Не се притесняваме от обжалване на резултатите от изборите". Това заяви пред БНР Борис Бонев от "Спаси София", водач на листата на ПП-ДБ за местните избори в столицата, номиниран за председател на новия Столичен общински съвет.

Той не очаква на тържествената сесия утре да бъде избран председател на СОС, а "неработещ Общински съвет значително ще затрудни работата на Васил Терзиев като кмет и на районните кметове".

"Вероятността да не изберем председател е огромна. 61 са общинските съветници, трябва 31 да изберат председател. Може и догодина да не сме го избрали този председател, може никога и да не го изберем", каза Бонев.

Софиянци след утрешния ден следва да се обърнат "към онези партии, които решиха и прецениха, че е по-добре да си играят партийни и политически театри, вместо просто да се избере някой и да се продължи с конкретната работа", подчерта общинският съветник. 

Важни за всяка от политическите групи мерки и решения ще се реализират, независимо че идват като предложения от опозицията, описа новия подход на работа Борис Бонев. Той беше категоричен, че старият подход ще бъде променен и "няма да има сглобки".

Относно спорни идеи, които се появиха, например за празните жилища в София, както и за повишаването на данъците за втори и трети автомобил в семейството, Бонев уточни, че "има разлика между "Спаси София" и "Екипът на София", откъдето идват предложения като тези за жилищния фонд и трафика. "Екипът на София" са помагали за писането на част от програмата и са независим субект, който изразява позиции, поясни той и увери:

"Нито в нашата обща програма, нито в целите и приоритетите на "Спаси София" не са предвидени подобен тип мерки като настаняване на семейства в частни апартаменти, които са празни и всякакви други подобни неща. Нямам намерения да нося отговорност за организации, които няма как да контролирам."

"Не знаем какво е актуалното финансово състояние на общината", коментира Борис Бонев. Според него трябва да се повиши таксата за разрешително за строеж, защото това са парите, с които ще могат да се отчуждават повече имоти за строителство на детски градини, училища и улици. Тази такса не е променяна от 2006 г.

София създава около 40% от БВП на държавата. На фона на тези 70-80 милиарда лева годишно собствените приходи на общината от данъци и такси са под 1 милиард, отбеляза Бонев. Той изрази мнение, че трябва да се работи за повишаване на собствените приходи и не се изключва актуализация на данъци и такси, но "по-скоро това ще се случи догодина".

Във връзка с държавния бюджет и регионалните проекти, които от ГЕРБ настояват да бъдат разписани там, Борис Бонев заяви, че "чисто теоретично това, което ГЕРБ искат, е напълно коректно и правилно", но години наред "същата тази партия, когато правеше бюджета на София, не просто не искаше да покани опозицията да участва в съставянето на бюджета, не даваше възможност дори за съществени дискусии".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук