ПОСЕТЕТЕ СТРАНИЦАТА НА БЛИЦ ЗА МОНДИАЛ 2022 - ТУК!

Белгия се измъчи и успя да излъже трудно Канада с 1:0 на старта в група F от Световното първенство в Катар. Миши Батшуай (44) вкара единствения гол и се превърна в герой за "червените дяволи", докато Алфонсо Дейвис пропусна дузпа за "кленовите листа" в началото. В другия мач от групата по-рано през деня Мароко и Хърватия направиха нулево реми.

През първата част канадците, чиято врата бе пазена от бившия футболист на Лудогорец Милан Борян, бяха далеч по-активни и пропуснаха един куп положения и дузпа, а белгийците изчакаха своя момент и поведоха с гол на Миши Батшуай малко преди прибирането в съблекалните за почивка.

Двубоят започна с точен удар за белгийците на Миши Батшуаи и спасяване на Милан Броян, но след това канадците ги притиснаха и в 9-ата минута получиха дузпа след намесата на ВАР. След центриране от корнер Тейджон Бюканън отправи удар и топката бе отбита с ръка от Яник Караско в наказателното поле на Белгия. Главният рефер на двубоя Джани Зиказве отсъди дузпа след преглеждане на ситуацията, но голямата звезда на "кленовите листа" Алфонсо Дейвис прати топката в десния ъгъл на вратата и Тибо Куртоа спаси удара му от бялата точка.

В 16-ата минута Джуниър Хойлет бе изведен зад гърба на защитата на Белгия и шутира, а топката премина покрай десния страничен стълб. Седем минути по-късно Еден Азар проби по десния фланг, след което комбинира с Юри Тилеманс, който отклони за Миши Батшуаи. Нападателят успя да шутира в наказателното поле, но Камал Милър внимаваше и блокира изстрела му.

Стивън Еустакийо отклони за Джонатан Давид в 31-ата минута и Алдервейрелд блокира удара на нападателя от точката на дузпата, а секунди след това Куртоа боксира топката след бомбен шут на Алистър Джонстън. В 38-ата минута Ричи Ларея падна в наказателното поле след съприкосновение с Аксел Витсел, но ВАР прецени, че няма дузпа.

Белгийците изчакаха своя миг и в 44-ата минута Миши Батшуай ги изведе напред в резултата, след като овладя дълго подаване от Алдервейрелд и преодоля Милан Борян за 1:0. Канадците се опитаха да отвърнат веднага, но в добавеното време Стивън Еустакийо не успя да намери целта от изгодна позиция.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

След почивката Канада се опитваше да натиска и обстрелваше вратата на Куртоа отвсякъде, докато белгийците разчитаха на контраатаки. Джонатан Дейвид изпрати 18-ия удар към вратата на Куртоа, но покрай гредата, а след това и Еустакийо не затрудни белгийския страж.

В 68-ата минута Батшуай проби страхотно между няколко футболиста на Канада, но не успя да нанесе удар към Милан Борян. Темпото определено спадна, а ситуациите пред вратата на "червените дяволи" намаляха. Все пак в 71-ата минута Бюканан излъга няколко футболист на Белгия, но накрая не успя да намери съотборник, който да завърши атаката. Девет минути по-късно Кайл Лерин отправи точен удар с глава и Куртоа спаси с вещина.

В 84-ата минута Кевин де Бройне опита изстрел от сериозна дистнация и в движение. Топката прелетя високо над напречната греда. Секунди след това последва бърза атака на Канада и още един неточен удар към вратата на Тибо Куртоа.

След минималния успех Белгия оглави класирането в групата си. Канада е на дъното преди следващите срещи.

ВИЖТЕ КЛАСИРАНИЯТА В ГРУПИТЕ!

БЕЛГИЯ - КАНАДА 1:0
1:0 Миши Батшуай (44)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на двубоя.
1 - Миши Батшуай отправи първия точен удар от далечна дистанция и Милан Борян хвана топката.
8 - След центриране от корнер Тейджон Бюканан отправи удар и след рикошет Тибо Куртоа спаси, но канадците поискаха дузпа за игра с ръка на Яник Караско.
9 - ДУЗПА за Канада! Съдията Джани Сиказве посочи бялата точка след сигнал от ВАР за играта с ръка и преглеждане на ситуацията.
10 - Алфонсо Дейвис пропусна дузпата, след като шутира слабо и Тибо Куртоа спаси удара му.
15 - За първия четвърт час канадците отправиха общо осем удара.
16 - Джуниър Хойлет шутира неточно покрай вратата.
23 - Удар на Миши Батшуай е блокиран от защитник със шпагат.
26 - Атиба Хътчинсън опита удар от дъгата пред наказателното поле, но не намери целта.
30 - Алдервейрелд блокира удар на Джонатан Дейвид от точката на дузпата.
31 - Алистър Джонстън отправи бомбен диагонален удар и Куртоа боксира топката.
38 - Ричи Ларея падна в наказателното поле след съприкосновение с Аксел Витсел, но ВАР прецени, че няма дузпа.
44 - ГОООЛ за Белгия! Миши Батшуай успя да си спре топката между двама футболисти на Канада след дълъг пас на Алдервейрелд, навлезе в наказателното поле и стреля покрай Милан Борян за 1:0.
45+2 - Стивън Еустакийо получи топката на добра позиция, но не успя да намери очертанията на вратата.
45+5 - Край на първата част!
.................................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 - Джонатан Дейвид засече центриране в наказателното поле и отправи 15-ия удар за Канада, но топката премина покрай вратата на Куртоа.
50 - Еустакийо шутира неточно към белгийската врата от далечна дистанция.
63 - Разочароващ неточен изстрел на Тейджон Бюканан.
67 - Ларея отправи пореден удар за Канада извън очертанията на белгийската врата.
67 - След контраатака Де Бройне намери Батшуай на добра позиция, но нападателят се засуети и топката бе избита в корнер.
80 - Кайл Лерин засече центриране с глава и отправи удар, но Куртоа спаси с вещина.
86 - Адекугбе центрира и Кай Лерин отправи неточен удар с глава, който бе 21-и за канадците.
90+5 - Край на мача! Белгия излъга трудно Канада с 1:0 за успешен старт на Световното.

Белгия: 1. Тибо Куртоа – 5. Ян Вертонген, 4. Тоби Алдервейрелд, 19. Леандер Дендонкер – 11. Яник Караско (4618. Амаду Онана ), 6. Аксел Витсел, 7. Кевин де Бройне, 21. Тимоти Кастан – 8. Юри Тилеманс (4615. Тома Мюние ), 23. Миши Батшуаи (7824. Лоис Опенда), 10. Еден Азар (К) (6217. Леандро Тросар)
Резерви: 12. Симон Миньоле, 13. Коен Кастелс, 3. Артур Теате, 4. Вут Фаес, 9. Ромелу Лукаку, 14. Дрис Мертенс, 15. Тома Мюние, 16. Торган Азар, 17. Леандро Тросар, 18. Амаду Онана, 20. Ханс Ванакен, 22. Шарл де Кетеларе, 24. Лоис Опенда, 25. Жереми Доку, 26. Зено Дебаст
Селекционер: Роберто Мартинес

Канада: 18. Милан Борян – 4. Камал Милър, Стивън Витория, 2. Алистър Джонстън  – 22. Ричи Ларея (743. Сам Адекугбе), 7. Стивън Еустакийо (8121. Джонатан Осорио), 13. Атиба Хътчинсън (5815. Исмаел Коне), 10. Джуниър Хойлет (5817. Кайл Ларин) – 19. Алфонсо Дейвис , 20. Джонатан Дейвид, 11. Тейджон Бюканан (8223. Лиъм Милър)
Резерви: 1. Дейн Сен Клер, 16. Джеймс Пантемис, 3. Сам Адекугбе, 6. Самуел Пиет, 8. Лиам Фрейзър, 9. Лукас Кавалини, 12. Ике Угбо, 14. Марк-Антони Кайе, 15. Исмаел Коне, 17. Кайл Ларин, 21. Джонатан Осорио, 23. Лиъм Милър, 24. Дейвид Уотърспун, 25. Дерек Корнелиус, 26. Джоел Уотърман
Селекционер: Джон Хърдман

Стадион: "Ахмад бин Али", Ал Раян
Съдия: Джани Зиказве (Замбия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР