попадение печелят дузпа. Зад топката застава опитният майстор Георги Георгиев. Феновете на ЦСКА предчувстват голямата победа, но ударът на Гецата е спасен от вратаря Пламен Николов. Пропускът подкосява краката на “червените” и дава сили на изпадналите в амок футболисти на “Левски”. Идва ред и на разправиите. Дончо Донев посяга на Милен Петков, след което Адалберт Зафиров налита на “синьото” крило. Двамата се сбиват и съдията Костадин Гергинов им показва червени картони. В самия край на полувремето от игра е изгонен и вратарят на ЦСКА Димитър Попов. Той събаря в наказателното поле останалия очи в очи срещу него Мариян Христов и логично е отстранен. Владо Йонков е точен от дузпата – 2:1, а двата отбора доиграват мача съответно с 9 и с 10 футболисти.
След почивката ролите са напълно разменени. “Левски” доминира, а ЦСКА е в нокдаун. В 59-ата минута Илиян Симеонов, известен с прякора Чушката, изравнява. В 71-ата минута влезлият като резерва Тодор Зайцев прави обрат – 2:3. В последните секунди Мариян Христов оформя крайния резултат: ЦСКА – “Левски” 2:4.
С този си успех “сините” постигат още един рекорд. Освен че обръщат резултата от 0:2 до 4:2 в своя полза, те записват девета поредна победа над вечния си съперник.

17 април 1996 г., полуфинал-реванш за Купа България
ЦСКА – “Левски” 2:4
1:0 Г. Донков (12), 2:0 Ф. Филипов (23), 2:1 Вл. Йонков (45-дузпа), 2:2 Ил. Симеонов (59), 2:3 Т. Зайцев (71), 2:4 М. Христов (90)

ЦСКА: Д. Попов, Ад. Зафиров, Ил. Найдоски, М. Петков (63 - Б. Янков), Д. Митов, Ф. Филипов, Р. Милосавов, А. Нанков, П. Михтарски (45 – П. Петков), Г. Георгиев (65 – Е. Енгибаров), Г. Донков. Треньор: Г. Василев
“ЛЕВСКИ”: Пл. Николов, П. Пенчев (46 – Т. Зайцев), В. Дъртилов, Д. Марков, Ив. Василев, Вл. Йонков, Д. Донев, М. Христов, Ил. Симеонов (75 – Хр. Йовов), Ем. Велев, Г. Иванов-Геша (73 – Б. Илиев). Треньор: Ив. Кючуков
Червени картони: Ад. Зафиров, Д. Попов (ЦСКА), Д. Донев (Левски)
Съдия: Костадин Гергинов
Ст. “Българска армия” – 25 000 зрители

Точно 10 дни след голямата драма на “Армията” двата отбора играят мач за първенство. ЦСКА печели с 1:0 след гол на Михтарски и най-после прекъсва черната си серия – 9 мача без победа над “Левски”. Двубоят обаче ще се запомни с друго. След края на полувремето фен от сектор “А” хвърля към главния съдия Веселин Богданов жива змия, която пада в краката на слисания арбитър и неговите помощници. Стресираният рефер отказва да излезе през второто полувреме, но благодарение намесата на дежурния делегат е разубеден.
“От години свиря мачове. Виждал съм какво ли не, но това бе върхът на простотията. Да вкараш змия на стадиона и да я метнеш на пистата в краката ни. Ужасяващо!”, коментира след мача роденият във Велико Търново Веселин Богданов.
Смразяващата картина е забелязана и от германски скаут, който е в ложите на Националния стадион. Гостът представлява елитния Бохум и е дошъл да наблюдава Георги Донков. Два месеца по-късно нападателят е продаден на немския клуб.