Бум на въшки има в столичните училища. От 178 школа, проверени само през миналата седмица, в 113 са били открити деца с паразитите. Това показва проверка на Столичната регионална здравна инспекция.

Инспекторите са установили, че въшлясват предимно по-малките ученици. В 58 на сто от откритите опаразитени деца са от първи до четвърти клас, а 38 на сто - от пети до седми клас, пише "Монитор". 

От здравната инспекция препоръчват родителите, учителите и медицинските сестри в училищата да преглеждат учениците редовно за въшки и гниди.

Опаразитените ученици не бива да се пускат на училище докато паразитите не бъдат изчистени трайно, казаха от Столичната регионална здравна инспекция и допълниха, че децата трябва да се пускат в глас само след прецизен преглед от учителите и медицинските сестри в училищата.

От там поясниха, че с препарат срещу въшки трябва да бъдат обработвани косите и скалпа не само на опаразитените малчугани, но и на братчетата и сестрите им, както и всички останали в семейството. Освен това, гребените и четките за коса трябва да се обработят термично, потопени поне 5 минути във вряща вода. Спалното бельо шапките, шаловете, блузите и пижамите на децата трябва да бъдат обработени в пералнята на продължителна програма на висока температура.

През последните години в столицата броят на опаразитените лица постоянно нараства, предупредиха още от здравната инспекция.

Въшките и гнидите, сами по себе си, не провокират алергии. Те обаче могат да причинят тежки паразитозни дерматити по скалпа на главата в резултат на разчесванията. Това коментира пред „Монитор“ д-р Теодора Вълчева от Клиниката по алергология и кожни заболявания в Александровска болница. Често пъти диагнозата се поставя погрешно като сериозен дерматит.

Главовите въшки се хранят с кръвта от скалпа. Женските снасят яйца, които се прикрепят към косъма – гниди. Те се откриват най-често зад ушите и задната част на главата, в близост до вратлето на детето.

Честото и продължително чесане е сигурен признак за наличието на въшки или гниди. Сърбежът е в резултат на веществото, което те отделят, прикрепвайки се към косъма и скалпа.