Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Франция победи Португалия с 5:3 след дузпи (0:0 в редовното време и продълженията) в двубой от 1/4-финалите на Евро 2024 и среща Испания в следващата фаза (9 юли, 22:00 часа).

Първият опасен удар дойде в 16-ата минута и беше дело на Бруно Фернандеш, но топката излезе в корнер.

Пет минути по-късно Тео Ернандес нанесе хубав удар от дистанция, но не успя да преодолее португалския вратар.

В следващите минути на терена имаше повече битка и надлъгване, а не голови положения пред двете врати.

Пет минути преди края Португалия получи пряк свободен удар за нарушение срещу Витиня, но Бруно Фернандеш не успя да уцели вратата.

Малко след почивката Мбапе стреля опасно към вратата на португалците, но Коща спаси. Звездата на Франция пострада минути по-късно след удар с топката в главата, заради което играта временно беше спряна.

Португалия отвърна с много опасна атака и удар на Бруно Фернандеш след малко повече от час игра. Две минути по-късно португалците направиха нов сериозен пропуск след удар на Витиня.

Пропуските продължиха в 65-ата минута, в която вратарят на Португалия се справи с Рандал Коло Муани, останал очи в очи с нападателя. Франция направи още един сериозен пропуск в 69-ата минута, в която Камавинга не успя да уцели вратата от няколко метра.

До края Франция опита натиск с удари на Дембеле, Канте и Мбапе, но не намери целта. Последваха две продължения по минути за определяне на победител.

Първото започна с прекрасна възможност за Роналдо, но ударът му беше много разочароващ. Португалците пропуснаха веднъж в 102-ата минута след удар на Леао, който бе блокиран.

В началото на второто продължение звезда на Франция Килиан Мбапе напусна играта, а Португалия пропусна да открие резултата след удар с глава на Жоао Феликс. Франция отвърна с неточен удар на Дембеле.

Последната сериозна възможност в мача бе за Португалия, но Нуно Мендеш пропусна.

При дузпите единствен Жоао Феликс не успя да вкара, пращайки топката в гредата.

ПОРТУГАЛИЯ - ФРАНЦИЯ 3:5 след дузпи (0:0 в редовното време и продълженията)

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
15' Първи удар в мача! Бруно Фернандеш шутира към вратата на Франция, но след рикошет, топката излиза в корнер.
20' Шанс за Франция! Тое Ернандес нанесе бомбен удар, но Коща успя да спаси.
41' Удар на Бруно Фернандеш от фаул, но покрай вратата.
45' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
50' Опасен удар на Мбапе, но право в ръцете на Коща.
55' Килиан Мбапе беше ударен с топката в главата и играта временно е спряна.
61'  Какъв шанс за Португалия!  Кансело изведе Бернардо Силва отдясно, той стреля, но Менят спаси.
63'  Нова възможност! Удар на Витиня след пас на Леао беше спасен, както и опитът на Кристиано Роналдо за добавка.
65'  Рандал Коло Муани изскочи сам срещу вратаря на Португалия, но Диого Коща спаси.
69'  Рикошет прати топката в краката на Камавинга, но ударът му премина покрай вратата.
74' Усман Дембеле опита да преодолее вратаря на Португалия, но прати топката на сантиметри от целта.
88' Удар на Нголо Канте, но в ръцете на Коща.
90+3' Шут на Мбапе към горния ляв ъгъл, но Коша отново е на мястото си.
90+3' Край на мача. Следват две продължения по 15 минути.

***

91' Начало на първото продължение.
93'  Какъв пропуск на Кристиано Роналдо! Топката му дойде леко назад, заради което ударът му от чудесна позиция беше крайно неточен.
102' Нов шанс за Португалия! Леао стреля от няколко метра, но ударът му е блокиран.
105' Край на първото продължение.

106' Начало на второто продължение.
108' Резервата Жоао Феликс отправи удар с глава, но извън целта.
111' Изстрел на Дембеле, но над вратата.
119' Нуно Мендеш шутира опасно, но Менян спаси.
120' Край на продълженията! Дузпи ще решат победителя.

PortugalПОРТУГАЛИЯ: 22. Диого Коща - 20. Жоао Кансело (73' 2. Нелсон Семедо) , 4. Рубен Диаш, 3. Пепе, 19. Нуно Мендеш - 6. Жоао Палиня  (90+1'  18. Рубен Невеш), 23. Витиня (119'  16. Матеуш Нунеш), 8. Бруно Фернандеш (73'   26. Франсиско Консейсао)- 17. Рафаел Леао (106' 11. Жоао Феликс) , 7. Кристиано Роналдо (К), 10. Бернардо Силва
Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 5. Диого Далот, 9. Гонсало Рамош, , 13. Данило Перейра, 14. Гонсало Инасио, 15. Жоао Невеш, 21. Диого Жота, 24. Антонио Силва, 25. Педро Нето
Селекционер: Роберто Мартинес

FranceФРАНЦИЯ: 16. Майк Менян - 5. Жул Кунде, 17. Уилям Салиба, 4. Дайо Упамекано, 22. Тео Ернандес - 13. Н'Голо Канте, 8. Орелиен Чуамени, 6. Едуард Камавинга  (91' 19. Юсуф Фофана) - 7. Антоан Гризман (66' 11. Усман Дембеле) , 12. Рандал Коло Муани (86'  15. Маркюс Тюрам), 10. Килиан Мбапе (К) (106'  25. Брадли Баркола)
Резерви: 1. Брис Самба, 23. Алфонс Ареола - 2. Бенжамен Павар, 3. Ферлан Менди, 9. Оливие Жиру, 18. Уорън Заир-Емери, , 20. Кингсли Коман, 21. Жонатан Клос, 24. Ибрахима Конате,
Селекционер: Дидие Дешан

Съдия: Майкъл Оливър, Англия
Стадион: Фолкспаркщадион, Хамбург
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР