Интернет-порталът opex360.com публикува статията „Libye: Une société militaire privée russe a envoyé des démineurs près de Benghazi, в която се твърди, че около 12 руски частни военни компании (ЧВК) се занимават със специфичния си бизнес в Либия.
В публикацията се припомня, че съгласно руското законодателство (НК чл.359) свързаната с наемничество дейност може да доведе до 8 г. лишаване от свобода. Това обаче не е пречка за съществуването на ЧВК като Moran Security Group (регистрирана в Белиз), Тигр, Антитеррор-Орел, Slavonic Corps (регистрирана в Хонконг) или РСБ-Груп с щаб-квартира в… Москва.
 
Властите обаче се примиряват, защото ситуацията им е изгодна. Например Русия може официално да твърди, че не участва в сухопътни операции в Сирия, но ако някой от ЧВК бъде убит, това не е проблем на МО.
 
Чрез услугите на ЧВК Москва може да действа на територии, по отношение на които няма намерение сериозно да се намесва, като например в Либия.
 
Основателят на РСБ-Груп Олег Криницин миналата година в интервю във френския вестник Le Figaro заяви, че 86 негови служители, все бивши военни с опит, изпълняват операции по разминиране в Либия в интерес на неназован възложител.
 
След няколко месеца Криницин прояви повече откровеност в интервю за агенция Reuters. Според него около 12 руски ЧВК са изпратили десетки хора в зоната, контролирана от националната либийска армия и се подчиняват на маршал Халиф Хафтар и властите в Тобрук.
 
Те изпълнявали обикновено „комерческо споразумение”, уточнил Криницин. Тяхната мисия, завършила през февруари, се заключавала в разминиране на обекти от промишлената инфраструктура в района на Бенгази, които били овладени от силите на Хафтар.
 
Поддръжката на маршал Хафтар не е изненада за Русия. Москва се опитва да играе своя роля в регулиране на либийския конфликт, като установи диалог между двете враждуващи правителства.
 
Превод със съкращения: БЛИЦ