Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Дания и Сърбия завършиха 0:0 в мач от група „С“ на „Алианц Арена“ в Мюнхен пред погледа на тенис легендата Новак Джокович. Така Дания и Словения завършиха групата с равен брой точки - по 3, с равна голова разлика, но по-доброто класиране в евроквалификациите за датчаните им осигурява второто място в групата. По този начин те ще играят на 1/8-финалите срещу Германия. В другия мач от групата Англия разочарова за пореден път и също направи 0:0 със Словения, но и този тим продължава напред като трети с 3 точки след три ремита.

Кристиан Ериксен стана рекордьор по мачове за националния отбор на Дания, записвайки 133-о участие за "червения динамит". С един по-малко има защитникът Симон Кяер, който остана на резервната скамейка.

Дания беше отборът, който имаше инициативата през първото полувреме, но не създаде достатъчно опасности пред вратата на Предраг Райкович. Кристиан Ериксен отново дирижираше всички атаки на датчаните, като сърбите не успяха да го неутрализират. В 16-ата минута Александър Бах не уцели вратата на сърбите. Пет минути по-късно Ериксен опита опасен шут, като вратарят Райкович изби топката в корнер. В 23-а минута Кристиан Ериксен завъртя топката директно от корнер и я прати във вратата на Райкович, но попадението бе отменено, тъй като кълбото бе напуснало очертанията на терена при центрирането. Халфът на Дания Мортен Хюлманд получи жълт картон и ще бъде наказан при евентуален следващ мач на тима на осминафиналите.

След почивката в 53-ата минута топката влезе във вратата на датчаните след атака на Душан Тадич, но попадението не бе зачетено заради засада на нападателя. В 64-ата минута Яник Вестергор се извиси над всички след центриране от корнер, но ударът му с глава попадна право в ръцете на сръбския вратар.

В игра се появи и Душан Влахович, като Сърбия пое повече рискове, за да постигне така нужната им победа. В 83-ата минута Митромич се свлече в наказателното поле на Сърбия и поиска дузпа, но получи жълт картон от съдията за симулация. В следващата минута Андрия Живкович успя да изчисти много опасна топка пред вратата си, към която се бе спуснал Каспер Долберг. Във втората минута на добавеното време резервата на Сърбия Милинкович-Савич имаше добра възможност, но стреля слабо и топката не беше проблем за вратаря Каспер Шмайхел.

ДАНИЯ - СЪРБИЯ 0:0

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
16 - Александър Бах получи великолепен пас в противниковото наказателно поле и макар да бе задържан, успя да отправи удар с глава, но встрни от целта.
21 - Кристиан Ериксен опита техничен удар от границата на наказателното поле, но Райкович внимаваше и изби в корнер.
23 - Кристиан Ериксен изпълни корнер, като топката влетя директно във вратата на Сърбия, но попадението бе отменено, тъй като кълбото бе напуснало очертанията на терена при центрирането.
39 - Датчаните организираха добра атака, а топката от фланга бе пусната по земя към Хойлунд, а след не добро изчистване удар нанесе Винд, който прати топката над напречната греда.
45+1 - Край на първата част!
...............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
51 - След удар на Сков Олсен топката рикошира в тялото на сърбин и излезе в корнер, след който не последва нищо опасно.
53 - Лука Йович получи чудесен пас зад защитата, преодоля противниковия вратар и опита пас, успоредно на голлинията, като бранител на Дания я изпрати в собствената врата, но съдията вдигна флага за засада.
65 - Дания изпълни корнер и Яник Вестергор се извиси над всички, за да отправи удар с глава в центъра на вратата, но Райкович внимаваше и успя да спаси.
81 - Душан Влахович намери Александър Митрович, а последният стреля с десния си крак, но топката премина встрани от левия страничен стълб на Шмайхел.
89 - Влахович шутира над датската врата.
90+2 - Сергей Милинкович-Савич шутира слабо от границата на наказателното поле и Шмайхел отрази.
90+5 - Край на мача! Дания завърши 0:0 със Сърбия и на второ място в групата заради по-високата си позиция в ранглистата на УЕФА.

Дания: 1. Каспер Шмайхел – 2. Йоаким Андерсен, 6. Андреас Кристенсен, 3. Яник Вестергоорд – 18. Александър Ба (7717. Виктор Кристиянсен), 23. Пиер-Емил Хьойберг, 21. Мортен Хюлманд  (778. Томас Дилейни), 5. Йоаким Мееле – 10. Кристиан Ериксен (8820. Юсуф Поулсен) – 9. Расмус Хьойлунд (5912. Каспер Долберг), 19. Йонас Винд  (4611. Андреас Сков Олсен)
Резерви: 16. Мадс Хермансен, 22. Фредерик Рьонов, 4. Симон Кяер, 7. Матиас Янсен, 8. Томас Дилейни, 11. Андреас Сков Олсен, 12. Каспер Долберг, 13. Матиас Йоргенсен, 14. Микел Дамсгор, 15. Кристиан Ньоргор, 17. Виктор Кристиянсен, 20. Юсуф Поулсен, 24. Андерс Драйер, 25. Расмус Кристенсен, 26. Якоб Брун Ларсен
Селекционер: Каспер Хюлманд

Сърбия:  1. Предраг Райкович – 13. Милош Велкович, 4. Никола Миленкович , 2. Страхиня Павлович – 16. Сърджан Миялович (7325. Филип Младенович), 17. Иван Илич (677. Душан Влахович), 6. Неманя Гудель (8. Лука Йович), 14. Андрия Живкович – 19. Лазар Самарджич (4610. Душан Тадич), 22. Саша Лукич (8720. Сергей Милинкович-Савич) – 9. Александър Митрович
Резерви: 12. Джордже Петрович, 23. Ваня Милинкович-Савич, 3. Неманя Стоич, 5. Неманя Максимович, 7. Душан Влахович, 8. Лука Йович, 10. Душан Тадич, 15. Сърджан Бабич, 18. Петар Ратков, 20. Сергей Милинкович-Савич, 21. Мият Гачинович, 24. Урош Спаич, 25. Филип Младенович, 26. Велко Бирманчевич
Селекционер: Драган Стойкович

Стадион: „Алианц Арена“, Мюнхен
Съдия: Франсоа Летешие (Франция)
ВАР: Бащиян Данкерт (Германия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР