Приемането на Украйна в НАТО преди края на конфликта застрашава с пряк сблъсък между Алианса и Русия. Това изявление направи президентът на САЩ Джо Байдън в интервю за Си Ен Ен, фрагмент от което е публикуван на сайта на медията.

Цялото интервю на Фарид Закария с американския президент ще бъде излъчено в неделя, когато Байдън ще се отправи към Европа за едноседмично пътуване, включително среща на върха на НАТО в Литва.

Ключови моменти от интервюто:

Байдън каза на Закария, че войната в Украйна трябва да приключи, преди алиансът да може да обмисли добавянето на Киев към своите редици.

"Не мисля, че има единодушие в НАТО дали да приемем или не Украйна в семейството на НАТО сега, в този момент, в разгара на война", каза американският лидер, цитиран от CNN.

Бомба! Ето кои БГ партии се обявиха за влизане на Украйна в НАТО ДОКУМЕНТ

"Aко направим това, и го казвам сериозно, ние сме напълно ангажирани с всеки инч от територията на НАТО. Това е ангажимент, който всички щяхме да поемем, независимо от всичко. Ако има война, значи всички участваме в нея. Щяхме да воюваме с Русия, ако нещата бяха по този начин", изтъкна Байдън.

По думите му, дори и членството на Украйна в НАТО да е преждевременно, САЩ и техните съюзници в НАТО ще продължат да осигуряват на президента Зеленски оръжията, от които ВСУ се нуждаят, за да "опитат да сложат край на войната с Русия".

Стремежът на Зеленски за членство в НАТО ще бъде сред ключовите въпроси на срещата на върха на Алианса във Вилнюс.

 

Джо Байдън говори с Фарид Закария от CNN

 

Президентът на САЩ заяви още, че е било "трудно решение" да предостави за първи път на Украйна касетъчни боеприпаси, но че в крайна сметка е убеден да изпрати спорните оръжия, защото Киев се нуждае от боеприпаси за контраофанзивата си срещу Русия.

 "Украинците изчерпват боеприпасите", добави Байдън.

"И така, това, което най-накрая направих, приех препоръката на Министерството на отбраната – не за постоянно – но да позволя този преходен период, през който да доставяме тези снаряди за украинците", обясни той.

"Има повече от 100 държави, включително Обединеното кралство, Франция и Германия, които са забранили боеприпасите съгласно Конвенцията за касетъчните боеприпаси. Но САЩ и Украйна не са подписали забраната", обясни Байдън. 

"Ние не сме подписали това споразумение, но ми отне известно време, за да бъда убеден да го направя", добави той.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук