Кремъл вероятно е решил да обяви антитерористична операция, а не военно положение, за да омаловажи мащаба на нахлуването в Курската област и да предотврати паника или негативни реакции в страната.

Това се посочва в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW).

Също така руските власти показват нежелание да предприемат по-радикални мерки в отговор на ситуацията.

Източник, близък до комисията по отбрана към Съвета на федерацията на Русия, е заявил, че администрацията на руския президент е посъветвала руските депутати и сенатори да не коментират събитията в Курска област "до специална заповед" или да ги обсъждат възможно най-кратко и да се позовават само на официални изявления.

Руски военни блогъри предложиха Москва официално да обяви война на Украйна и разкритикуваха Кремъл, че не е обявил военно положение вместо антитерористична операция.

Обявяването на военно положение щеше да позволи на руските власти да предприемат по-радикални мерки, като например забрана на митинги и демонстрации, налагане на комендантски час и организиране на отбранително производство за армията, наред с други неща.

Руският президент Владимир Путин се въздържа от официално обявяване на военно положение, многократно е демонстрирал нежеланието си да превърне изцяло руското общество във военно управление и отказва да обяви обща мобилизация, за да предотврати вътрешно недоволство, което би могло да застраши стабилността на режима му.

Путин вероятно е назначил Александър Бортников (директор на Федералната служба за безопасност на Русия) за ръководител на антитерористичната операция, тъй като преди това Бортников се е доказал като ефективен ръководител по време на кризи, които са застрашавали вътрешната стабилност на Русия и режима в Кремъл.

Анализаторите на ISW смятат, че сложното управление на антитерористичната операция от страна на ФСБ под ръководството на Бортников може да намали ефективността на руския отговор на украинската операция.

Също така военните анализатори подчертават, че руските сили се защитават по-адекватно в Курска област след пристигането на допълнителни наборни войници и по-боеспособни служители от фронтовите райони в Украйна.