Намалените доставки на природен газ от Русия принуждават европейските комунални услуги да черпят от запаси, които обикновено се използват през пиковия зимен сезон, пише Bloomberg.

Един от последните признаци, че енергийната криза в региона ескалира, е, че нивата на съхранение паднаха тази седмица за първи път от средата на април, когато търговците обикновено започват да запълват капацитет, според данни на Gas Infrastructure Europe.

„Към 14 юни европейските трезори бяха пълни с около 52%, като последните данни на GIE показват спад от един процентен пункт“, каза агенцията.

„Очевидно това не трябва да се случва по време на сезона на изтегляне“, каза Уорън Патерсън, ръководител продуктова стратегия в ING Groep NV.

„Това ще бъде тревожно за пазара и вероятно ще вдигне цените“, добави той.

Русия намали доставките за клиенти в Италия, Германия, Франция и Австрия.

Кремъл заяви, че трябва да ограничи капацитета на "Северен поток" под Балтийско море поради технически проблеми, но Германия нарече съкращаването "политически мотивирано, насочено към повишаване на цените".

Както УНИАН съобщи по-рано, еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон каза, че Европейският съюз е разработил план за замяна на газта от Русия.

Според него ЕС внася 155 милиарда кубически метра годишно от Русия. Като част от новата стратегия Брюксел планира да получи 50 милиарда кубически метра чрез внос на втечнен природен газ (LNG) от САЩ или Катар, 10 милиарда кубични метра от съществуващи тръбопроводи и еквивалент на още 25 милиарда кубически метра ще бъдат произведени чрез ускореното стартиране на офшорни вятърни турбини и фотоволтаични панели.


Превод: БЛИЦ