Нов корпоративен данък може да набере около 10 милиарда евро годишно за подпомагане финансирането на стимулиращите икономически планове на съюза, като същевременно този данък ще възлиза на по-малко от 0,2% от оборота на големите компании, които се възползват от единния пазар на ЕС, заяви в понеделник говорител на Европейската комисия(ЕК), предава агенция Reuters, цитирана от БНР. 

Според планът на ЕК, очакващ одобрение или промени от 27-те държави членки на Европейския съюз, Комисията ще заеме от финансовите пазари безпрецедентните 750 млрд. евро, за да финансира разходи, насочени към възстановяване на икономиките, опустошени от коронавирусната криза.

В рамките на този план са предложени няколко възможни налози за подпомагане на изплащането на дълга, който ще бъде емитиран от ЕК, включително идеята за нов данък за единния пазар, който да влезе в сила през или след 2024 година. 

"В зависимост от дизайна, независимо дали еднократна сума или такса, пропорционална на размера на фирмата, или част от данъка върху фирмената печалба, ще могат да бъдат събрани около 10 милиарда евро годишно, без бъде наложена прекомерна тежест върху всяка една отделна фирма", заяви говорител на Комисията.

Според него "10 млрд. евро са по-малко от 0,2% от оборота, генериран от операциите на тези големи компании в рамките на ЕС", като се визират най-вече американските технологични гиганти, действащи на единния европейски пазар.

Говорителят на ЕК добави, че очакваните годишни приходи са предварителни оценки, които попадат в средата на разглежданите различни варианти за нов данък. 

Комисията също така предлага и други възможни източници на нови приходи за съвместния бюджет на ЕС - от данък върху пластмасите до облагане на вноса на въглероден отпечатък - за погасяване на дълга от 750 млрд. евро, който ще бъде взет от ЕК от пазарите в подкрепа на засегнатите от коронавируса икономики. 

В интервю за Financial Times, публикувано в неделя, еврокомисарят по бюджета Йоханес Хан заяви, че предлаганият от ЕК данък за единния пазар може да засегне 70 000 компании в Европа с глобален оборот от над 750 млрд. евро.