60% от населението в света изпада през есента в депресивни състояния. Най-уязвими са жените, защото са по-емоционални. Това каза в „Денят започва“ по БНТ психиатърът д-р Веселин Герев. Той предупреждава, че мрачното време засилва тревожността и затова е добре през септември, който според него е месецът на натоварването заради празничните и дните в които се отработват, да намалим темпото.
„Никъде по света не хората не почиват правилно, защото отпуските са кратки. Нужни са поне три седмици за това. Тъй като те са кратки, 80% от хората се връщат на работа депресирани. 3-4 дни след отпуска трябват за адаптация. Ако работодателите ви карат да работите на „пълна газ“, две седмици ще са ви нужни да се оттърсите после. Хубаво е да се натоварвате не повече от 3-4 часа на ден. Добре е да релаксирате, да си създавате положителни емоции“, съветва психиатърът.

„Септември е един от най-натоварващите месеци. Нито по време на почивката почиваме ползотворно, нито в дните, когато ги отработваме, може да сме ефективни. Ако гледате телевизор по време на почивните дни, това не е почивка. Важен дразнител е и телефонът.

За да може човек да е по-устойчив, трябва да раздели денонощието на три осмици. Едната е за работа, другата отделете за себе си, а третата за сън“, предупреждава д-р Герев.

„Мрачното време засилва тревожността. Колкото по-малко е слънцето, толкова по-малко серотонин получавате. Ако не сте го натрупали по време на почивката, трудно ще компенсирате. Ако се събуждате рано в 4 часа, това е симптом за есенна депресия. Може да излезете от това състояние, ако почивате активно. Есенното слънце е много приятно. Поне по 20 минути му се наслаждавайте. Обичам да се шегувам, че само то още е безплатно“, каза още психиатърът.