Екокатастрофа в Турция! Кракът на българина не трябва да стъпва в този залив
Количеството амоняк в морето от отпадъчните води е точно 50 пъти по-високо
В Измирския залив се случва голяма екологична катастрофа, обяви днес турският министър на околната среда и градоустройството Мурат Курум по повод масовото измиране на риби в залива, предава Анадолската агенция.
Курум отправи остри критики за случилото се към основната опозиционна Народнорепубликанска партия, която спечели местните избори през март в национален мащаб, включително в Измир. Мурат изтъкна, че местните власти не са изпълнили обещанията си за предприемане на усилия за почистване на залива.
Рибите в Измирския залив умират масово поради липса на кислород във водата, заяви турският министър на околната.
Курум участва в проверка в залива заедно с членовете на „Делегацията на научния съвет за Измирския залив“, създадена с цел да разследва и предотвратява причините за масовото измиране на риби, лошата миризма и замърсяването на Измирския залив, посочва Анадолската агенция.
Той заяви, че са взети проби от морската вода от различни точки на залива.
Със съжаление трябва да споделя, че количеството амоняк в морето от отпадъчните води е точно 50 пъти по-високо, отколкото трябва да бъде. Това означава, че битовите и промишлените отпадъци се смесват във водата без пречистване.
Това води след себе си до проблема с миризмата и застрашава както живите същества в морето, така и човешкото здраве. Подобна е картината и при анализа на кислорода в морето.
Въпреки че нивото на кислород в Измирския залив трябва да бъде 6 милиграма на литър, а долната граница за рибите и живите същества е 4-4,5 милиграма на литър, измереното от нас ниво на кислород е спаднало до 1,8, а на някои места до нула. С други думи, в морето не е останал никакъв кислород, каза Курум.
Той добави, че резултатите от проверката, извършена от Измирската голяма община, показват, че параметрите на замърсяване са се увеличили значително, особено след 2020 г.
Последвайте ни