Въздушни удари по сирийски правителствени войски и бойци на „Хизбула”, свален сирийски бомбардировач и ирански безпилотници – през последните седмици конфронтацията между американските военни и верните на Дамаск сили зачестиха, пише Die Zeit. Някои считат, че това е началото на открита борба за власт между Москва и Вашингтон, но в действителност по такъв начин САЩ се опитват да провалят плановете на Техеран по създаване на сухопътен коридор от Иран през Ирак и Сирия до Средиземно море, счита авторът на публикацията Андре Бьом.
Американците се опитват да не допуснат това, но засега не знаят как, а „войнствената реторика и липсата на стратегия е опасна смес, особено в Сирия”, продължава изданието.
 
Сега войната в региона премина в трети етап. Въоръженото въстание против режима на Асад не успя, макар че в някои части на фронта все още се водят боеве. Мултинационалният лов” на ИД продължава.
 
В същото време „междурегионалната борба за геополитическо разделяне на Сирия вече започна”, отбелязва авторът. Основно тя се води на изток в страната, където преминават два газопровода, важни автомобилни магистрали, хидроелектроцентрали и най-плодородните територии.
 
Разделянето на страната е неизбежно, това го разбират всички страни в конфликта. Руският план за създаване на зони на деескалация отразяват фактическото положение.
 
С американска помощ и при условие за осигуряване на контрол над въздушното пространство на тези територии, които „досега бяха подложени на бомбардировки от силите на Асад”, може да се превърнат в истински зони за сигурност на гражданското население.
 
Има данни, че Москва е намекнала за готовност да предостави на САЩ контрол над южните зони за деескалация, твърди Die Zeit.
 
Ако този сценарий бъде реализиран, то Иран ще получи свой сухопътен коридор, а сирийските кюрди ще имат автономен район в североизточната част на страната, обяснява Бьом. Режимът на Асад ще запази контрола над големите градове като Алепо, Хама, Хомс и Дамаск, както и почти цялата територия между тях. Като награда за помощта на правителствените сили ливанската „Хизбула” ще получи участък земя на границата с Ливан.
 
Засега не е известно какво ще стане с провинция Идлиб, където се концентрира опозицията и живеят стотици хиляди вътрешни бежанци. ИД ще загуби Ракка и Мосул, ще отстъпи дълбоко на своя територия и ще се придържа към тактиката на изгорената земя. Терористичната групировка обаче няма да загуби напълно своето влияние. Нейната съдба ще зависи от това дали джихадистите ще успеят отново да се представят като защитници на притесняваните сунити, какъв мащаб и форми ще придобие шиитско-иранския курс към експанзия. Също така е важно доколко добре останалите под контрола на опозицията райони ще бъдат защитени от режима на Башар Асад, добавя Бьом.
 
Превод и редакция: БЛИЦ