Ръководството на "Левски" преди дни изпрати писмо до БФС, заявявайки официално искането си за служебна победа срещу ЦСКА. Претенциите на "сините" са заради прословутия казус с Ивайло Чочев и това, че "армейците" го спряха за участие в младежкия национален отбор, който имаше важни мачове с Дания (2:3) и Словения (1:5). В крайна сметка молбата на "Левски" беше отхвърлена по време на днешното заседание на Спортно-техническата комисия и така равенството 0:0 в първата среща от 1/8-финалите за Купата на България се запазва.

БЛИЦ отново публикува писмото на "Левски" до БФС:

СТАНОВИЩЕ
на „Професионален Футболен Клуб Левски“АД, изпратено до Спортно – техническият Комитет на Български Футболен Съюз

„Уважаеми Господа,
Състезателят Ивайло Чочев бе повикан с повиквателна от БФС от 08.11.2013г. за подготвителния лагер и за участие в юношеския национален футболен отбор до 21 години на Република България за официалните футболни срещи срещу Дания на 15.11.2013г. и срещу Словения на 19.11.2013г.

Вместо да се яви за участие в горепосочените срещи и да се отзове на поканата, както е длъжен, последният не бе освободен от клуба си и я игнорира, и като междувременно взе участие като титуляр в представителния мъжки футболен отбор на ПФК ЦСКА ЕАД във футболната среща от 1/8 финалите на турнира за Купата на България, проведена на 16.11.2013г. от 15:15 часа (б.р. - ЦСКА - "Левски" 0:0)

Горепосочените факти са ви ноторно известни и не се нуждаят от доказване.

С осъществяването им е извършено грубо нарушение на чл. 3, т.1 от Анекс 1 от  Правилника за статута и трансфера на играчи на ФИФА и следва да се приложат предвидените рестрикции и дисциплинарни мерки, заложени в чл. 5, респективно чл. 6 от Анекс 1 на същия правилник.
Съгласно Чл.5 от Анекс 1 от горецитирания правилник : „ ...... състезател, който е бил повикан от своята Асоциация за някой от представителните й отбори, няма право да играе за клуба, в който е регистриран по време на срока, за който е бил освободен или е трябвало да бъде освободен съгласно разпоредбите на този Анекс. В допълнение, това ограничение върху участието в мачове на клуба се удължава с пет дни в случай, че състезателят не е пожелал или не е бил в състояние да се отзове на поканата, независимо от причината“.

Съгласно чл. 6, т.2 от Анекс 1 от посочения правилник,  всеки мач , в който е участвал въпросният състезател  за периода, описан в чл. 5 от Анекс 1, за която не е бил освободен следва да се обяви за загубен служебно от неговия клуб, независимо от крайния резултат.

Горецитираните разпоредби имат пряко, непосредствено и задължително действие за БФС като асоцииран член на ФИФА. Те са приложими и на основание параграф 2 от Заключителните разпоредби на Правилника за статута и трансферите на футболистите на БФС, доколкото липсва уредба  за тези случаи в правилниците на БФС.

С оглед горното е очевидно, че следва да се произнесете като присъдите служебна загуба за отбора на ПФК ЦСКА ЕАД  в мача от 1/8-финалите на турнира за Купата на България, проведена на 16.11.2013г. от 15:15ч.
Настояваме да изпълните задълженията си като приложите повелителните относими норми.

Всяко друго решение би било в крещящо противоречие с основните принципи, залегнали в правилниците на ФИФА и УЕФА. Освен това ще се създаде прецедент, който ще гарантира безнаказаност за клубовете, които отказват да освобождават състезатели за националната формация.

Не на последно място в случай, че не присъдите служебна загуба в горецитираната среща, ще бъде нарушен и принципа за равнопоставеност на клубовете, доколкото нашият клуб осигури както винаги до сега участието на всички свои състезатели, повикани в националните отбори.“