Времето изтече – подводницата „Титан“ вече няма кислородни запаси, сочат изчисленията на бреговата охрана. Те са свършили в 14:18 ч. българско време.

Германското издание „Билд“ представя пет сценария, според които е възможно да се е стигнало до нова смъртоносна трагедия.

Гмуркането до останките на "Титаник" е опасно - те се намират 3800 метра дълбочина на дъното на Атлантическия океан, пише бТВ.

Взаимодействие с животно

Морските дълбини са неизследван свят. В него живеят гигантски калмари с дължина до 18 метра, особено край Нюфаундленд, където изчезна подводницата. Със своите гигантски пипала те могат да обгърнат цялата подводница.

Има много страховити животни, които живеят в дълбокото море. Сред тях са калмар вампир, риба призрак, дълбоководен морски дявол.

Според изследователите, милиони дълбоководни видове все още не са ни познати.

Дълбоководно животно може да се е закачило за някой от кабелите и маркучите, открити от външната страна на подводницата. То може да ги е повредило, а подводницата да е загубила способност да маневрира.

В електрическите задвижвания на подводницата също е възможно да е попаднало животно. Екипажът на борда може да вижда само през малък илюминатор - и то само докъдето достига светлината на фара. Опасността може да се приближи до водолазната капсула напълно незабелязано.

Сблъсък с "Титаник"

На дълбочина от 3800 метра има налягане от 380 килограма на всеки квадратен сантиметър. Това са крайно негостоприемни условия за хората и предизвикателство за технологиите. Сблъсъкът на "Титан" с останките на "Титаник" бързо би имал опустошителни последици.

"Ако има дефект или пукнатина в част от подводницата, натискът бързо я грабва и я смачква“, коментира Райън Рамзи, който управлява подводница в британския флот в продължение на 23 години.

Някой е реагирал емоционално

В дълбокото море цари пълен мрак. Петимата обитатели на малката подводница са притиснати един до друг в тясното пространство. Не е за хора с клаустрофобия. А за всеки изживяването би било изключително натоварване на психиката.

При възникнала криза някой от затворените вътре хора може да изпусне нервите си. По този начин той може да застраши останалите пътници и цялата подводница.

„Ситуацията в такива плавателни съдове е още по-екстремна, защото всичко е още по-тясно. Това може да бъде голям проблем при „пътници“, които не са преминали интензивно обучение за кризисни ситуации.

Трудно е да се каже дали пътниците, които са се включили в това приключение с много пари, ще запазят спокойствие и ще следват важните инструкции, когато има криза на борда“, коментира пенсионираният капитан на фрегата Юрген Вебер.

Пожар

Възможно е да се е запалила батерия в бордовата електроника. Пламъците биха погълнали незабавно кислорода, а димът ще задуши обитателите.

Дълбоководно течение

Някое от непредвидимите дълбоководни течения може да улови подводницата и тя бързо да бъде отнесена заради малките си електрически придвижвания. Без контакт с кораба майка и сонарните буйове, екипажът е дезориентиран в черната празнота на дълбокото море. Може би дори няма да знае кой е пътят нагоре, тогава няма да може да тръне към повърхността.

Предупрежденията на Камерън

Едва ли някой познава останките от „Титаник“ толкова добре, колкото режисьорът на едноименния филм Джеймс Камерън. Трикратният носител на „Оскар“ прави 33 дълбоки гмуркания край Нюфаундленд. 

И тъй като знае риска, отправя предупреждения още през 2011 г. пред "Ню Йорк Таймс", като казва "Това е пътуване към едно от най-безмилостните места в света. Ако нещо се случи, оставате сами. Не можеш да се обадиш на пътна помощ, за да дойде да те вземе“. Въпреки това разбира очарованието на изживяването, което привлича хората към „Титаник“.

„Да видиш това, което човек никога не е виждал досега, е по-зрелищно от "червения килим и целия блясък около него", казва Камерън.