Много е трудно да се предвиди точното място, на което ще се случи мълнията, защото облаците могат да се движат, както по фронта, но могат да бъдат и локални, това заяви климатологът проф. Георги Рачев в ефира на bTV.

Когато видим светлината, броим 21, 22, 23, докато достигне до нас звуковия сигнал, след което разделяме на три, за да стигнем до приблизителна представа за точното местонахождение, добави още Рачев.

Голяма трагедия! Мълния уби млад треньор по време на мач у нас

По думите на климатолога едни от най-застрашените са футболистите и голфърите, тъй като са на открити и равни пространства, в които няма нищо. Там риск има само за хората. Застрашени са и тези, които са на полето, където положението е същото. Рискът става още по-голям и когато преди това е валяло и е мокро, както е било при скорошния фатален инцидент на футболния стадион в Лесичево.

"Когато видим светкавицата към земята, веднага трябва да се приберем, където и да се намираме, дори и да не можем да си влезем вкъщи. А ако няма сухо място, на което да се скрием, просто клякаме веднага ниско долу, със събрани колена и глава между колената, и изчакваме. Махаме телефона задължително. Най-добре да го изключим и да го сложим настрани", даде ценни съвети още Рачев.