Лиз Тръс издържа само шест седмици като министър-председател на Великобритания, но за сметка на това спечели пълния пакет от финансови привилегии, предлаган на бившите британски лидери, пише The Washington Post.

Тя ще може да претендира за надбавка за разходи за публични прояви (PDCA), която в момента е в размер на 115 000 лири годишно (около 131 000 евро), пише изданието.

Паричната добавка е обявена от бившия премиер Джон Мейджър през март 1991 г. след оставката на Маргарет Тачър и е въведена с цел подпомагане на бившите министър-председатели и се изплаща до живот.

Разходите представляват възстановяване на направените разходи, "произтичащи от специалното им положение в обществения живот" - като разходи за офис и заплати за персонала, който им помага в работата им в обществения живот, или пътувания до събития, на които се явяват като бивши премиери.

Остри реакции на Острова

В същото време, лидерът на лейбъристите Сър Киър Стармър призова Тръс да не претендира за надбавката, тъй като "не е заслужила правото", с оглед краткия и престой на Даунинг Стрийт 10.

Също така, лидерът на Либерал-демократическата партия Ед Дейви заяви, че Тръс не заслужава тези пари.

Той оприличи надбавката за разходи на "пълна държавна пенсия", като заяви пред радио LBC, че тя е "много, много пъти" по-голяма от това, което работещите могат да очакват при пенсиониране.

Техните изказвания последваха подобни призиви от страна на профсъюзите и участниците в кампаниите министър-председателят да се откаже от нея. Въпреки това, към момента, бившата министър-председателка отказва коментар по темата.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук