Българи и румънци прииждат на талази към Острова след Брекзит
Актуалната статистика е за изминалата година от септември 2015 г. до септември 2016 г. и набляга на трите месеца след юнския референдум за излизането на Великобритания от ЕС. Според властите въпреки рекордните резултати от службата предупреждават, че все още е рано да се каже какъв ще е цялостният ефект от него върху миграцията. Те посочват също, че цялостната имиграция в страната отбелязва лек спад, достигайки до 273 000 души годишно. Това е намаление с 49 000 души – промяна, която „не е статистически значима“.
По-рано правителството заяви, че си поставя за цел падане стойностите й до под 100 000 души на година. Увеличението на имиграцията от България и Румъния се компенсира отчасти от лекия спад (с 10 000 души) на пристигащите хора от страни като Полша, Литва и Латвия. Според статистиката 65 000 граждани на страни от ЕС са пристигнали във Великобритания и 164 000, които не са от държави в ЕС. От Великобритания за изминалата година са си тръгнали 56 000 британски поданици.
„Въпреки че нетната миграция в годината до септември 2016 г. не отбелязва статистически значима промяна, можем да видим статистически значимо намаляване на нетната миграция сред граждани на страните от ЕС-8 (А8 – осем от десетте държави, присъединили се към съюза през 2004 г. Това са Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения) и граждани извън ЕС от Африка, Америка и Океания“, посочват от статистическата служба. „Макар да наблюдаваме спад в нетната миграция на граждани от страните от ЕС-8, съществува продължително увеличение в имиграцията от Румъния и България, така че е прекалено рано да се каже какъв ефект резултатите от референдума имат на дългосрочната международна миграция“, се казва още в текста.
Последвайте ни
0 Коментара: