Експерти в Турция коментираха нарастващата земетресителна активност в провинциите Бурса, Балъкесир, Чанаккале и Ялова в районите до брегове на Мраморно море през последните месеци. 

Ръководителят на катедрата по геоложко инженерство, към университета "18 март" в Чанаккале, проф. д-р Сюха Йозден призова за обновяване на сградния фонд в района на Мраморно море, където земетресителната активност се увеличи в последно време. 

Преподавателят ст.н.с. д-р Мустафа Шенкая, от университета "Улудагъ" в Бурса, катедра "Строителство" също насочи вниманието към характеристиките на земята в районите около Бурса, пише "Марица".  

„Естеството на почвата която преобладава в района, предразполага да почувстваме ефектите от средно или по-силно земетресение дори повече от регионите, близки до земетресението.“

Окръзите Бурса, Балъкесир, Чанаккале и Ялова, където живеят над 6 милиона души, се намират в южната част на западния клон на Северноанадолската разломна линия, която от векове предизвиква силни земетресения.

Две земетресения с магнитуд 3,4 бяха регистрирани в Мраморно море за последните два дни. Епицентрите им бяха приблизително на едно и също място.

Непрекъснато се провеждат научни изследвания за евентуални земетресения, които могат да бъдат причинени от активните разломи в тези 4 провинции. Това е зона за опасност от земетресение от първа степен. В някои градове се извършват и проучвания за ускоряване на градската трансформация, за обновяване на сградния фонд.

Проф. д-р Йозден напомни, че последното голямо земетресение е отчетено на 4 март с магнитуд 4,9 в разлома Йенидже-Гьонен.

Той подчерта, че земетресенията с магнитуд над 4 са се увеличили в районите Гемлик и Муданя в Бурса, Бига и Йенице в Чанаккале, Гьонен в Балъкесир и околностите им през последната година. Йозден допълни, че активното свличане и големите разломи винаги имат потенциал да предизвикат земетресения с магнитуд над 7 по Рихтер.

„Почвените условия в Чанаккале и околностите му и в района, който се намира на плоча приплъзваща се към Бандърма на Балъкесир, не са добри, особено в големите населени места. Въпреки че Бурса се намира в подножието на планината Улудаг, същото важи и за нея.

Сградният фонд в града е застрашен. Виждаме, че градската трансформация сега е от съществено значение на някои места. На този етап смятаме, че работата трябва да се ускори, за да можем да създадем по-здрава жизнена среда за следващите поколения."

Последно е имало силно земетресение с магнитуд 7,2 по Рихтер в разлома Йенидже-Гьонен през 1953 г. 

Йозден алармира, че можем да видим голямо земетресение на същото място скоро.

Проф. д-р Адем Догангюн, ръководител на катедрата по строително инженерство, от университета "Улудагъ" в Бурса, обясни, че има голяма вероятност Бурса да бъде засегната от силно земетресение, което може да се случи в Мраморно море.

Специалистите са единодушни, че хората, които закупуват нови сгради, трябва да бъдат информирани за качеството на строителството, в това число бетона и количеството използвано желязо в постройките. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук