От днес в София 3 ДКЦ-а отварят кабинети за диагностика на пациенти с грипоподобни симптоми. Те са 11-о ДКЦ във "Възраждане, 12-о ДКЦ в "Люлин" и 17-о ДКЦ в Оборище. 
 
Това заяви пред журналисти столичната кметица Йорданка Фандъкова.

"До края на седмицата 7 поликлиники ще отворят такива кабинети, а другата седмица очакваме да се включат още 3", каза тя.
 
"Каква е целта – там ще има кабинети за диагностициране на пациенти. Така ще помогнем на самите хора, ще ги успокоим и ще знаят, че може да се тестват и да ги види лекар. Така и ще работим заедно с личните лекари - така по-бързо ще изследват пациентите си", каза кметицата.
 
"В тези кабинети ще се преглеждат пациенти насочени от личните лекари. Целта е да се направи тази диагностика с клиничен преглед от лекар, ще се прави и безплатен антигенен тест. Ако хората нямат никакви симптоми, а искат да си направят тест, би следвало да ги заплатят. Затова е много важна преценката на личния лекар. Моля хората да дадат предимство на хората със симптоми, които са притеснени", каза той.
 
"Работното време ще бъде дадено от самото ДКЦ и ще бъде качено на сайта на всяко едно", поясни тя.

"Кабинетът не е проблемът, а екипите. Знаете, че е по-трудно осигуряването на медици. Важно е да пазим лекарите, лаборантите и сестрите.
Осигурили сме безплатни тестове, за да може още от първия ден на работата на съответното ДКЦ, да започне този процес", добави Фандъкова.
 
"Първо данните от днес – в София новозаразените са 1318 човека. В болница са 1367 души. Това означава със 79 пациенти повече в софийските болници, в сравнение с вчера. 139 души са на интензивно лечение", добави тя.

"Лекарите, на които много благодаря, ни помогнаха много с анализ на ситуацията в момента. Според тях всяко включване в група създава допълнителен риск в тази ситуация", поде тя.

"Според тях широко разпространено е здравото заразоносителство. Ще предложа на щаба да удължим онлайн обучението на учениците в гимназиален етап с още 2 седмици. След това да започне връщането поетапно на учениците, особено тези в 8 клас и на 12-и клас", каза Фандъкова.

"Ще проследим и внимателно преминаването на учениците от 5 до 7-и клас преминаването на онлайн обучение", заяви кметицата.

"Основен проблем е и липсата на кадри в образователната система. Родителите са разделени, а учителите са единодушни. Разбирам всички. В края на краищата трябва да е ясно, че за учебния процес най-важно е присъственото обучение, но на първо място в момента са животът и здравето на хората и да направим така, че болниците да могат да поемат всички болни", каза ъя.
 
"Моето мнение е, че на този етап не е нужно да обсъждаме различна форма на обучение при децата до 4-и клас", призна кметицата.

"Ако все пак има надвишаване на 20% заболели в дадено училище, всеки директор да промени формата на обучение, извън общото решение на градско ниво", уточни кметицата.

Фандъкова уточни и какви мерки се очаква да останат в страната и по-конкретно в столицата:

"Очакваме на национално ниво, но и моето предложение ще е такова, да се удължи затварянето на нощните заведения. Крайният час да остане 23:30 за работа на заведения в София. Забраната да влизат в моловете деца и младежи под 18-годишна възраст", каза тя.

По думите й трябва да има повече контрол върху децата. „Искам да благодаря на софиянци. През последната седмица са изключително дисциплинирани. Правим ежедневни проверки", каза тя.

"Те показват, че като цяло мерките се спазват. Зеленият коридор също ще остане като мярка. Маските се носят. Почти нямаме актове. Единични вече са актовете при същия брой проверки. Мерките като цяло се спазват, нека да положим усилия да предприемем тези логични мерки за намаляване възможността за струпване на хора", каза Фандъкова.

"Препоръчваме на университетите да продължат онлайн обучението си. Всички, които могат да работят онлайн, нека да продължат да го правят. Където не е възможно, нека да се правят различни варианти и графици", заяви тя.

"Добрата новина е, че има задържане на броя болни през последната седмица, лошата е, че броят на хоспитализираните расте", каза тя.