Протест на столичани заради проект за небостъргач блокира бул. "България" (СНИМКА)
Разрушаването на улицата доведе отново до ескалация на напрежението сред местните жители. Те неведнъж досега заявиха, че не искат единственото зелено място в квартала да се застроява. Обещанието на кмета на София Йорданка Фандъкова в новините на БНТ2, че няма да позволи тук да се издигне сграда, ги успокои, но за кратко.
Изпълнителният директор на строителната фирма обясни действията, срещу които гражданите протестират, с желанието да ускорят действията на институциите, които да доведат до осъществяване на инвестиционното намерение. Повече за това, както и какви мерки предприе Столичната община, за да осигури пешеходния достъп на жителите на "Стрелбище" до квартала, вижте в следващото видео.
С премахването на улицата, която минава през частния терен, изпълнителният директор на строителната фирма Милчо Благоев цели да накара властите по-бързо да отворят съседната улица, която фирмата има желание да изгради за своя сметка от 10 години.
Милчо Благоев, изп. директор на строителната фирмата: „Идеята ми беше да има реакция и да ги подтикна, на това писмо, което е от 2017 г. по най-бързия начин да вземат решение да можем да направим тази успоредна улица и тогава да затворим другата“.
Миналата седмица изпълнителният директорът е пуснал сигнал до прокуратурата срещу кмета на София Йорданка Фандъкова и главния архитект Здавко Здравков с искане да провери защо 15 години е била затворена ул. "Енос". Закани се също и да заведе дело срещу общината за разпространяване на неверни данни и уронване на престижа на фирмата му. През 2009 г. Общината лишава инвеститора от възможността да строи, като променя статута на парцела - от терен за високо строителство в зона за озеленяване. Следва решение на Върховния административен съд, който задължава Общината да се придържа към плана от 2007 г., но без успех за инвеститора. Миналата седмица фирмата загради имота си, а с него и част от улица "Майор Първан Тошев". Тогава Общината направи проверка и им разпореди да бъде върнат достъпът. Вместо това днес улицата беше разрушена.
Николай Терзиев, кмет на район "Триадица": „Аз лично ходих там и им казах да спрат премахването на улицата, защото това тяхно действие е незаконно. Отказаха“.
Въпреки че улицата не фигурира в подробния устройствен план на района, фирмата строител няма право самоволно да я премахне, независимо, че се намира в частния им терен - обясни Терзиев. Районният кмет подчерта, че за тази цел трябва да се спази процедура, а в случая това не е направено. Директорът на фирмата обаче опроверга това твърдение и заяви, че ще обжалва издадената му заповед от кмета, която го задължава да възстанови улицата.
В последните Габриела Гурари, която е собственик на част от парцела, разкри нови факти по казуса - когато инвеститорът купува имота през 2007 г. за 4 милиона лева тя е водела съдебен спор със Столичната община. Гурари недоумява как е било допуснато сделката да се реализира и настоява тя да бъде разследвана.
Може би изходът от ситуацията е собственикът да бъде обезщетен, въпреки че към този момент той отказва такъв вариант. Според него започването на строителство и в този случай ще се проточи. Има и много малка възможност някога спорът да се разреши в негова полза. Тогава строителство би могло да започне най-рано след 3 години. Собственикът е съгласен и на обезщетение, което по негови сметки е около 30 млн. евро.
Последвайте ни
0 Коментара: