Безпилотните летателни апарати оказаха голямо влияние върху войната в Украйна, като се използват в големи количества и от двете страни. Въпреки това ходът на Китай да наложи ограничения върху износа доведе до опасения, че може да възникне проблем с доставките, пише ВВС.

Много от дроновете се произвеждат в Китай, а новите доставки са жизненоважни поради големия брой изгубени в боевете.

Има индикации за намаляване на броя на китайските безпилотни самолети и части, които са на разположение както на Украйна, така и на Русия, предаде "Фокус". Според Кралския институт на обединените служби, базиран в Лондон институт, Украйна губи около 10 000 дрона месечно.

Многобройни доброволчески групи са допринесли с дарени средства да се помогнат на украинската армия да попълни запасите си.

Търговските дронове се използват наред със специално изработените военни проекти, като турските дронове Bayraktar, използвани от Украйна, и иранските Shahed, използвани от Русия.

Последните ограничения, наложени от китайското правителство, влязоха в сила на 1 септември. Те се отнасят за дронове с по-голям обсег на действие и тегло над 4 кг, както и за оборудване, свързано с дронове, като някои камери и радиомодули.

От китайските производители на такова оборудване сега се изисква да кандидатстват за лицензи за износ и да предоставят сертификати за краен потребител, а правителството в Пекин, което не осъди руската инвазия в Украйна, заявява, че търговските китайски дронове не трябва да се използват за военни цели.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук