Дузина руски частни военни компании "заработвали" в Либия
Този техен статут освобождавал руските власти от отговорност при смърт на наемник
Властите обаче се примиряват, защото ситуацията им е изгодна. Например Русия може официално да твърди, че не участва в сухопътни операции в Сирия, но ако някой от ЧВК бъде убит, това не е проблем на МО.
Чрез услугите на ЧВК Москва може да действа на територии, по отношение на които няма намерение сериозно да се намесва, като например в Либия.
Основателят на РСБ-Груп Олег Криницин миналата година в интервю във френския вестник Le Figaro заяви, че 86 негови служители, все бивши военни с опит, изпълняват операции по разминиране в Либия в интерес на неназован възложител.
След няколко месеца Криницин прояви повече откровеност в интервю за агенция Reuters. Според него около 12 руски ЧВК са изпратили десетки хора в зоната, контролирана от националната либийска армия и се подчиняват на маршал Халиф Хафтар и властите в Тобрук.
Те изпълнявали обикновено „комерческо споразумение”, уточнил Криницин. Тяхната мисия, завършила през февруари, се заключавала в разминиране на обекти от промишлената инфраструктура в района на Бенгази, които били овладени от силите на Хафтар.
Поддръжката на маршал Хафтар не е изненада за Русия. Москва се опитва да играе своя роля в регулиране на либийския конфликт, като установи диалог между двете враждуващи правителства.
Превод със съкращения: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: