Техническото решение за създаване на най-голямата разгърната информационна площ на Столична община за двустранно споделяне на информация. Фондация "Хелп" предложи това решение по проект: "Виртуално-художествени решения за справяне с проблемите от хуманитарната криза, вследствие на войната в Украйна и дейности за постигане на равенство между половете“.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, Програма „Европа“ 2023, в партньорство с район „Илинден“ и район „Нови Искър“ на Столична община.

СО РАЙОН „НОВИ ИСКЪР“

Необходимо е да има места, където жителите на гр. София, да могат да получават информация за минало, настояще и бъдеще на тази територия: ИНТЕРАКТИВНИ ИНФОРМАЦИОННИ ТЕРМИНАЛИ (тъч дисплеи с много прозорци и динамична промяна на конфигурацията) (ИИТ).

Инж. Стефан Шахънов и неговият робот, който е научен да говори български език

Те ще бъдат разположени на дадената територия - вътре и отвън на общински сгради, транспортни възли (гари, спирки на градския транспорт, метро станции, болници, училища, държавни учреждения, по домовете).

ИИТ ще бъдат точката за ДВУПОСОЧНА комуникация с гражданите:

- Информация за текущи събития на ниво град

- Информация за текущи събития на учреждението, където е разположен ИИТ (УИИТ, СИИТ.

- Достъп до най-важните части от сайта на града (трябва да е просто за улеснение на гражданите, които винаги могат да влязат по-навътре с личния си телефон)

- Достъп до най-важните части от сайта на учреждението, където се намира терминалът (УИИТ) или спирка (СИИТ).

Терминалите ще бъдат един дисплей с 3+ ДИНАМИЧНО управляеми и НЕЗАВИСИМИ прозорци (подобно на три или по-вече големи независими таблети, събрани в един екран, с динамично променяне на броя на таблетите)

Терминалите ще бъдат ИНТЕРАКТИВНИ - ще имат тъч функция (като на таблет) и гражданите ще могат да се навигират (да избират различни страници в тях)

Терминалите ще бъдат ДВУПОСОЧНО СВЪРЗАНИ с комуникационната структура на града или съответната сграда (LAN, WiFi, 4G/5G, …)

Техническо решение за създаване на най- голямата разгърната информационна площ на Столична община – всяка спирка на градския транспорт-  фронт офис за двустранно споделяне на информация.

ИИТ представлява голям дисплей (43", 55", 65", 75"), който може да бъде едностранен (монтиран на стената, на земята, ...) или двустранен (като стена от спирка на градския транспорт, ...) с тъч функция, онлайн свързаност и лесен достъп.

От гледна точка на хардуер това е сравнително стандартно решение за момента (трябва да се покрият минимални изисквания*)

Иновацията е в начина, по който се организира информацията на дисплея:

Имаме от 1 до 10+ прозорци (всеки от тях с разрешена или забранена тъч функция), закачени към независими информационни канали, например:

А. Най-горният прозорец показва културен афиш на общината (редуващи се реклами за текущи събития, с QR код за дистанционно сканиране и купуване на билет от мобилен телефон)

Б. Средният прозорец показва сайта на общината с най-важните услуги - също QR кодове за директна връзка към съответната страница от телефона и с тъч функция.

В. Трети прозорец - табло за подаване на сигнал за опасност (пожар, нападение, здравословен проблем, катастрофа, проблем на пътя, ...)

Г. Четвърти прозорец показва видео реклама / редуващи се видео-клипове с QR код

(Подредбата на прозорците е примерна)

Информацията във всеки един прозорец може да се управлява/следи от различно място - отдел по култура, общински сайт, център 112, сървър за реклама (възможни са различни технически решения)

Стефан Шахънов, д-р Араш Фард, Ефемия Фард и Стефан Бояджиев

Различно от всички налични на пазара предложения е и динамичната смяна на конфигурации - например:

- При нужда, разделеното (в случая на 4 части) пространство на дисплея може да се обедини ДИНАМИЧНО в един голям екран и да се излъчи съобщение за опасност/бедствие в съответния формат.

- При посрещане на важна делегация всички екрани да излъчват едно и също приветствие (при докосване, съответния екран ще мине в нормален режим и след определено време на липса на докосване ще се върне към общата визуализация)

Някои от независимите интерактивни прозорци с по-малък размер може да показва банер с новини, текущо време, ниво на замърсяване и друга (текстова) формация.

Дисплеят има звуков канал (при необходимост може да има и микрофон) за еднопосочна/двупосочна комуникация с контактен център (човек или ИИ). Може да се използва и тъч - клавиатура / QR код

Друга част от концепцията за умен град могат да бъдат интерактивни хуманоидни роботи. Те могат да играят ролята на събеседник, да разбират и отговарят на въпроси на български език, да управляват дистанционно уредите на един умен дом или да изпълняват ролята на домашен или офисен помощник.
 

Области на използване:

1. Насочване срещу домашното насилие и срещу насилието над жените – чрез възможност за подаване на сигнал, с локализиран достъп

2. Бежанци - информиране на украйнските бежанци на руски език и насочване към съответните институции

3. Медицински портал – за подаване на сигнали за спешна медицинска помощ със запазване в системата на снимка от човека, подал сигнала, за да се избегне злоупотребата. Подаването на сигнал за спешна медицинска помощ от спирка, с ясна локализиция ще спести време за медицинските екипи да търсят конкретен адрес.

4. Екология - текущо ниво на замърсяване, прогнози, препоръки към гражданите, съобщения

5. Туризъм - информация за туристически обекти, текущи събития, ...

6. Сигнал за спешност (подаден от граждани) - нападение, спешен случай за бърза помощ, катастрофа, пожар, природно бедствие, дупка на пътя и т.н.

7. Сигурност (камери, вградени в дисплея*) - запис за определено време, търсене на опасни лица.

8. Реклама – снимки/ слайд шоу/ видео реклама/ интерактивна реклама ...

9. Културен афиш, очаквани събития .

10. Информация за смяна на трафика/опасност/бедствие в района - дисплеите показват в реално време информация от общината, промени в градския транспорт, ремонти на улици в близост и т.н.

11. Телевизионни новини - БНТ с излъчване на живо на някои от екраните

12. Сайт на учреждението, където се намира ИИТ

13. Управление на опашки

14. Показване на текущи съобщения, работно време и т.н.

Няма ограничение колко ИИТ ще се използват на дадено място. Дисплеите могат да бъдат с еднакви или различни конфигурации в даден момент от времето.

Изложената концепция е авангардна и няма  пълен еквивалент в други градове.

Залагаме тезата, че каналите за информация ще усвояват интерактивни дигитални ниши и пространства с търсене на социални ефекти и генериране на солидарност и идентичност, с цел популяризирането на град София, чрез поставянето и на културната карта на Европа, като център за обмяна на положителни практики.

Иновацията е динамичното разделянето на екрана, многобройните асинхронни източници/получатели на информация, използването на тъч функцията за навигация и обратна връзка, пълна свързаност, възможност на един екран да се предостави огромно количество информация.

Всичко това с лесно управление и в реално време.

Важно е да се отбележи, че въвеждането на ИИТ е огромна крачка в посока намаляване на въглеродните емисии в столицата и модернизация.

Провеждането на професионални  форуми в рамките на проекта, ще доведат до създаване на нови дейности, чрез включване на сградите на районната администрация на «Нови Искър» и «Илинден» и превръщането им социализирани знакови филмови центрове на София.

Предвиждаме да  се изпълнят културни взаимодействия  между жителите на партньорите ни - районите на Столична община и европейски  аудиовизуални произведения в духа на европейските ценности за провеждане на  общински политики.

Медийната ни стратегия ще постигне популяризация на гр. София като център за въздействие и провеждане на дейности за равенство между половете, както и проблемите, причинени от хуманитарната криза в следствие на военните действия на територията на Украйна  с европейски филмови заглавия, информационни събития и дейностите по проекта и довеждане до колаборации, които в бъдеще да превърнат гр. София в център за създаване на филмови пазари.

По този начин ще бъде осъществен директния достъп до култура на участниците във форумите – жителите на районите - партньори, с цел създаване на нови обществени знакови центрове в град София.

Уникалната привлекателност, ще бъде подчертана от социално-културния фактор  и от стремежът на кандидатстващата фондация към съвършенство, както и с представянето на  характера на град София, ангажираността на неговите жители към процесите в аудиовизуалната европейска културна традиция.

Умният град означава събиране на информация, оптимизация и управление.

Гражданите на София са най-важната част от този процес.

Трябва да имат лесен достъп до управлението на града (подаване на сигнал по всяко време и от всяко място), както и да бъдат лесно и навременно информирани.

Мненията и/или заключенията, изразени в материала, не представляват официално становище на Столична община.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, по Програма „Европа“ 2023, в партньорство с район „Илинден“ и район „Нови Искър“ на Столична община.

Ефемия Фард, Джоузеф Фард и Стефан Шахънов

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук