Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Нидерландия поведе с красив гол и въпреки това загуби от Англия с 1:2 на „Сигнал Идуна Парк“ в Дортмунд втория полуфинал на Евро 2024. Шави Симонс (7) даде ранен аванс на "лалетата", но Хари Кейн (18-дузпа) изравни, а "трите лъва" ликуваха с гол на Оли Уоткинс (90+1) в добавеното време и така ще играят втори пореден финал на европейско първенство, като този път ще се изправят срещу Испания на 14 юли в битката за трофея.

"Лалетата" изглеждаха по-дефанзивно разположени, разчитайки на контраатаки през първата част. В седмата минута англичаните загубиха топката в опасна зона. Шави Симонс открадна кълбото от Деклан Райс, напредна и с велиоклепен удар преодоля Пикфорд за 1:0. Англия опита веднага да отговори и започна да атакува по-агресивно и в 15-ата минута пробив на Сака завърши с блокиран удар. Топката стигна до Кейн, който я прати над вратата. В тази ситуация обаче капитанът на британците бе уцелен в крака от Дъмфрис. Съдията отиде да види случилото се на монитор и отсъди дузпа, а от бялата точка Кейн се разписа за 1:1.

В 22-ата минута пробив на Мейну завърши с подаване към Фоудън, който се разходи сред няколко защитници в наказателното поле и успя да промуши топката покрай вратаря. Тя обаче не премина голлинията преди Дъмфрис да я изчисти. Малко по-късно Дъмфрис бе пред другата врата и засече топката с глава, а тя се удари в горната греда.

До края на полувремето Англия доминираше, а Фил Фодън също удари греда в 32-ата минута след великолепен удар от дистанция. Малко по-късно Мемфис Депай трябваше да напусне терена поради контузия и бе заменен от Джоуи Феерман. Нидерландия много трудно се справяше с атаките на съперника и прекарваше повечето време в собствената си половина, удържайки равенството.

В първите секунди от добавеното време резервите на Гарет Саутгейт помогнаха на Англия да възкръсне и да се класира за финала. Коул Палмър изведе в наказателното поле на "лалетата" Оли Уоткинс, който успя да гардира топката от Стефан де Фрай, след което стреля от малък ъгъл по диагонала и вкара за крайното 1:2, пращайки "трите лъва" на финал срещу Испания на 14 юли в Берлин.

НИДЕРЛАНДИЯ - АНГЛИЯ 1:2
1:0 Шави Симонс (7), 1:1 Хари Кейн (18-дузпа), 1:2 Оли Уоткинс (90+1)

По-интересното по минути
1 – Начало на мача.
7 - ГОООЛ за Нидерландия! Шави Симонс отне топката от Деклан Райс, нагласи си я и с мощен удар я прати в горния десен ъгъл на вратата за 1:0.
13 - Барт Фербрюген отрази опасен удар от далечна дистанция на Хари Кейн.
14 - Букайо Сака навлезе в наказателното поле на "лалетата" и топката стигна до Хари Кейн, който от изгодна позиция шутира над вратата.
15 - ДУЗПА за Англия! ВАР извика съдията да прегледа ситуацията при удара на Кейн и в крайна сметка бе отсъдена дузпа за нарушение срещу нападателя.
18 - ГОООЛ за Англия! Хари Кейн реализира безапелационно дузпата за 1:1.
22 - Фил Фодън навлезе в наказателното поле на Нидерландия, след което премина през куп от нидерландски футболисти и отправи удар, но току пред голлинията Дензел Дъмфрис успя да изчисти.
29 - Дониел Мален бе изведен в наказателното поле на англичаните, но ударът му бе блокиран и топката излезе корнер.
30 - ГРЕДА за Нидерландия! След центрирането от корнера Дъмфрис надскочи всички и отправи удар с глава, пращайки топката в напречната греда.
32 - ГРЕДА за Англия! Фил Фодън получи пред наказателното поле и потърси далечния ъгъл, но топката срещна гредата и излезе в аут.
35 -   Мемфис Депай получи контузия и беше заменен от Джоуи Феерман.
39 - Фил Фодън получи топката в наказателното поле и отправи опасен удар, а Вербрюген спаси.
45+3 - Край на първата част!
...............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
58 - Внимателни действия от двата тима без голови положения.
65 - Джоуи Феерман центрира от свободен удар към далечната греда, където Ван Дайк успя да се измъкне от защитник и да нанесе удар от близка дистанция, но Пикфорд с блестяща намеса изби в корнер, след чието изпълнение Дъмфрис нанесе удар с глава, но над вратата.
69 - Коди Гакпо центрира опасно в наказателното поле и Пикфорд изби в корнер преди Дъмфрис да стигне до топката.
77 - Шави Симонс отправи слаб удар в наказателното поле, топката се удари в земята и не затрудни Пикфорд.
80 -   Фил Фодън изведе в коридор по дясното крило Кайл Уокър, който центрира успоредно на голлинията за Букайо Сака, който бе забравен от бранителите на Нидерландия и вкара гол, но страничният съдия вдигна флага за засада, която бе потвърдена и от ВАР.
88 - Коул Палмър шутира с левия крак в наказателното поле, но прати топката встрани от вратата.
90+1 - ГОООЛ за Англия! Коул Палмър с чудесен пас намери Оли Уоткинс, който се обърна в наказателното поле и от малък ъгъл нанесе силен удар към далечния ъгъл, като топката премина между краката на Стефан Де Фрай и се озова в мрежата за 1:2.
90+5 - Край на мача! Англия обърна Нидерландия с 2:1 и се класира за финала срещу Испания.

Нидерландия: 1. Барт Вербрюген – 22. Дензъл Дъмфрис  (90+321. Джошуа Зиркзее), 6. Стефан де Фрай, 4. Върджил ван Дайк (К) , 5. Нейтън Аке – 24. Йерди Шутен, 7. Шави Симонс  (90+319. Браян Броби), 14. Тиджани Райндерс – 18. Дониел Мален (469. Вут Вегхорст), 10. Мемфис Депай (3516. Джоуи Феерман), 11. Коди Гакпо
Резерви: 13. Джъстин Байлоу, 23. Марк Флекен – 2. Лутшарел Геертруйда, 3. Матайс де Лихт, 8. Жоржиньо Вайналдум, 9. Вут Вегхорст, 12. Жереми Фримпонг, 15. Мики ван де Вен, 16. Джоуи Феерман, 17. Дейли Блинд, 19. Браян Броби, 20. Иън Маатсен, 21. Джошуа Зиркзее, 25. Стивън Бергвайн, 26. Райън Гравенберх
Селекционер: Роналд Куман

Англия:1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Марк Гехи – 7. Букайо Сака  (90+314. Езри Конса), 26. Коби Мейну (90+316. Конър Галахър), 10. Джуд Белингам , 4. Деклан Райс, 12. Киърън Трипиър  (463. Люк Шоу) – 11. Фил Фодън (8124. Коул Палмър), – 9. Хари Кейн (К)  (8119. Оливър Уоткинс )
Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън – 3. Люк Шоу, 8. Трент Александър-Арнолд, 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 19. Оливър Уоткинс, 20. Джаръд Боуен, 21. Еберечи Езе, 22. Джо Гомез, 24. Коул Палмър, 25. Адам Уортън
Селекционер: Гарет Саутгейт

Стадион: "Сигнал Идуна Парк", Дортмунд
Съдия: Феликс Цвайер (Германия)
ВАР: Бастиан Данкерт (Германия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР