ВМС на САЩ подписаха рекорден договор в размер на 22 милиарда долара за изграждането на "най-напредналите подводници в света" - девет подводници като Вирджиния, съобщава CNN.

Така американците планират да отговорят на нарастващата военна мощ на китайския флот в Тихия океан, отбелязва каналът.

ВМС на САЩ подписаха най-големия договор в историята на стойност над 22 милиарда долара за изграждане на „най-напредналите подводници в света “. Става въпрос за създаването на девет атомни подводници от типа Вирджиния, съобщава CNN.

Новата сделка "бележи последния отговор на ВМС на САЩ на нарастващата военна сила и агресивните действия на Китай в западната част на Тихия океан.

Това мнение беше изразено в интервю за канала от Карл Шустер, бивш началник на оперативния отдел на съвместния разузнавателен център на Тихоокеанското командване.

„ Военноморските сили на Китай стават все по-добри и по-големи, така че ВМС на САЩ трябва да предприеме ответни мерки . Това не означава, че Китай  е  враг, но неговите действия несъмнено се наблюдават “, каза Шустер.  

Ударните подводници във вирджинския стил са ключова многоцелева подводна платформа за ВМС на САЩ. Те са в състояние да се бият с други подводници, кораби и наземни цели, както и да провеждат специални операции, включително да извършват разузнаване.

18 подводници от този тип вече са в експлоатация в американския флот, други девет са с различна степен на готовност. Но новите девет подводници ще бъдат значително модернизирана версия.

В сравнение с предшествениците си, новите подводници ще бъдат по-големи - водоизместването им ще се увеличи от 7800 на 10 200 тона. Те ще станат по-дълги - от 377 до 460 фута. 

Освен това модернизираната Вирджиния ще увеличи осезаемо огневата мощ - те ще могат да изстрелят 40 крилати ракети Tomahawk вместо 12, посочва CNN.    

Експертите многократно са предупреждавали, че САЩ изпитват "безпрецедентен натиск " в Тихия океан. На първо място от китайския флот, който постига огромен напредък, като увеличава броя и подобрява качеството на своите подводници.

Така по-рано ръководителят на американското командване в индо-тихоокеанския регион на Хаваи Филип Дейвидсън каза пред Конгреса, че активността на подводници на „трима американски противници в Тихоокеанския регион “: Китай, Русия и Северна Корея - се е утроила от 2008 г. насам. 

Според адмирала той трябва да отговори на тази тенденция, за да запази американското надмощие в региона, но за това му трябват подводници.

Дейвидсън се оплака, че получава само половината подводници, необходими за патрулиране на Тихия океан всеки ден. Той заяви, че в бъдеще ситуацията за американския флот ще изглежда "ужасна ".

 „Ще загубим количественото си предимство около 2025 година. Мисля, че това ще се превърне в проблем за нашите инвестиции в региона“ , каза той.

Пролетният доклад на Пентагона гласи, че до 2020 г. ВМС на PLA ще възложат около 70 подводници. Освен това се очаква Пекин да продължи да изгражда своите сили и през следващите пет години ще започне масово да произвежда модерни многоцелеви ядрени подводници, подобни на Вирджиния.

Доклад от август на австралийски анализатори от университета в Сидни постави под въпрос способността на Америка да бъде в крак с постиженията на Китай и предупреди, че Вашингтон е изправен пред криза на „стратегическа несъстоятелност “. 

Авторите на изследването подчертават: предимството в подводния бой, което САЩ рискува да загуби, ще стане все по-важно в регионалното изравняване на силите, припомня Си Ен Ен.