Играй БЛИЦ ГЕЙМ 2 - ТУК!

ЦСКА ще премери сили за пети път довечера срещу австрийски тим. Засега балансът е равен. „Червените” веднъж отстраняват отбор от тази страни, два пъти отпадат, а след това си разменят по една победа с груповата фаза за Купата на УЕФА.

През 1973 година е първото австрийско препятствие. „Червените” се справят с лекота със Сваровски Вакер след две победи в София и навън.

Голямата драма е през есента на 1986 година, когато ЦСКА среща Сваровски Тирол. Начело на „армейците” е Димитър Пенев, който налага младото и перспективно трио Стоичков-Пенев-Костадинов. В състава са и опитните Георги Велинов, Лъчезар Танев (капитан) и Красимир Безински.
Първата среща е в Австрия. ЦСКА повежда в началото след гол на Ицо Стоичков. Малко след това на стадион „Тиволи” се изсипва пороен дъжд. За десетина минути теренът се превръща в блато и италианският съдия Лонги е принуден да прекрати мача след консултация с дежурния делегат. Първоначално те изчакват половин час, но дъждът не спира.

На другия ден срещата се преиграва. Сега не времето, а реферът е главно действащо лице. Преди първия гол на австрийците е извършен груб фаул срещу Илия Дяков, който арбитърът не вижда. При последвалата контра Сваровски Тирол открива резултата. Следват още две попадения и ЦСКА губи с 0:3.
На реванша „червените” тотално превъзхождат и в 80-ата минута водят с 2:0. В заключителните минути натискът на домакините е огромен, но така важният трети гол, който ще доведе мача до продължения, не пада.  Момчетата на Пената пропиляват две стопроцентови ситуации пред вратата на Ивкович.

"Никога няма да забравя какво се случи в Австрия. Този ужасен потоп спря възхода ни, а хубавият ми гол така и не влезе в историята. Но понякога се случват и такива неща", спомня си след години Христо Стоичков.

През есента на 1992 година ЦСКА е елиминиран по драматичен начин и от Аустрия. Във Виена „армейците” допускат два гола в края и пропиляват отличен шанс да се върнат в София с реми. На родна земя те повеждат рано, но в крайна сметка не успяват да продължат  напред.

Преди 8 години ЦСКА губи от Рапид на Националния стадион „Васил Левски” в груповата фаза за Купата на УЕФА, но в ответната среща печели с 2:1 насред Виена.

Мачовете на ЦСКА срещу австрийски отбори:
1973/74 – КЕШ, 1/16-финал
19 септември 1973, първи мач
ЦСКА – Сваровски Вакер 3:0

1:0 Д. Марашлиев (3), 2:0 Жеков (26), 3:0 Денев (38)

Сваровски Тирол – ЦСКА 3:0

1:0 Рошер (11), 2:0 Пакулт (47), 3:0 Лисмайер (78)
1 октомври 1986, реванш
ЦСКА – Сваровски Тирол 2:0

1:0 Л. Танев (35-с.), 2:0 Ем. Костадинов (80)

1992/93 – КЕШ, 1/16-финал
16 септември 1992, първи мач
Аустрия (Виена) – ЦСКА 3:1

1:0 Хазенхютъл (18), 1:1 В. Шишков (58), 2:1 Фридрикас (83), 3:1 Коглер (90)
30 септември 1992, реванш
ЦСКА – Аустрия (Виена) 3:2

1:0 К. Метков (4), 1:1 Фльогел (27), 2:1 Ив. Андонов (60), 2:2 Иванаускас (64), 3:2 Ст. Драганов (71-д)