Волейболните ни национали постигнаха втора победа в Лигата на нациите. В японския град Фукуока нашите надиграха Иран с 3:2 гейма (20:25, 25:22, 25:23, 20:25, 15:11). За първи път в тазгодишното издание на турнира българите играха пет гейма.

Предишната победа за тима ни бе срещу САЩ. Двубоят с Иран премина изцяло под знака на обратите. В голямата драма по-силни обаче бяха водените от Джанлоренцо Бленджини българи.

Фантастичен двубой изиграха Илия Петков и Аспарух Аспарухов. Централният блокировач Петков стана най-резултатен в двубоя с 20 точки (3 аса, 5 блока). Аспарухов добави 12 точки (1 блок), но в тайбрека заби 4 точки, две от които дойдоха директно от начален удар за 13:10 и 14:10.

Първият гейм започна с точка за нас. Редуваха се успешни атаки от двете страни до 5:5. Тогава нашата блокада спря своята ефективност, а иранците станаха много мощни в атака. Съперникът направи четири поредни точки за 9:5. Последваха още серии за Иран, докато нашите не атакуваха достатъчно успешно. Когато резултатът стана 18:13, шансовете ни да започнем мача с победен гейм реално умряха. Иранците затвориха частта с 25:20.

Вторият гейм започна отново с по-силна игра на съперника. Първите две точки бяха ирански, а резултатът набъбна до 6:3. Нашите тогава намериха своето лице и изравнихме 11:11. В този момент влязохме в най-впечатляващата си серия от шест поредни точки при начален удар на Аспарух Аспарухов.

Слабата ни блокада от началото на мача вече заработи безотказно. Поведохме със 17:14 и вече се чувствахме като господари на корта. Дойде време за още една наша серия от четири поредни точки и резултатът стана 21:15. Капитанът Алекс Грозданов и Илия Петков се грижеха най-често за точките ни. Изравняването дойде при 25:22.

Третият гейм беше отражение на приливите и отливи, на които играеха двата отбора. Ние първи направихме точка, после Иран поведе с 4:2. Нашите обърнаха за 7:6. След като резултатът бе 11:11, нашите започнаха да държат крехка преднина. При 19:16 мислехме, че се затворили гейма. Иран обаче обърна до 21:20. Треньорът ни Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване, което даде резултат. Бързо преднината стана за нас 22:21. Последното равенство в частта бе 22:22. Тогава Грозданов направи две поредни блокади, с които победихме – 25:23.

Мачът продължи с обратите. В четвъртата му част Иран поведе с 5:1. Тогава Бленджини опита изненада и разпределителят Симеон Николов заигра като диагонал. Рокадата проработи и нашите стигнаха до равенство 10:10. Тогава пас дойде серия за съперника – 14:10. Многото грешки от начален удар бяха ахелесова пета на България през целия мач. Характерът на отбора ни обаче беше на лице. Изравнихме при 16:16 и 17:17. Това обаче се оказа последното равенство в мача. Когато Иран поведе с 23:20, беше ясно, че предстои тайбрек.

Решителната част в двубоя мина под знака на Илия Петков. Той направи две поредни блокади, а после и ас, с който резултатът стана 5:2. Двубоят обаче си имаше своя чар с обратите. Иран стигна до 5:5, а после излезе и напред 8:7. Нова успешна блокада на Петков за 11:9 даде победния акорд. Аспарухов реши изхода с два поредни аса за 14:10. Нашите изпуснаха първия мачбол, но не и втория – 15:11, поздравявайки се с победата.

Така България вече има 5 точки в актива си, като запазва 14-ото място във временното класиране (2 победи и 5 загуби). Последният мач на нашите на японска земя е в неделя срещу Словения.