Японските власти споделиха плановете си да получат най-новите високотехнологични оръжия собствено производство - хиперзвукова крилата ракета и свръхскоростен планиращ боен блок.

И двете системи, за които се предполага, че се използват срещу наземни и водни цели, ще постъпят на служба на отбранителните сили на страната не по-рано от 2030-та година, пише Asia Times, цитирана от "Поглед инфо".

Не само американските военни спешно се опитват да разработят хиперзвукови оръжия за противодействие на Китай и Русия. Япония, както изглежда, също възнамерява да получи най-новото високотехнологично оръжие и сателитна система за неговото управление, пише Asia Times.

Властите на островната държава са разработили план за изследвания и развитие за създаване на собствени хиперзвукови системи. По този начин те потвърдиха, че се опитват да повишат бойната ефективност на страната и споделиха подробности за какви заплахи ще бъдат използвани новите оръжия, отбелязва изданието.

Документ със съответната информация на своя уебсайт публикува японската Агенция за обществени поръчки, технологии и логистика. В него се говори за разработването на два вида оръжия - хиперзвукова крилата ракета (HCM) и скоростен планиращ боен блок (HVGP).

Първата ще бъде оборудвана с правопоточен хиперзвуков въздушно-реактивен двигател и външно ще наподобява обикновена ракета. Но в същото време тя ще може да развие много по-голяма скорост и да измине огромно разстояние, обръща внимание Asia Times.

Блокът HVGP ще получи ракетен двигател с твърдо гориво, който може да повдигне бойната част на голяма височина. След което тя ще планира до целта, предназначена за поразяване, поддържайки висока скорост до нанасяне на удара.

Агенцията предостави и по-подробна информация за типовете бойни части, с които ще бъдат оборудвани HVGP. Предвижда се използването на бойни глави, предназначени да унищожават както надводни, така и наземни цели.

Една от бойните части ще бъде бронебойна. Тя се разработва специално за работа със самолетоносачи. Наземната версия ще използва снарядообразуващ заряд (СОЗ), за нанасяне на удари по площи.

Агенцията също така очаква както ракетата, така и единицата да се ориентират с помощта на сателит. Като резерв се предполага да се използва инерционна навигационна система, се подчертава в статията.

Япония се стреми да създаде мрежа от седем спътника, за да гарантира непрекъснатото разполагане на силите си за самозащита. Това ще позволи безпроблемно да се получават навигационни данни, без да се разчита на чужди устройства.

Насочването на бойните глави към целта ще трябва да се извърши или чрез използване на радиочестотна визуализация, преобразувана от доплерови данни за изместване на честотата, или чрез използване на инфрачервена глава за самонасочване.

Но преди Япония да получи жизнеспособно бойно оръжие, нейните специалисти ще трябва да работят усилено, включително върху хиперзвуковата система за насочване и термично екраниране. Очаква се новите оръжия да влязат в експлоатация в началото на 2030-те, заключава Asia Times.