ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 1 – ТУК!

Световният шампион Германия претърпя шокираща загуба с 0:1 от Мексико в първия си мач на Мондиал 2018. Като резултат, поражението наистина е изненада. Като представяне на терена – не толкова. Немците демонстрираха тотална немощ в опитите си да пробият защитната формация на „ацтеките“. Липсата на офанзивни идеи в бундестима обаче си проличаха още по време на контролите с Австрия (1:2) и Саудитска Арабия (1:2) и още тогава си видя, че Германия въобще не е толкова страшен отбор. Тези мачове сякаш подготвяха почвата за неприятната изненада на „Лужники“ в Москва.

Поражението постави тима на Йоахим Льов в изключително трудна ситуация. Германците задължително трябва да спечелят оставащите си два мача срещу Швеция и Южна Корея, ако искат да не бъдат елиминирани още след първата фаза. Любопитното е, че двата последни световни шампиона също отпадаха след групите. През 2010 година Италия зае последното място в групата си, а четири години по-късно Испания не се класира за осминафиналите, финиширайки на трета позиция в потока си.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

Всъщност първият етап е мястото, където най-много световни шампиони са завършвали със защитата на титлата си. До момента това се е случвало пет пъти. Италия се дъни по този начин през 1950 и 2010 г., Бразилия през 1966 г., Франция през 2002-а и Испания преди четири години. По четири пъти четвъртфиналният и полуфиналният етапи са се оказвали препъни камъни за световните шампиони. Трябва да се отбележи, че в някои случаи става дума за четвъртфинални (1982) или полуфинални групи (1974 и 1978).

Два пъти световен шампион достига до финал на следващото световно първенство, но губи в мача за титлата. Това са Аржентина през 1990 г. и Бразилия през 1998 г. „Гаучосите“ могат да бъдат пример за Германия, тъй като на Мондиал`90 аржентинците започват със шокираща загуба с 0:1 от Камерун, но достигат до мач за титлата, където губят от ФРГ след оспорвана и до днес дузпа.

Италия през 1938 и Бразилия през 1962 година са единствените шампиони, които успяват да защитят световните си титли. И двата отбора обаче стартират с победи. Това означава, че ако по някакъв начин Германия успее да спечели трофея от Мондиал 2018, това ще бъде прецедент в историята на планетарните шампионати, тъй като до момента няма световен шампион, защитил титлата си след загуба в първия мач.
Текст и статистика на Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ

КАК СЕ ПРЕДСТАВЯТ СВЕТОВНИТЕ ШАМПИОНИ ПРИ ЗАЩИТАТА НА ТИТЛАТА СИ
1934 г.
* Уругвай не участва на второто световно първенство като знак на отмъщение, че голяма част от европейските отбори са отказали да пътуват до Южна Америка за предишния шампионат. Урусите са единственият световен шампион, който не е защитавал титлата си.

1938 г.
Италия – Норвегия 2:1 след прод.
1:0 Ферари (2), 1:1 Брустад (83), 2:1 Пиола (94)
* Италия дублира титлата си и става първият отбор, спечели две поредни издания на световното първенство.

1950 г.
Швеция – Италия 3:2
0:1 Карапелезе (7), 1:1 Йепсон (25), 2:1 Андерсон (34), 3:1 Йепсон (69), 3:2 Йепсон (69)
* Италия отпада след груповата фаза, след като заема второто място след Швеция, а за финалната група се класират само победителите от четирите групи.

1954 г.
Уругвай – Чехословакия 2:0
1:0 Мигес (70), 2:0 Скиафино (82)
* Уругвай отпада на полуфиналите след загуба с 2:4 от Унгария, а в спора за бронзовите медали „селесте“ записва поражение 1:3 от Австрия.

1958 г.
ФРГ – Аржентина 3:1
0:1 Корбата (3), 1:1 Ран (32), 2:1 Зелер (42), 3:1 Ран (89)
* ФРГ отпада на полуфиналите, където губи от домакина Швеция с 1:3. В мача за третото място немците отстъпват на Франция с 3:6.

1962 г.
Бразилия – Мексико 2:0
1:0 Загало (56), 2:0 Пеле (72)
* Бразилия печели втората си световна титла. България дебютира на планетарни шампионати и завършва на последното място в група с Унгария, Англия и Аржентина. В мача с „трите лъва“ печелим първата си точка на световни първенства (0:0).

1966 г.
Бразилия – България 2:0
1:0 Пеле (14), 2:0 Гаринча (63)
* Бразилия отпада в груповата фаза, след като остава на трето място. Зад „селесао“ финишира българският отбор, който записва три загуби.

1970 г.
Англия – Румъния 1:0
1:0 Хърст (65)
* Англия отпада на четвъртфиналите, след като губи с 2:3 от ФРГ след продължения и победен гол на Герд Мюлер.

1974 г.
Бразилия – Югославия 0:0
* Бразилия достига до мач за третото място, след като завършва на второ място във втората групова фаза. В спора за бронза „селесао“ губи от Полша с 0:1 след гол на Гжегож Лато. България записва две равенства (0:0 с Швеция и 1:1 с Уругвай) и завършва на трето място в група, в която е и Холандия.

1978 г.
Полша – ФРГ 0:0
* ФРГ завършва на трето място в потока си от втората групова фаза и не достига до мач за разпределение на медалите.

1982 г.
Аржентина – Салвадор 2:0
1:0 Пасарела (23), 2:0 Бертони (52)
* Аржентина отпада във втората групова фаза, след като остава на последното място в поток с бъдещия шампион Италия и големия си южноамерикански съперник Бразилия.

1986 г.
Италия – България 1:1
1:0 Алтобели (44), 1:1 Сираков (85)
* Италия отпада на осминафиналите, след като губи от бъдещия бронзов медалист Франция с 0:2. България за първи път преодолява групите и на осминафиналите отпада от домакина Мексико след загуба с 0:2.

1990 г.
Аржентина – Камерун 0:1
0:1 Ф. Омам-Бийк (67)
* Аржентина достига до финала, където губи с 0:1 от ФРГ след гол от оспорвана и до днес дузпа, реализирана от Андреас Бреме.

1994 г.
Германия – Боливия 1:0
1:0 Клинсман (61)
* Германия достига до четвъртфиналите, където отпада след 1:2 от България. Тимът на Димитър Пенев записва най-силното в историята на българския футбол и играе мач за третото място, в който губи с 0:4 от Швеция.

1998 г.
Бразилия – Шотландия 2:1
1:0 Сампайо (4), 1:1 Колинс (38), 1:1 Бойд (74-автогол)
* Бразилия стига до финалния мач на световното първенство, където губи с 0:3 от домакина Франция. България отпада в групите на последното си участие на планетарен шампионат , след като с една точка (0:0 с Парагвай) заема последното място в група, в която са още Испания и Нигерия.

2002 г.
Франция – Сенегал 0:1
0:1 Диоп (30)
* Франция отпада след груповата фаза, след като с една точка заемат последното място в потока си. „Петлите“ правят 0:0 с Уругвай и губят с 0:2 от Дания.

2006 г.
Бразилия – Хърватия 1:0
1:0 Кака (44)
* Бразилия достига до четвъртфиналите, където губи с 0:1 от бъдещия финалист Франция след гол на Тиери Анри.

2010 г.
Италия – Парагвай 1:1
0:1 Алкарас (39), 1:1 Де Роси (63)
* Италианците отпадат след първата фаза, след като финишират на четвъртото място в групата с две точки. Освен равенството с Парагвай, записано е реми с Нова Зеландия (1:1) и загуба от Словакия с 2:3 в решителния последен мач от групата.

2014 г.
Испания – Холандия 1:5
1:0 Шаби (27), 1:1 Ван Перси (44), 1:2 Робен (53), 1:3 Де Врай (65), 1:4 Ван Перси (72), 1:5 Робен (80)
* Испания отпада след груповата фаза, след като заема третото място в поток, в който са още Чили и Австралия. „Червените фурии“ губят от чилийците с 0:2 и в последния си мач бият „кенгурата“ с 3:0.