Етна е нараснал рекордно до 3 356 метра след 6 месеца изригвания, предстои катаклизъм
Около 50 пъти пепел и лава се посипаха от устието на кратера от средата на февруари насам
Експерти твърдят, че югоизточният и най-млад кратер на най-активния вулкан в Европа сега е много по-висок от неговия „по-голям брат“ - североизточния кратер, който е „безспорният връх на Етна“ в продължение на 40 години.
Около 50 пъти пепел и лава се посипаха от устието на кратера от средата на февруари насам, съобщава Националният институт по геофизика и вулканология (INGV), посочвайки, че Етна може да се похвали с нов връх.
Североизточният му кратер достига рекордна височина от 3 349 метра през 1981 г., но сривът по периферията му го сваля до 3 325 метра през 2018 г., предава profit.bg.
Сателитни кадри предполагат, че югоизточният кратер вече е надминал тази височина и се издига на 3 356 метра, посочва The Daily Mail.
Етна е най-активният вулкан в Европа, който произвежда достатъчно лава всяка година, за да запълни 108-етажен небостъргач. Той изхвърля дим и пепел от февруари, като замърсява улиците, забавя движението и уврежда реколтата в района.
Въпреки че не представлява голяма опасност за околните населени места, властите в Сицилия изчислиха през юли, че досега са събрани 300 000 метрични тона пепел като част от операцията по почистване.
INGV, базирана в сицилианския град Катания, посочва, че това увеличение на вулканичната активност е довело до „забележима трансформация на очертанията на вулкана“.
Етна е на 700 000 години и е вторият по активност вулкан на Земята - след Килауеа на Хавай.
Разположен между африканските и евразийските тектонски плочи, той генерира почти постоянни изригвания с различна сила. Всяка година произвежда повече от десетки милиона тона лава и над 7 милиона тона въглероден диоксид, вода и серен диоксид.
Изригвания на вулкана са регистрирани още през 1500 г. пр. н. е., като опустошителното през 1169 г. е причинило земетресение, при което са загинали приблизително 15 000 души.
Изследвания от 2018 г. пък разкриха, че Етна бавно се плъзга към морето и когато най-накрая този процес се активизира, това може да предизвика цунами. Вулканът се срутва под собствената си тежест - явление, известно като „гравитационна нестабилност“.
Последвайте ни
0 Коментара: