Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Германия разби Шотландия с 5:1 на "Алианц Арена" в Мюнхен в първата среща от Евро 2024.

Мачът предложи няколко рекорда, сред които за най-изразителна победа на старт на еврофинали, за най-млад голмайстор в историята на Бундестима на континенталния форум, както и за играч с най-много мачове на големи първенства за германците.

Двубоят от група "А" започна с пропуск на домакините още в първата минута, но секунди по-късно прозвуча сигнал за засада на Флориан Виртц.

По-малко от десет минути след това звездата на Байер (Леверкузен) успя да се разпише след удар от границата на наказателното поле, който се оказа неспасяем за шотландския вратар - 1:0.

Германия удари още веднъж в 19-ата минута след комбинация между Кай Хаверц и Джамал Мусиала, завършила с бомбен удар на играча на Байерн Мюнхен за 2:0.

Отсъдена дузпа за домакините беше отменена в 26-ата минута след ВАР, тъй като нарушението срещу Джамам Мусиала беше извън наказателното поле.

Минути преди края Райън Портиъс влезе грубо в краката на Илкай Гюнгоган в опит да му попречи да отправи голов удар. След ВАР  Клеман Тюрпен отсъди дузпа, която Кай Хаверц превърна в гол, а бранителят на Шотландия беше изгонен с директен червен картон.

Пет минути след почивката Антонио Рюдигер опита да вкара четвърти гол, но вратарят на Шотландия внимаваше и изби в корнер.

Минути преди да измине час игра Флориан Виртц пропиля чудесна възможност за гол гол във вратата на Шотландия, но стреля над напречната греда.

Резервата Лирой Сане също пропиля възможност пред вратата на шотландците в 64-ата минута, малко след като се появи в игра.

Резултатът стана 4:0, след като друг, появил се от пейката играч - Никлас Фюлкруг, успя да се разпише със силен удар малко зад границата на наказателното поле.

Четвърт час преди края нападателят вкара още един гол, който обаче беше отменен след ВАР заради засада.

Шотландия успя да се добере до гол в 88-ата минута, в която Антонио Рюдигер прати топката в собствената си врата - 4:1.

Минута преди края Емре Джан оформи крайното 5:1 с удар от границата на наказателното поле.

Германия поведе в група "А" с три точки. Другият двубой е в събота от 16:00 часа наше време и противопоставя Унгария и Швейцария.

ГЕРМАНИЯ - ШОТЛАНДИЯ 5:1
1:0 Флориан Виртц (10'), 2:0 Джамал Мусиала (19'), 3:0 Кай Хаверц (45+1' дузпа), 4:0 Никлас Фюлкруг  (68'), 4:1 Антонио Рюдигер (88' автогол), 5:1 Емре Джан (90+2')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
1' Страхотна възможност за Германия! Флориан Виртц пое топката пред наказателното поле и стреля, но не усоя да преодолее Гън. Има и сигнал за засада.
10'  ГООООЛ за Германия! Йозуа Кимик намери непокрития Флориан Виртц на границата на наказателното поле, последва удар, отклонен в гредата от Ангъс Гън, но след това топката се оплете в мрежата!
19'  ГООООЛ за Германия! Джамал Мусиала получи топката от Кай Хаверц в наказателното поле и разстреля Гън с изстрел от около 10 метра.
25'  ДУЗПА за Германия! Мусиала падна на границата на наказателното поле, а реферът Клеман Тюрпен посочи бялата точка.
26' ДУЗПАТА е ОТМЕНЕНА, тъй като нарушението е извън наказателното поле.

27' Кай Хавертц изпълни прекия свободен удар, с който Ангъс Гън се справи.
41' СЪМНЕНИЯ за ДУЗПА в наказателното поле на Шотландия! Удар с глава на Гюндоган беше спасен, после полузащитникът беше посечен от Райън Портиъс.

44'  ДУЗПА за Германия и червен картон за Портиъс.
45+1'  ГООООЛ на Кай Хаверц от дузпа.
45+3' Край на първото полувреме,

46' Начало на втората част.
50' Хубав удар от дистанция на Антонио Рюдигер, но Гън изби в корнер.
57' Какъв пропуск на Виртц! Той получи топката след центриране от ляво, но я прати над вратата.
60' Нов опит на германците! Топката беше отправена към Хаверц, но Ангъс Гън излезе и изчисти топката.
64' Появилият се преди секунди Лирой Сане получи вдясно от вратата, но ударът му беше твърде слаб.
68'  ГОООООЛ за Германия! Никлас Фюлкруг пое топката на границата на наказателното поле и с топовен удар опъна мрежата зад Ангъс Гин.
77'  ОТМЕНЕН ГОЛ на Никлас Фюлкруг, след като нападателят беше в засада, преди да нанесе голов удар.
88'  АВТОГОЛ! Антонио Рюдигер не успя да изчисти топката при центриране и я насочи във вратата на Нойер за 4:1.
90+3'  ГОООООЛ за Германия! Емре Джан се разписа с удар от границата на наказателното поле.
90+3' Край на мача!

GermanyГЕРМАНИЯ: 1. Мануел Нойер – 6. Йозуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер , 4. Йонатан Та , 18. Максимилиан Мителщед – 23. Роберт Андрих  (45' 5. Паскал Грос) , 21. Илкай Гюндоган (К), 8. Тони Кроос (80' 25. Емре Джан )  – 10. Джамал Мусиала  (73'  13. Томас Мюлер), 7. Кай Хаверц  (63' 9. Никлас Фюлкруг ) , 17. Флориан Виртц  (63'  19. Лерой Сане)
Резерви: 12. Оливер Бауман, 22. Марк-Андре Тер Стеген, 3. Давид Раум, 11. Крис Фюрих, 14. Максимилиан Байер, 15. Нико Шлотербек, 16. Валдемар Антон, 20. Бенямин Хенрикс, 24. Робин Кох, 26. Денис Ундав
Треньор: Юлиан Нагелсман

ScotlandШОТЛАНДИЯ: 1. Ангъс Гън – 13. Джак Хендри, 15. Райън Портиъс , 6. Киърън Тиърни (77'  26. Скот Маккена ) - 2. Антъни Ралтсън , 8. Калъм Макгрегър (64' 14. Били Гилмор) , 4. Скот МакТомини, 3. Андрю Робъртсън (К) – 7. Джон Макгин (64' 23. Кени Макклийн) , 10. Че Адамс (46' 5. Грант Ханли), 11. Райън Кристи (81'  9. Лоурънс Шанкланд)
Резерви: 12. Лиам Кели, 21. Зандър Кларк,16. Лиъм Купър, 17. Стюарт Армстронг, 18. Люис Морган, 19. Томи Конуей, 20. Райън Джак, 22. Рос Маккори, 24. Грег Тейлър, 25. Джеймс Форест
Треньор: Стив Кларк

Съдия: Клеман Тюрпен (Франция)
Съдия: "Алианц Арена", Мюнхен
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР