Американският президент Джо Байдън заплаши талибаните с военен отговор, съобщи пресслужбата на Белия дом, цитирана от световните медии. В изявлението на американския лидер се отбелязва, че "всички действия" на талибаните на територията на Афганистан, които застрашават американския персонал или мисията на САЩ, "ще бъдат посрещнати с бърз и решителен военен отговор" от Вашингтон.

Както отбеляза политикът, представители на талибаните бяха информирани за това на разговорите в Доха.

Байдън също така инструктира държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен да подкрепи афганистанския президент Ашраф Гани и други афганистански лидери "в усилията им да предотвратят по-нататъшно кръвопролитие и да доведат до политическо уреждане в страната.

Говорителят на Пентагона Джон Кирби заяви, че САЩ са започнали да разполагат допълнителни войски в Кабул.

Президентът на САЩ Джо Байдън е разрешил разполагането на до 5000 американски войници, за да се гарантира безопасността на евакуацията на персонала в посолството на САЩ в Афганистан. Това се посочва в изявление на пресслужбата на Белия дом. След това бе съобщено, че ще бъдат изпратени още 1000 военни.

На този фон бе съобщено, че талибаните са влезли в столицата на Афганистан Кабул, каза служител на вътрешното министерство, докато САЩ евакуират дипломати от посолството си с хеликоптер, съобщават Ройтерс, Би Би Си и АП.

Бойци на талибаните влязоха в покрайнините на афганистанската столица и казаха, че очакват "мирно прехвърляне" на града, след като обещаха да не го превземат със сила, но жителите изпадат в несигурност и паника, бързат да напуснат столицата, а работници бягаха от правителството офиси и хеликоптери, кацащи в посолството на САЩ.

В национална офанзива, която отне малко повече от седмица, талибаните победиха, присъединиха или изгониха афганистанските сили за сигурност, бягащи от големи части на страната, въпреки че имаха известна въздушна подкрепа от американската армия.

Светкавичната скорост повдигна въпроса защо афганистанските сили се разпаднаха въпреки годините на обучение на САЩ и изразходваните милиарди долари. Само преди дни американска военна оценка бе, че ще мине месец преди столицата да бъде подложена на натиск.

Говорителят на талибаните Сухаил Шахин заяви пред катарския сателитен канал Al-Jazeera, че бунтовниците "очакват мирно прехвърляне на град Кабул". Той отказа да предложи подробности за евентуални преговори между неговите сили и правителството.

Бе съобщено и че бившият вътрешен министър на Афганистан Али Ахмад Джалали е поел задълженията на премиер на преходното правителство в страната, съобщи телевизия "Ал Арабия", цитирана от световните медии.

Според информация от дипломатически източници бившият вътрешен министър "е избран за премиер на преходното правителство" и "е поел задълженията на ръководител на преходната администрация" на страната.

Ръководителят на афганистанския Висш съвет за национално помирение Абдула Абдула действа като посредник на преговорите между представителите на талибаните и властите в Кабул.

Самолетът на афганистанския президент Ашраф Гани се готви да го евакуира от Афганистан, съобщава ливанския телевизионен канал "Маядин".

По данни на телевизия Си Ен Ен няколко високопоставени афганистански чиновници, включително съветници на президента Гани, очакват да излетят от летището на Кабул към неуточнена дестинация. В същото време в президентския дворец в Кабул се водят преговори между талибаните и афганистанското правителство.

Талибаните заявиха, че летището в Кабул ще може да работи нормално. Очаква се лидерът на политическото крило на талибаните молла Абдул Гани Барадар да се върне от Доха, където ръководеше талибанската делегация на преговорите с представителите на различни правителства.

Албания приема бежанци

Албанският премиер Еди Рама обяви, че страната му ще приеме афганистански бежанци, които бягат от управлението на талибаните, съобщи информационният сайт Екзит, цитиран от световните медии. С изявлението си Рама потвърди информациите, че американското правителство е поискало Албания да подслони бежанци от Афганистан, които очакват да получат американска виза.

Албанският премиер каза още, че не знае дали правителството на Косово е било помолено да направи същото. Рама обаче изрази надежда, че ако това бъде поискано от Прищина, тя също ще приеме молбата на САЩ. Той освен това спомена, че Албания вече се е съгласила да приеме няколкостотин бежанци в риск, като интелектуалци и жени, по молба на различни институции, които не назова.

По-рано тази седмица Ройтерс съобщи, че според източници във Вашингтон американското правителство е в тайни разговори с Косово и Албания за временно настояване на афганистански бежанци, които са работили за САЩ.

Папата призова за диалог

Папа Франциск призова за диалог, за да бъде прекратен конфликтът в Афганистан и народът му да живее в мир, сигурност и взаимно уважение, предаде Ройтерс. Франциск отправи апела в обедното си обръщение, в момент когато талибанските бунтовници навлизаха в столицата Кабул, а САЩ евакуираха дипломати от посолството си с хеликоптер.

"Присъединявам се към единодушното безпокойство за ситуацията в Афганистан. Приканвам ви да се молите заедно с мен на Бога на мира, така че грохотът от оръжия да приключи и да бъдат намерени решения около масата за диалог", каза той пред поклонници и туристи на площад "Свети Петър".

"Само така мъченическото население на тази страна - мъже, жени, възрастни хора и деца - може да се върне в домовете си и да живее в мир и сигурност при пълно взаимно уважение", добави папата.

В Афганистан има много малко християни, почти всички те са чужденци в посолства или служители в областта на хуманитарната помощ. С влизането на талибаните в столицата приключва светкавично настъпление на ислямистките бунтовници, които бяха отстранени преди 20 години от САЩ след атентатите на 11 септември, отбелязва Ройтерс.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ