Брекзит в Европа, но вълнува и САЩ
Американците са притеснени от референдума
Лидерите от ЕС ще се опитат да се сплотят срещу общ враг - Великобритания. Ако се стигне до Брекзит, правителствата от ЕС вероятно ще усложнят колкото се може повече преговорите за излизане на Великобритания и ще се опитат да не позволят на заразата да се разпространи на континента. Те обаче сигурно ще се провалят. Евентуално напускане на Великобритания би окуражило евроскептичните сили и от десницата, и от левицата в сърцето на ЕС. Много зависи от това как биха реагирали останалите 27 държави, особено страните от ядрото на общността като Франция, Германия, Италия и Холандия, коментира "Индипендънт". В момент, когато обществеността и политическата класа във Великобритания са погълнати от оживени обсъждания за практическите последици от евентуално излизане от ЕС преди утрешния референдум, Америка се безпокои от това как би се отразил евентуален Брекзит извън Великобритания, посочва в. "Файненшъл таймс".
Погледнато от другата страна на Атлантика - в Америка, съсредоточаването на дебатите върху суверенитета, заетостта, границите и сравнителния финансов принос в бюджета на ЕС е напълно разбираемо. Но то също така се смята за тесногръдо и късогледо от гледна точка на застрашаването на интересите на САЩ. Затова американският президент Барак Обама, други правителствени служители, бивши финансови министри, водещи бизнесмени и множество финансови и външнополитически експерти усещат, че е необходимо открито да предупредят за последиците от Брекзит от гледна точка на най-важният партньор на Великобритания, изтъква изданието. Очевидно е нормално британските избиратели да мислят най-напред за въпроси като националната сигурност и икономиката, когато отиват да гласуват на референдума. Но очевидно също толкова нормално е САЩ да изразяват своето мнение за въздействието, което евентуален Брекзит може да окаже върху техните отношения с Великобритания и ЕС. Главната тревога на Америка в случая всъщност е не толкова как би се отразило това на Великобритания, а какво влияние би имало то върху останалата част от Европа и извън нея, отбелязва "Файненшъл таймс". Ако се стигне до Брекзит, Камерън ще се сблъска с проблеми, които самият той си създаде, пише в заглавие американският в. "Ню Йорк таймс".
Британският премиер може да обвинява единствено себе си. През 2013 г., когато беше обсаден от все по-настъпателното антиевропейско крило на своята Консервативна партия, той направи обещание, целящо да установи краткосрочен мир сред консерваторите преди парламентарните избори през 2015 г., като заяви, че ако бъде преизбран, ще свика референдум за членството на Великобритания в ЕС. Но това, което тогава изглеждаше като сравнително нискорисково начинание за справяне с краткосрочен политически проблем, се изроди във въпрос, който може сериозно да навреди на британската икономика, да повлияе върху бъдещото развитие на страната и да определи политическата съдба на самия Камерън, изтъква изданието.
Източник: БТА
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ЗА СЪДБОВНИЯ РЕФЕРЕНДУМ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ!
Последвайте ни
0 Коментара: