Апокалиптичен доклад на ООН: Имаме само 6 години...
Достигането на температурния праг ще се случи по-рано от първоначалните предвиждания заради аерозолите, които прикриват ефекта от изгарянето на въглища, нефт и природен газ, се казва в изследването
След малко повече от пет години светът вече няма да може да удържи глобалното затопляне в международно приетите граници от 1,5 градуса по Целзий, съобщи АП, цитирайки научно изследване.
Това ще се случи, ако изкопаемите горива продължават да се използват на настоящото ниво.
При повишение на температурите ще нараснат и рисковете от катастрофи. Светът ще загуби голяма част от кораловите рифове, ледниковите шапки ще стигнат до критично ниво на топене, ще се повиши нивото на водата и ще има горещи вълни и смъртност, причинена от климатичните условия, се казва в доклад на ООН.
Достигането на температурния праг ще се случи по-рано от първоначалните предвиждания заради аерозолите, които прикриват ефекта от изгарянето на въглища, нефт и природен газ, се казва в изследването.
Изследването е публикувано в сп. "Нейчър клаймейт чейндж".
Затопляне
През 2015 г. Парижкото споразумение определи границата на глобално затопляне от 1,5 градуса по Целзий над температурите от прединдустриалната епоха. Последните 10 години показват, че затоплянето вече е с 1,4 градуса в сравнение в температурите през 19-и век.
Настоящата година може да премине границата, смятат учените. Светът изгаря малко повече от 40 млрд. тона изкопаеми горива годишно.
Изследването не казва, че борбата ще бъде загубена след шест години, но вероятно ще бъде късно да удържим границата от 1,5 градуса по Целзий, каза водещият автор Робин Ламбъл, който е климатолог от Импириъл колидж в Лондон.
Обратно броене
Според авторите на доклада резултатите не трябва да бъдат тълкувани като "имаме шест години да спасим планетата".
"Ако успеем да ограничим глобалното затопляне до 1,6 или 1,7 градуса по Целзий, това би било по-добре от 2 градуса. Трябва да се борим", каза климатологът Кристофър Смит от университета в Лийдс.
Според климатолога Бил Хеър преминаването на границата от 1,5 градуса ще повиши риска от катастрофални промени в климата.
Световните лидери все още казват, че 1,5 градуса са постижими. "Хората не трябва да се тревожат, а да действат", коментира климатологът Пиърс Форстър от университета в Лийдс, който не е част от екипа, извършил научното проучване. "Да се действа възможно най-бързо е начинът да се регулира затоплянето през настоящото десетилетие."
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: