Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Испания победи с 2:1 Франция след обрат в зрелище в Мюнхен и се класира на финала на Евро 2024. "Ла Фурия" очаква да научи името на противника си за финала в неделя в Берлин. Нидерландия и Англия се срещат във втория полуфинал в сряда от 22:00 часа в Дортмунд.

Французите поведоха с ранен гол на Рандал Коло Муани. Нападателят на ПСЖ откри резултата в 9-ата минута след асистенция на Килиан Мбапе, но испанците осъществиха светкавичен обрат и в крайна сметка ликуваха след последния съдийски сигнал. В 21-ата суперталантът на Барселона Ламин Ямал вкара феноменално попадение за 1:1. В 25-ата минута Дани Олмо стреля силно, топката се отби в крака на Жул Кунде и влетя в мрежата. В продължение на няколко минути в сайта на УЕФА беше посочено, че е автогол, но впоследствие Олмо бе вписан като голмайстор.

Българчета на кадем за Испания

Селекционерът на Испания Луис де ла Фуенте заложи на 38-годишния Хесус Навас. Ветеранът стартира най-вдясно на защитата заради наказанието на Дани Карвахал, а Начо Фернандес зае мястото на също наказания Льо Норман в центъра на отбраната.

Играчът на мача срещу Германия (2:1 след продължения) Дани Олмо започна титуляр тази вечер за сметка на контузения Педри.

Както бе анонсирано преди полуфинала, Дидие Дешан остави на пейката Антоан Гризман. Усман Дембеле зае неговото място. В центъра на терена изтърпелият наказание Адриен Рабио си върна мястото от Едуардо Камавинга.

Първата опасност пред една от двете врати беше в петата минута. Ямал поднесе топката на главата на Фабиан Руис, който бе изпуснат и засече с глава, но пропусна добър шанс, изпращайки я над напречната греда.

Французите успя да поведат още при първата си възможност. В 9-ата минута Килиан Мбапе центрира отляво, Аймерик Лапорт увисна, а Рандал Коло Муани отбеляза с глава, реализирайки в левия ъгъл на вратата на Унай Симон - 1:0 за "петлите".

В 21-ата минута испанците изравниха с феноменален гол на Ламин Ямал. Големият талант финтира Адриен Рабио и стреля от 25 метра, топката срещна дясната греда на вратата на Майк Менян и влетя в мрежата му - 1:1.

Ямал (на 16 дни и 362 дни) се превърна в най-младия голмайстор в историята на европейски първенства.

В 25-ата минута Испания осъществи пълен обрат. Дани Олмо стреля, топката рикошира в крака на Жул Кунде и влетя във вратата на Майк Менян - 2:1 за тима на Де Ла Фуенте.

Това е трето попадение на Олмо на Евро 2024 и той се изравни с Коди Гакпо (Нидерландия) на върха в голмайсторската листа. По толкова имат отбелязани още Джамал Мусиала от Германия, Жорж Микаутадзе от Грузия и Иван Шранц от Словакия.

В 36-ата минута Фабиан Руис отправи удар от границата на наказателното поле, топката рикошира коварно в тялото на играч на Франция и излезе в корнер, след който не се случи нищо запомнящо се.

В 53-ата минута Чуамени се извиси над всички и засече с глава центрираната топка, но право в ръцете на Унай Симон. Три минути по-късно Мбапе стреля от малък ъгъл, стражът на Испания спаси.

Хесус Навас получи контузия в 57-ата минута и бе сменен принудително от Даниeл Вивиан. В 60-ата Марк Кукурея допусна груба грешка, което позволи на французите да организират контраатака. Канте подаде към Усман Дембеле, който центрира остро, като се получи и удар, който Унай Симон спаси. Малко след това Упамекано опита да изравни с глава, но заби топката в тревата и след това тя излезе в аут.

В 76-ата минута настъпи лек смут в защитата на Испания, което позволи на Тео Ернандес да получи много добра възможност в наказателното поле на съперника, но стреля над напречната греда. В заключителните минути нямаше опасности пред вратарите, а "петлите" направиха отчаяни опити да изравнят. Чак в петата минута на добавеното време Гризман стреля с глава, но далеч от целта и испанците ликуваха, класирайки се на финала след шестата си поредна победа на Евро 2024.

ИСПАНИЯ - ФРАНЦИЯ 2:1
0:1 Рандал Коло Муани (9), 1:1 Ламин Ямал (21), 2:1 Дани Олмо (25)

По-важното от мача по минути:
* Българчета придружиха испанските национали при излизането им на терена.
1 - Начало на полуфинала.
5  Първи шанс за един от двата отбора. Ламин Ямал центрира отляво, а в наказателното поле на Франция Фабиан Руис беше изпуснат и стреля неточно с глава.
ГОЛ! 1:0 за Франция след попадение на Рандал Коло Муани. Нападателят на ПСЖ се разписа с глава, след като бе изпуснат пред Унай Симон от Аймерик Лапорт след отлично центриране на Мбапе.
14  Жълт картон за Хесус Навас за нарушение срещу Адриен Рабио пред наказателното поле на испанците.
16 - Mбапе изпълни прекия свободен удар, стреляйки право в стената.
21  ГОЛ! Феноменално изпълнение на Ламин Ямал и резултатът е изравнен - 1:1. Суперталантът финтира Адриен Рабио и стреля от 25 метра с левия крак, топката срещна дясната греда и влетя в мрежата на "петлите".
* Ямал се превърна в най-младия голмайстор в историята на европейски първенства.
25
 ГОЛ и обрат за Испания - 2:1! Дани Олмо нахлу в наказателното поле на съперника, преодоля Чуамени и реализира, като преди да влети във вратата, топката рикошира в крака на Жул Кунде.
31 - Индивидуален рейд на Нико Уилямс, който навлезе в наказателното поле на "петлите", но не успя да стреля. Крилото върна към Алваро Мората, но и той не можа да нанесе удар.
45+2 - Край на първото полувреме.
------------
46 - Начало на второто полувреме.
50  Марк Кукурея пусна пас по земя към Алваро Мората, който беше изпреварен от противник.
53  Чуамени засече с глава при корнер, като изпълнението му обаче беше в средата на испанската врата и Унай Симон улови без проблеми.
56  Мбапе стреля от трудна позиция по земя - стражът на Испания отново се справи с лекота.
62  Дидие Дешан извърши три смени. Рандал Коло Муани, Н`Голо Канте и Адриен Рабио излизат, в игра се появиха Брадли Баркола, Антоан Гризман и Едуардо Камавинга.
63 - Удар на Упамекано прелетя над вратата на Испания.
81  Ламин Ямал стреля мощно с левия крак от границата на наказателното, топката премина покрай целта в аут.
86 - Шанс за Мбапе, който нахлу опасно към испанската врата и нанесе изстрел, топката прелетя над напречната греда.
90 - Добавеното време е 5 минути.
90+6 - Край на мача. Испания победи Франция с 2:1 и е на финал на Евро 2024.

Spain
Испания23. Унай Симон, 22. Хесус Навас  (58   5. Даниел Вивиан), 4. Начо, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 10. Дани Олмо  (76  6.Микел Мерино), 16. Родри, 8. Фабиан Руис, 19. Ламин Ямал   (90  11. Феран Торес), 17. Нико Уилямс (90  18. Мартин Субименди), 7. Алваро Мората (к) (76  21. Микел Оярсабал)
Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 5. Даниел Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 11. Феран Торес, 12. Алехандро Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес
Селекционер: Луис де ла Фуенте

France
Франция: 16. Майк Менян, 5. Жул Кунде, 4. Дайо Упамекано, 17. Уилям Салиба, 22. Тео Ернандес, 13. Н`Голо Канте (62  7.Антоан Гризман), 8. Орелиен Чуамени , 14. Адриен Рабио (62  6. Едуардо Камавинга ), 12. Рандал Коло Муани  (62  25. Брадли Баркола), 10. Килиан Мбапе (к), 11. Усман Дембеле (79  9. Оливие Жиру)
Резерви: 1. Брайс Самба, 23. Алфонс Ареола, 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 6. Едуардо Камавинга, 7. Антоан Гризман, 9. Оливие Жиру, 15. Маркюс Тюрам, 18. Уорън Заир-Емери, 19. Юсуф Фофана, 20. Кингсли Коман, 21. Жонатан Клос, 24. Ибрахима Конате, 25. Брадли Баркола
Селекционер: Дидие Дешан

Мюнхен, „Алианц Арена“
Съдия: Славко Винчич (Словения)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР