Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Испания победи Англия с 2:1 на "Олимпиащадион" в Берлин на големия финал от Евро 2024 в Германия и спечели рекордна четвърта европейска титла след 1964, 2008 и 2012 година. Нико Уилямс (47) и резервата Микел Оярсабал (86) в края се оказаха героите за "Ла Фурия", а влезлият от пейката Коул Палмър (73) вкара красив гол за "трите лъва", които отново останаха с празни ръце във втори пореден финал на европейско първенство. Така единственият им значим трофей остава световната титла от домашния Мондиал през далечната 1966 година.

Двубоят започна с по-активни действия на испанците, които като цяло владееха повече топката през първата част, но нито веднъж не застрашиха сериозно вратата на Джордан Пикфорд. Удари на Нико Уилямс, Фабиан Руис и Ламин Ямал бяха блокирани или избити в корнери, след които не последва опасност. Алваро Мората пък веднъж бе изведен зад английската защита, но Марк Гехи го спря.

Шут на капитана Хари Кейн за "трите лъва" също бе блокиран, а първият точен удар в мача дойде едва в добавеното време на първата част, когато след центриране в наказателното поле на испанците топката бе отклонена и стигна до Фил Фодън. Халфът на Манчестър Сити шутира, но Унай Симон внимаваше и спаси.

"Ла Фурия" започна вихрено второто полувреме и две минути след началото му поведе в резултата. Дани Олмо намери Ламин Ямал, който продължи топката към Нико Уилямс, а той с перфектен диагонален удар към долния ляв ъгъл прониза Джордан Пикфорд за 1:0. Малко след това Дани Олмо бе близо да даде аванс на Испания от два гола, след като шутира от сходна на Нико позиция, но прати топката покрай вратата.

В 56-ата минута Алваро Мората имаше добър шанс, след като преодоля Пикфорд, но бе спрян от Дон Стоунс, който изчисти топката пред голлинията. Секунди по-късно Нико нанесе силен удар от дистанция, но топката премина на сантиметри покрай вратата. Десетина минути по-късно Олмо намери Ламин Ямал на десния фланг, крилото проби и навлезе в наказателното поле, след което шутира към долния десен ъгъл, но Джордан Пикфорд изби в корнер.

В 72-рата минута Оярсабал стреля по диагонал, но Пикфорд улови. Само минута по-късно след контраатака по десния фланг Букайо Сака намери Джуд Белимгам в наказателното поле, който се пребори за топката и я върна назад за влезлия от резервната скамейка Коул Палмър, който с елегантен удар от 21 метра се разписа в долния десен ъгъл за 1:1. Десет минути след това Ламин Ямал бе близо до това да отбележи изключително важен втори гол за Испания, след като получи пас от Дани Олмо и се озова очи в очи с Джордан Пикфорд, който обаче запази самообладание и успя да избие топката.

В 86-ата минута Марк Кукурея пусна превъзходно подаване към Микел Оярсабал, който бе изпуснат от английската отбрана и от близка диатанция прати топката в мрежата на Пикфорд за 2:1.

В последната минута от редовното време Англия бе на косъм от изравнително попадение. Центриране от корнер намери Деклан Райс, който стреля в ръцете на Унай Симон, Марк Гехи направи добавка, а Дани Олмо изчисти от голлинията, Райс отправи още един удар с глава, но топката премина над вратата. Този път късметът не беше с Англия, както се случваше в предните срещи от елиминациите. В добавеното време също не падна гол и Испания ликува с четвърта европейска титла, изпреварвайки вече с един трофей Германия.

ИСПАНИЯ - АНГЛИЯ 2:1
1:0 Нико Уилямс (47), 1:1 Коул Палмър (73), 2:1 Микел Оярсабал (86)

Най-интересното по минути
1 – Начало на мача.
5 - Испанците опитаха две центрирания, а след подаване на Нико Уилямс топката беше избита в корнер, след който не последва нищо опасно.
12 - Нико Уилямс нахлу опасно в наказателното поле, но ударът му бе блокиран от Кайл Уокър в корнер, а Родри центрира от него и Льо Норман отправи удар покрай вратата.
15 - Кайл Уокър се включи опасно отдясно, след което получи в наказателното и опита остро центриране, което бе избито в първи корнер за "трите лъва". От него обаче не последва нищо по-опасно.
18 - Дани Карвахал центрира за Нико Уилямс, но вратарят Пикфорд излезе и хвана топката.
23 - Дани Олмо изведе Ламин Ямал в наказателното поле, но топката отново е избита в корнер, след който англичаните опитаха контраатака, спряна с нарушение срещу Букайо Сака.
28 - Удар на Фабиан Руис рикошира в крака на противников защитник, след което отиде право в ръцете на Джордан Пикфорд.
31 - Деклан Райс се нуждаеше от кратка медицинска помощ, но след това продължи игра без проблеми.
43 - Алваро Мората бе изведен с пас зад защитата, но бе спрян от Марк Гехи.
45 - Хари Кейн получи и опита веднага да стреля от границата на наказателното поле, но ударът му беше блокиран.
45+1 - Топката стигна до Фил Фодън, след като центриране беше отклонено и футболистът на Манчестър Сити шутира в близкия ъгъл, отправяйки първия точен удар в мача, но Унай Симон го отрази.
45+2 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
47 - ГОООЛ за Испания! Ламин Ямал пусна пас наляво в наказателното поле към Нико Уилямс, който шутира по диагонала и успя да преодолее Пикфорд за 1:0.
49 - Дани Олмо завърши атака на испанците с изстрел, който обаче не беше точен.
54 - Удар на Алваро Мората беше блокиран от Марк Гехи.
55 - Алваро Мората нахлу в наказателното поле и преодоля вратаря Пикфорд, но след това Джон Стоунс изчисти топката пред голлинията.
56 - Нико Уилямс стреля мощно по земя и топката мина опасно близо до десния страничен стълб на английската врата.
64 - Джуд Белингам стреля извън наказателното поле на Испания, но встрани от вратата.
66 - Ламин Ямал получи, спря си топката и шутира с левия крак, но ударът му бе отразен от Джордан Пикфорд.
70 - Фабиан Руис пробва да затрудни стража на "трите лъва" с шут от дистанция, но ударът му прелетя над напречната греда.
73 - ГОООЛ за Англия! Сака намери Джуд Белингам, който пък отклони към свободния Коул Палмър и резерваша шутира от далечна дистанция, пращайки топката във вратата за 1:1.
82 - Испанците комбинираха отлично, а топката стигна до Ламин Ямал, който веднага шутира. Последва обаче чудесна намеса на Пикфорд, който отказа младата звезда на "Ла Фурия".
86 - ГОООЛ за Испания! Кукурея подаде към върхлитащия Микел Оярсабал и резервата с едно докосване прати топката във вратата на "трите лъва" за 2:1.
90 - Англия бе на косъм от изравнително попадение. Центриране от корнер намери Деклан Райс, който стреля в ръцете на Унай Симон, Марк Гехи направи добавка, а Дани Олми изчисти от голлинията, Райс отправи още един удар с глава, но топката премина над вратата.
90+4 - Край на мача! Испания победи Англия с 2:1 и спечели четвърта европейска титла.

Испания: 23. Унай Симон – 2. Дани Каврахал, 3. Робин Льо Норман (834. Начо), 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея – 16. Родри (4618. Мартин Субименди), 8. Фабиан Руис, 10. Дани Олмо  – 19. Ламин Ямал (896. Микел Мерино), 7. Алваро Мората (К) (6821. Микел Оярсабал ), 17. Нико Уилямс
Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 4. Начо, 5. Дани Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 11. Феран Торес, 12. Алекс Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес
Селекционер: Луис де ла Фуенте

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс , 6. Марк Гехи – 7. Букайо Сака, 26. Коби Мейну (7024. Коул Палмър ), 4. Деклан Райс, 3. Люк Шоу – 11. Фил Фодън (8917. Айвън Тони), 10. Джуд Белингам, 9. Хари Кейн (К) (6119. Оли Уоткинс )
Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън – 8. Трент Александър-Арнолд, 12. Киърън Трипиър, 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 19. Оли Уоткинс, 20. Джаред Боуен, 21. Еберечи Езе, 22. Джо Гомез, 24. Коул Палмър, 25. Адам Уортън
Селекционер: Гарет Саутгейт

Стадион: "Олимпиащадион", Дортмунд
Съдия: Франсоа Льотесие (Франция)
ВАР: Жером Бризар (Франция)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР