Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) днес съобщи, че продължава проверката на редките случаи на образуване на съсиреци след поставянето на ваксината срещу К-19 на компанията "АстраЗенека". Причинната връзка между ваксината и тромбозите не е доказана, но е възможна и проверката продължава, се посочва в съобщението на Европейската агенция по лекарствата, предава БНР.

Препоръчва се хората, получили от тази ваксина и които имат съмнения за образуването на съсиреци и други странични въздействия от препарата, описани в листовката, незабавно да се обърнат към лекар.

Допълва се, че засега не е установена връзка между опасните последици от ваксината и възрастта, пола или предишните заболявания на ваксинираните.

ЕМА отново повтаря известната оценка, че ползите от ваксината са повече от вредите. Агенцията предприе проверката след съобщения от няколко държави за смъртни случаи на ваксинирани с препарата на "АстраЗенека" след образуването на тромби, довели до инсулти, инфаркти и белодробни емболии.

Изпълнителният директор на Европейската агенция по лекарствата (EMA) Емър Кук заяви отново по време на брифинг за пресата в сряда, че ползите от ваксината на "АстраЗенека" надвишават всички свързани рискове. Тя обаче добави, че в момента агенцията прави преглед след съобщения за необичайно съсирване на кръвта или мозъчна венозна синусова тромбоза (CVST) при хора, които са били ваксинирани с "АстраЗенека".

Кук заяви, че от 9,2 милиона дози, регистрирани в Европейските икономическо пространство към 22 март, е установено, че 44 случая са диагностицирани с CVST. Установено е също така, че в целия свят са регистрирани още 18 случая на образуване на кръвни съсиреци. Броят на починалите при тези случаи е 14, но Кук заяви, че не е известно дали всички тези смъртни случаи са причинени от кръвни съсиреци. Тя също така заяви, че връзката между кръвните съсиреци и ваксината на "АстраЗенека", макар и възможна, не е доказана.

Идната седмица от ЕМА ще излязат с "актуализирана" препоръка относно употребата на ваксината на "АстраЗенека".

В няколко европейски държави, включително и в Германия тази седмица, здравните власти препоръчаха ваксината на "АстраЗенека" да не се използва при по-млади хора.