Ваксинираната Фандъкова разкри как е прекарала К-19 и обяви: Имам придружаващи заболявания, но...
Общинските болници са изключително натоварени и на практика интензивни легла почти няма, алармира столичният кмет
„Ваксинирах се през месец март и искам да призова хората да се ваксинират, защото има смисъл. Моето заболяване мина относително леко. От петък съм с отрицателен резултат и съм на работа. Аз имам придружаващи заболявания и имунната ми система не е от най-добрите. Нека всеки, който има възможност, да се ваксинира.
Всички знаят вече, че при по-тежко прекарване, има по-тежки последици за организма. В София е най-голям процентът на ваксинираните, но е крайно недостатъчен. От началото на ваксинационния процес ние като Общината се включихме активно и продължаваме да разкриваме нови пунктове за ваксинация.
През седмицата 10 изнесени пункта работят, като два от тях са в метрото и два – в големите търговски центрове. През уикендите също работят 10 пункта. Вече има по-голям интерес към мобилните ни екипи, които ваксинират на място в компании. Над 150 души се ваксинираха така на място“, посочи Фандъкова.
Пълен К-19 кошмар: Нови черни рекорди по брой починали и заразени в България
„Зеленият сертификат е добро решение и го виждаме в цяла Европа. Не се приема еднозначно навсякъде, но когато имаш ясна стратегия, нещата са много по-добре. Начинът на въвеждане създаде повече притеснения, отколкото решения, но за последните 10 дни в София са ваксинирани около 60 000 души. Стратегията трябва да съчетае кампанията и възможностите.
Когато се въвежда сертификат, трябва да важи за всички, за да няма дискриминация. Аз насърчавам ваксинацията на служителите и съм за минимална работа от вкъщи“, заяви тя.
„Най-сериозен е контролът за спазване на мерките в градския транспорт. Близо 800 проверки са направени за последната седмица. Повечето хора в градския транспорт носят маски и спазват мерките. Много рядко виждаме – само в час пик, повече хора, особено в метрото.
Общината продължава да осигурява движението на градски транспорт без да намалява броя. За да има обществен и икономически живот в града, не си позволяваме да намаляваме транспорта.
Загубите са около 50 млн. лв. за целия градски транспорт. Общината го дофинансира непрекъснато, за да може да се осигурят средствата за електричеството и за заплати на служителите. Само за осветлението разликата е около 3 млн. лв. за града заради увеличените цени на тока“, посочи Фандъкова.
„Нямам информация да са връщани пациенти от болниците. 2015 души към снощи са хоспитализирани, а 313 са на интензивно лечение. Най-големият проблем са леглата за интензивни грижи с лекарите и сестрите за това. Нямаме добър диалог с Министерството на здравеопазването, но се опитваме да помагаме отстрани.
Общинският щаб не е спирал да работи. Информация получаваме предимно от медиите и РЗИ и решенията са опосредствани, Ние не участваме в заседанията в Министерството. Общинските болници са изключително натоварени и на практика интензивни легла почти няма. Благодаря на хората, които работят денонощно“, допълни тя.
Последвайте ни
9 Коментара: