CNN: Украйна унижи Путин жестоко с този ход
В рамките на две години и половина военни действия това е безпрецедентно нахлуване в Русия
Москва се опитва да обърне хода на един унизителен епизод от конфликта, точно когато превъзходството в наземните атаки и въздушната мощ в Донецка област започнаха да носят на руските войски постепенен напредък, пише CNN, цитирана от "Фокус".
Владимир Путин погледна с хладен поглед и раздразнение главнокомандващия на руската армия генерал Валерий Герасимов. Видеозаписът, публикуван в сряда от Кремъл, показва, че руският президент не е доволен от новините от южната област Курск.
В този момент стотици украински войници, подкрепени от танкове и защитени от противовъздушна отбрана, настъпваха в региона. Руските войници се предаваха, стотици руски цивилни в град Суджа и околностите му бягаха с всичко, което можеха да грабнат.
В рамките на две години и половина военни действия това е безпрецедентно украинско нахлуване в Русия. Путин заяви на срещата в Кремъл, че това е "поредната голяма провокация" от страна на Киев. Изпълняващият длъжността губернатор на региона обяви извънредно положение, описвайки ситуацията като "много трудна".
Преди всичко това беше унизително за руската държава, която се гордее, че защитава родината си.
Атаката в Курск беше дързък и контраинтуитивен ход от страна на украинските военни, който един анализатор описва като "правене на най-малко очевидното нещо".
Въпреки че постоянно губи позиции в източната част на Донецк, тя реши да изпрати елементи от опитни бригади на руска територия, с очевидните цели да злепостави Кремъл и да принуди руското министерство на отбраната да преразпредели ресурсите и да осигури на вътрешния фронт така необходимото морално повишение.
Джордж Барос от базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната смята, че украинците "са постигнали оперативна изненада срещу големи шансове и в момента се възползват от липсата на готовност на Русия в граничните ѝ райони". (Същата тактика проработи и през септември 2022 г., когато те си върнаха голяма част от окупираната Харковска област в рамките на една седмица).
Руският полк, натоварен със защитата на тази част от границата, изостави позициите си. Няколко десетки войници бяха взети в плен, което накара президента Володимир Зеленски да изрази в петък "специална благодарност към нашите воини и части, които попълват "обменния фонд" - като вземат окупаторите в плен и по този начин помагат за освобождаването на нашия народ от руски плен".
В четвъртък вечерта колона от руски подкрепления е била извадена от строя с ракета край град Рилск, вероятно защото украинците са успели да хакнат множество камери за наблюдение на трафика, които са характерни за руските магистрали.
Един руски блогър, Александър Коц, заяви, че е преминал по маршрута. "Забелязах, че по цялото протежение на магистралата има работещи камери. Те буквално мигат със светлините си."
Срещайки слаба съпротива и при положение, че руските комуникации в региона според съобщенията са заглушени от ефективна електронна война, украинските бригади навлязоха на повече от 20 км навътре в Курск през първите два дни на операцията.
Добрата разузнавателна информация позволява на авангардните части да се придвижат още по-напред в донякъде хаотичното бойно поле, като често заобикалят руската отбрана. До петък руските власти бяха загубили контрол над поне 250 кв. км територия, според няколко независими анализа и картографирането на CNN.
Това не е просто пусто руско село. Сред местата, които попаднаха под украински контрол, е транзитен център за природен газ близо до границата, през който Русия доставя на Европа значителни количества природен газ.
Вътре в Русия отново се разпали гневът, който посрещна неуспехите в началото на войната. Руският депутат Андрей Гурулев поиска от военната прокуратура да разследва решението на командирите да пренасочат частите от района на Курск в навечерието на нападението. Това предизвика възмущение сред руското цивилно население в региона.
Според американската медия обаче украинските войски, дори и да са подсилени, не могат да очакват да окупират няколкостотин квадратни километра руска територия.
"Това много прилича на експедиционни сили, макар и закалени в битка, които са се възползвали от липсата на организирана съпротива, за да напредват бързо.
Но да задържат значителна част от руската територия не е по силите им и вероятно не е тяхна цел. Руските подкрепления в крайна сметка ще се усетят, дори и да им отнеме повече от три дни, за да започнат ефективна отбрана", се посочва в статията.
Но дори и да се наложи украинските въоръжени сили да отстъпят от по-предни позиции, подобна операция все пак има няколко цели.
Матю Шмидт, който преподава стратегическо и оперативно планиране в Колежа на командването и генералния щаб на армията на САЩ, смята, че "креативното използване на сила от страна на украинците има за цел да окаже натиск върху вземащите решения в Москва" - и може да е струвала на някои от тях работата им.
Операцията в Курск също така показа на съюзниците на Украйна, че тя все още има енергията и въображението да изненада врага си и да смути Кремъл в момент, когато повечето новини от фронта бяха мрачни за Киев.
Даниел Фрид от Атлантическия съвет твърди, че подобни изненадващи военни рейдове имат дълга история. Някои от тях са били незначителни, докато други са били значими. Той припомня дръзката маневра на Джордж Вашингтон да прекоси река Делауеър през 1776 г., когато се връща с пленени пленници и припаси и повдига морала за борба с британците.
Според него, като демонстрира провала на руското разузнаване и слабостта на границата, рейдът пробива разказа на Кремъл, "че украинската съпротива е безполезна и подкрепата за Украйна е безполезна".
"Курският гамбит на Украйна поставя руското министерство на отбраната пред труден избор. Оказва се, че наличните в Курск групировки, като Националната гвардия, ФСБ и нередовните части, не са способни да се сражават с украинците.
Пред CNN Барос заявява, че руското военно командване би могло да пренасочи елементи от новосъздадената Северна група, но пренасочването на значителни елементи "вероятно ще разтегне тези елементи още повече и ще създаде уязвимости в руската отбрана на други места по границата.
Или пък би могло да се включат значителни руски резерви в по-голяма операция - но те са от решаващо значение за настоящите настъпателни операции на Русия на територията на Украйна, където постоянното разполагане на голям брой войски подкопава украинската отбрана", пише CNN.
Или, според Барос, руснаците биха могли да използват въздушна мощ, за да атакуват украински бронирани машини в района на Курск, като по този начин не позволят на украинските войски да се закрепят и да помогнат на сегашните руски сили, разположени в района.
Каквато и комбинация да избере, Москва се опитва да обърне хода на един унизителен епизод от конфликта, точно когато превъзходството в масивите и въздушната мощ в Донецка област започна да носи на руските войски постепенен напредък.
Последвайте ни
12 Коментара: