Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Франция се провали с Полша и двата тима от завършиха 1:1 на "Сигнал Идуна Парк" в последния си мач от група “D” на Евро 2024. Игралият с предпазна маска Килиан Мбапе (56-дузпа) вкара първия гол за “петлите” на турнира, а Роберт Левандовски (79-дузпа) се разписа за поляците при сбогуването им с надпреварата. В другия мач от тази група Австрия изненадващо надви Нидерландия с 3:2 и завърши на първата позиция с 6 точки. Французите останаха втори с 5 пункта пред "лалетата" с 4 и Полша със само точка на последната позиция.

Капитанът на "петлите" Килиан Мбапе се завърна в игра с предпазна маска, след като пропусна предишната среща заради счупването на носа си. Антоан Гризман седна на пейката, а от първата минута Дидие Дешан заложи и на младия нападател Брадли Баркола от ПСЖ. Голямата полска звезда Роберт Левандовски също бе титуляр, след като в предходните два мача това не беше така.

Французите натиснаха още от първата секунда, но поляците първи отправиха точен удар чрез Жиелински в 6-ата минута, но за Менян нямаше проблем да улови. Тимът на Дешан продължи да доминира и в 11-тата стигна до първата си опасност, след като подаване на Дембеле по земя беше засечено от Тео Ернандес, но с крак Скорупски успя да избие. Четири минути по-късно се стигна до напрежение между вратаря Менян и Левандовски. Остана впечатление, че стражът на Милан удря нападателя, но не последва никаква реакция от страна на рефера.

В 19-ата минута французите пропуснаха втори отличен шанс. Дембеле се оказа очи в очи с вратаря, но той спаси, а в 34-ата минута Левандовски не съумя да уцели вратата с глава.

Мбапе стигна до първата си възможност в 42-рата, когато доближи вратата. Скорупски обаче прояви рефлекс и не допусна гол, както и три минути след това.

След почивката "петлите" натиснаха и на Скорупски пак му се наложи да отразява. В 49-ата той майсторски спря запътилата се към мрежата топка след шут по диагонала на Мбапе. Пет минути след това се стигна до дузпа, реализиран от Мбапе в 56-ата минута за първи гол на Франция на това Европейско. Дузпата беше отсъдена за нарушение на Кивиор срещу Дембеле.

Французите продължаваха да доминират и в 74-ата минута Мбапе беше изведен сам срещу вратаря, но шутира слабо и не успя да реализира. Малко след това Упамекано фаулира Швидерски в наказателното поле и след намесата на ВАР съдията посочи бялата точка. Левандовски шутира, но вратарят спаси. Видя се обаче, че Менян е нарушил правилата, след като нито един от двата му крака не беше поне на голлинията при изпълнението. Така се наложи пребиване, при което вече Левандовски бе точен за 1:1. До края имаше силни минути за поляците, които на два пъти се разминаха с второ попадение, а Оливие Жиру пък пропусна в 85-ата за французите и резултатът равен.

След ремито Франция се класира за 1/8-финалите като втори в групата и ще срещне втория тим от група "Е", където преди последните срещи утре и четирите тима имат по 3 точки и нищо не се знае. Полша приключи с участието си на Евро 2024 в Германия.

ФРАНЦИЯ - ПОЛША 1:1
1:0 Килиан Мбапе (56-дузпа), 1:1 Роберт Левандовски (79-дузпа)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
6 - Пьотр Желински шутира от далечна дистанция, но не затрудни Майк Менян.
11 - Усман Дембепе проби отдясно, навлезе в наказателното поле и пусна подаване, която стигна до Тео Ернандес, който нанесе удар и Скорупски с крак успя да избие.
14 - Себастиан Шимански центрира от корнер и защитата на "петлите" не успя да изчисти топката, която се озова в Каспер Урбански, а той нанесе коварен удар, с който Менян се справи.
17 - Шут на Якуб Модер от далечна дистанция премина високо над вратата.
19 - Канте напредна с топката през центъра и опита извеждащ пас отдясно в наказателното поле за Дембеле, който нанесе удар, но Скорупски затвори ъгъла си и спаси.
28 - Пауза за охлаждане и вода заради голямата жега в Дортмунд.
34 - Шимански подаде към Желински  той центрира в наказателното поле, където Роберт Левандовски беше оставен непокрит, с с глава от десетина метра прати топката покрай вратата.
38 - Удар на Чуамени от границата на наказателното поле след рикошет премина покрай вратата.
39 - ГРЕДА за Франция! След изпълнението на последвалия корнер Уилям Салиба прати топката в горната греда.
42 - Мбапе направи двойно с Баркола в наказателното поле и потърси далечния ъгъл, но Скорупски успя да избие в корнер, а след неговото изпълнение удар на Упамекано мина над вратата.
45+1 - Килиан Мбапе излезе сам срещу вратаря, но от малък ъгъл не успя да го преодолее.
45+2 - Край на първата част!
........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
47 - Силен шут на Мбапе от далечна дистанция профуча над вратата.
48 - Дембеле проби отдясно и намери Канте на границата на наказателното поле. Халфът нанесе удар, който срещна тялото на Беднарек и излезе в корнер.
50 - Мбапе на два пъти обстрелва вратата на поляците след пробиви отляво и навлизане навътре, а Скорупски успя да избие първия от тях, докато втория премина покрай вратата.
54 - ДУЗПА за Франция! Якуб Кивиор извърши нарушение в наказателното поле срещу Усман Дембеле.
56 - ГОООЛ за Франция! Килиан Мбапе шутира от бялата точка в левия ъгъл и реализира първия гол за "петлите" на Европейското за 1:0.
64 - Усман Дембеле навлезе в наказателното поле и опита да намери Мбапе, но не успя.
71 - Роберт Левандовски опита коварен удар от далечна дистанция, който премина опасно покрай вратата.
74 - Мбапе беше изведен сам срещу вратаря, но шутира слабо и не успя да реализира
74 - ДУЗПА за Полша! Карол Швидерски получи в наказателното поле, където беше закачен от Дайо Упамекано, а главният рефер Марко Гуида не посочи бялата точка и чак след атаката на Франция след това и намесата на ВАР бе привикан на монитора, след което отсъди наказателен удар.
77 - Левандовски изпълни наказателния удар в свой стил, като Менян успя да спаси, но след намесата на ВАР се наложи дузпата да бъде пребита заради излизането на стража пред голлинията преди удара на поляка.
79 - ГОООЛ за Полша! Дузпата беше пребита, а Левандовски стреля в долния ляв ъгъл за 1:1.
85 - Кунде получи отдясно и намери Жиру на точката за изпълнение на дузпа, а той нанесе удар, топката рикошира в играч на Полша и излезе в корнер.
90+2 - Удар на Мбапе и след рикошет топката отиде в ръцете на Скорупски.
90+5 - Край на мача! Франция и Полша завършиха1:1, а ремито остави "петлите" втори в групата с 5 пункта, докато поляците отпаднаха от надпреварата със само една спечелена точка.

Франция: 16. Майк Менян, 4. Дайо Упамекано, 5. Жул Кунде, 8. Орелиен Чуамени (8119. Юсуф Фофана), 10. Килиан Мбапе -к, 11. Усман Дембеле (8612. Рандал Коло Муани), 13. Н`голо Канте (617. Антоан Гризман), 14. Адриен Рабио  (616. Eдуардо Камавинга), 17. Уилям Салиба, 22. Тео Ернандес, 25. Брадли Баркола (619. Оливие Жиру)
Резерви: 1. Брайс Самба, 23. Алфонс Ареола, 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 6. Едуардо Камавинга, 7. Антоан Гризман, 9. Оливие Жиру, 12. Рандал Коло Муани, 15. Маркус Тюрам, 18. Уорън Заир-Емери, 19. Юсуф Фофана, 20. Кингсли Коман, 21. Жонатан Клаус, 24. Ибрахима Конате
Селекционер: Дидие Дешан

Полша: 12. Лукаш Скорупски, 3. Павел Давидович , 5. Ян Беднарек, 8. Якуб Модер, 9. Роберт Левандовски -к, 10. Пьотр Желински, 14. Якуб Кивиор, 19. Пржемислав Франковски, 20. Себастиан Шимански (687. Карол Швидерски ) 21. Никола Залевски  (6825. Михал Скораш), 26. Каспер Урбански
Резерви: 1. Войчех Шчесни, 22. Марсин Булка, 2. Бартош Саламон, 4. Себастиан Валукиевич, 6. Якуб Пьотровски, 7. Карол Свидерски, 11. Камил Гросицки, 1 Тарас Романсчук, 1 Тумотеуч Пучач, 16. Адам Букса, 17. Давид Шимански, 18. Бартош Березински, 23. Кшищоф Пьонтек, 24. Бартош Слиш, 25. Михал Скораш
Селекционер: Михал Пробиеж

Стадион: "Сигнал Идуна Парк"
Съдия: Марко Гуида (Италия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР