Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Белгия срази Румъния с 2:0 на „РайнЕнерджиЩадион“ в Кьолн и завърза страшна интрига преди последния трети кръг в група „Е“ на Евро 2024, в която всички четири тима са с по 3 точки. Юри Тилеманс (2) и Кевин де Бройне (80) вкараха головете, а трето попадение на Ромелу Лукаку по време на турнира не бе зачетено от ВАР, този път заради много тънка засада. В другия мач от тази група вчера Украйна обърна Словакия с 2:1.

“Червените дяволи” започнаха вихрено и още във 2-ата минута поведоха, след като Ромелу Лукаку гардира топката на границата на наказателното поле и намери Юри Тилеманс, който с много силен удар откри резултата за 1:0. Футболистите на Румъния отговориха с последователни корнери пред вратата на своя противник. При второто изпълнение централният защитник Раду Драгушин стигна до топката с глава, но Кун Кастеелс направи добро спасяване.

Белгийците постепенно отново овладяха топката и се настаниха трайно пред наказателното поле на Флорин Ница. В 12-ата минута именно вратарят увисна при едно центриране, но зад гърба му бранител изчисти. Две минути по-късно Жереми Доку намери Лукаку в наказателното поле, но изстрелът му бе блокиран от Драгушин. Пет минути по-късно Белгия организира бърза атака, при която Кевин Де Бройне подаде към Доди Лукебакио, който отправи хубав удар, но Флорин Ница демонстрира страхотен рефлекс и успя да плонжира и да избие в корнер.

След половин час игра Жереми Доку се освободи от двама футболисти на Румъния в наказателното поле и стреля много опасно, но Флорин Ница успя да спаси и да избие в корнер. До края на полувремето Лукабакио направи още два пропуска след спасявания на румънския страж.

Румънците започнаха по-активно втората част, но белгийците много бътзо овладяха случващото се на терена и в 51-ата минута Кевин де Бройне стреля много опасно от границата на наказателното поле, но неточно. Четири минути след това Жереми Доку в типичния си стил си подсигури добра позиция за стрелба, но топката премина покрай гредата. Само секунди по-късно от дълбочина страхотен пас разцепи отбраната на Румъния и намери откъсващия се Ромелу Лукаку, който демонстрира страхотната си крачка и прати топката за втори път в мрежата. Преглед с ВАР обаче показа, че нападателят е бил в засада за много малко и попадението бе отменено. Това бе негов трети отменен гол в рамките на двата мача на белгийците до момента на Евро 2024, след като той видя на два пъти негови попадения да биват отменяни в мача със Словакия.

Играчите на Румъния пропиляха отлична ситуация да изравнят резултата в 68-ата минута, когато лошо връщане назад с глава даде възможност на Денис Ман да открадне и напредне, но ударът му бе отразен от Кун Кастеелс. Белгийците стигнаха до втори гол в 80-ата минута, когато именно Кастеелс изстреля една топка от своето наказателно поле, тя прехвърли всички играчи и отиде в краката на Кевин де Бройне, който не сгреши, отбелязвайки за 2:0. Три минути по-късно Леандро Тросар получи добър пас в наказателното поле на Румъния, но вместо да стреля реши да подава към Ромелу Лукаку на празна врата, но топката не стигна до нападателя, защото беше пресечена. Румъния можеше да намали своя пасив в 85-ата минута. Вут Фаес рискува излишно в наказателното поле на Белгия и бе надигран от Денис Алибек, който му отне топката и стреля, но Коен Кастелс се намеси и спаси. Пред Ромелу Лукаку се откри нова възможност в 89-ата минута, но Флорин Ница отново спаси удара му.

След този резултат всички отбори в групата имат по 3 точки, но Румъния е лидер заради по-добрата голова разлика. Белгия е втори, Словакия е трети, а Украйна е четвърти. На 26 юни от 19 часа Белгия се изправя срещу Украйна, а Румъния срещу Словакия.

БЕЛГИЯ - РУМЪНИЯ 2:0
1:0 Юри Тилеманс (2), 2:0 Кевин Де Бройне (80)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
2 - ГОООЛ за Белгия! Ромелу Лукаку подаде към Юри Тилеманс, който стреля от границата на наказателното поле на Румъния и вкара топката във вратата на Флориан Ница за 1:0.
5 - Мариус Марин получи отляво на наказателното поле на Белгия и центрира с десния крак в пеналтерията, където Раду Драгушин се извиси и стреля с глава, но вратарят Коен Кастеелс се отличи с брилянтна намеса, избивайки с една ръка в корнер.
13 - Жереми Доку центрира в наказателното поле на румънците, а там Ромелу Лукаку стреля, но топката му бе блокирана и така се стигна до корнер.
18 - Доди Лукабакио нахлу в наказателното поле на румънците и шутира, а Флорин Ница изби в корнер с блестящо спасяване.
19 - След изпълнението на корнера топката стигна до Ян Вертонген, който шутира над вратата.
21 - Удар на Валентин Михъила над напречната греда на белгийската врата.
30 - Жереми Доку проби в наказателното поле, успя да се освободи от двама футболисти и стреля много опасно, но Флорин Ница отново се намеси и изби в корнер.
33 - Доди Лукебакио шутира и след рикошет в крака на Бурка топката излезе в корнер.
38 - Лукабакио избяга от засадата и нахлу в пеналта, но в последния момент топката му бе избита в корнер.
45+1 - Край на първата част!
..............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
47 - Денис Ман отправи точен изстрел, но право в ръцете на Кастелс.
48 - Валентин Михъила навлезе в наказателното поле и шутира, но високо над вратата.
57 - Михъила отправи шут от дистанция над белгийската врата.
59 - Де Бройне центрира от свободен удар и Лукаку нанесе слаб удар право в ръцете на Флориан Ница.
63 - Жереми Доку проби отляво, влезе в наказателното поле, финтира Драгушин и реши да стреля от малък ъгъл в близкия ъгъл, но от външната страна на мрежата.
63 - Амаду Онана отне топката в собствената си половина и комбинира с Де Бройне на центъра, който пък изведе отлично зад защитата на Румъния Лукаку. Централният нападател напредна и стреля ниско в долния десен ъгъл на Ница, за да отбележи. Попадението обаче беше отменено заради засада на Лукаку и резултатът остана непроменен, а това е трети отменен гол на Лукаку в турнира.
66 -   Де Бройне успя да овладее топката отляво в наказателното поле и центрира ниско към точката за дузпа, където беше Лукаку. Нападателят се обърна и шутира с десния крак, но Ница беше на мястото си и направи чудесно спасяване.
68 - Денис Ман излезе сам срещу Коен Кастелс и стреля, но белгийският вратар се отличи с впечатляващо спасяване.
80 - ГОООЛ за Белгия! Вратарят Коен Кастеелс изрита топката от наказателното си поле, тя прехвърли всички играчи и Де Бройне се измъкна от Драгушин, след което прати топката в долния ляв ъгъл на Ница за 2:0.
85 - Ваут Фаес не успя да се справи с една наглед лесна топка и това даде шанс на Денис Алибек да го изпревари в наказателното поле и чукна кълбото покрай Кастеелс, но там Тимоти Кастан притича и успя да изчисти пред голлинията.
89 - Лукаку навлезе в наказателното поле и шутира от малък ъгъл, а Ница спаси удара му.
90+5 - Край на мача! Белгия срази Румъния с 2:0 за първи успех на Евро 2024 и завърза интригата в група "Е", след като преди последните срещи всички тимове в нея имат по 3 точки.

Белгия: 1. Коен Кастелс - 21. Тимоти Кастан, 4. Вут Фаес, 5. Ян Вертонген - 22. Жереми Доку (7211. Яник-Ферейра Караско), 8. Юри Тилеманс (7218. Орел Мангала), 24. Амаду Онана, 3. Артур Теат (772. Зено Дебаст) - 7. Кевин Де Бройне , 10. Ромелу Лукаку, 14. Доди Лукебакио  (569. Леандро Тросар)
Резерви: 12. Томас Камински, 13. Матс Селс, 25. Максим де Кайпер, 2. Зено Дебаст, 16. Астер Вранкс, 23. Артур Вермеерен, 11. Яник-Ферейра Караско, 18. Орел Мангала, 17. Шарл Де Кетеларе, 19. Йоан Бакайоко, 20. Лоис Опенда, 9. Леандро Тросар
Селекционер: Доменико Тедеско

Румъния: 1. Флорин Ница - 2. Андрей Рациу (9023. Деян Сореску), 3. Раду Драгушин, 15. Андрей Бурца, 11. Никушор Банку  - 6. Маруис Марин (6714. Дарис Олару) - 20. Денис Ман, 18. Разван Марин , 21. Николае Станчу, 13. Валентин Михъила (6710. Янус Хаджи) - 19. Денис Драгуш (817. Дени Алибек)
Резерви: 12. Oрацио Молдован, 16. Щефан Търновану, 4. Адриан Рус, 5. Йонуц Неделчеару, 22. Василе Могош, 24. Богдан Раковитан, 8. Александру Чикалдау, 10. Янис Хаджи, 14. Дариус Олару, 23. Деян Сореску, 26. Адриан Шут, 7. Денис Алибец, 9. Георге Пушкаш, 25. Даниел Бирлигеа, 17. Флоринел Коман
Селекционер: Едуард Йорданеску

Стадион: "РайнЕнерджиЩадион", Кьолн
Съдия: Шимон Марчиняк (Полша)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР