САЩ триумфира със златните медали по баскетбол и при дамите. Това стана факт след драматичен успех над домакините от Франция след 67:66 в повторение на мъжкия финал. Това е и осма поредна олимпийска титла за американките, с което те стават първите с толкова много поредни в отборен спорт в историята на Олимпийски игри.

Още в началото американките поеха инициативата на паркета и си осигуриха преднина от 6 точки.

Във втората част домакините успяха да намалят изоставането, а двата отбора се разделиха за почивка при равен резултат.

В третата четвърт съставите си меняха водачеството постоянно, но никой не съумя да постигне комфортна преднина, с която да се откъсне напред.

В решителната последна част американките влязоха с преднина от две точки. Подобно на целия развой на двубоя тимовете бяха изключително равностойни. В крайна сметка баскетболистките на щатите стигнаха до достатъчна преднина, която бранеха уверено до края им осигури и крайния успех.

За победителите най-резултатна беше Анджа Уилсън с "дабъл-дабъл" от 21 точки и 13 борби, а Келси Плъм добави 12 пункта и 4 асистенции.

За домакините от Франция най-активна беше Габи Уилямс с 19 точки и 7 борби, но и това не помогна за златото.