"Има някои странности и пропуски, що се отнася до санкциите на САЩ срещу Русия. Става въпрос за много подозрителна селективност по отношение на милиардерите, които са засегнати от тях, посочват от Financial Times.

Изданието смята, че Вашингтон е взел предвид горчивия опит от санкциите срещу руските гиганти за алуминий UC Rusal и En+ през 2018 г. и сега е действа много предпазливо относно тези санкции, които могат да навредят на икономиката на САЩ.

Богатите руснаци си скубят косите, ето какви иманета изгубиха заради войната в Украйна

Тогава санкциите срещу компаниите на Олег Дерипаска доведоха до рязко увеличение на цената на алуминия. Само няколко месеца по-късно САЩ бяха принудени да отменят санкциите, а цената на алуминия веднага започна да поевтинява.
 


"Сега един от най-богатите хора в Русия Владимир Потанин не е санкциониран. Именно това му позволи да купи Росбанк от Societe Generale", пишат от изданието. Припомняме, че една от най-големите френски банки обяви преди дни, че се отказва от бизнеса си в Русия, присъединявайки се към вълната от напускащи западни компании. 
 


"Освен това Европейският съюз и Великобритания санкционираха  Алексей Мордашов, Михаил Фридман, Пьотр Авен и Роман Абрамович, докато САЩ не го направи. Компанията на Алишер Усманов също не беше включена в американския списък със санкции.

Третият по богатство човек в Русия и основен акционер в газовата компания "Новатек" - Леонид Михелсон, не попада нито в американските, нито в европейските санкции. Текущото му нетно състояние възлиза на 21,6 млрд. долара.

По данни на Bloomberg половината от 20-те най-богати руснаци не са били обект на западни санкции заради ситуацията в Украйна. Те могат "да оперират с парите си свободно по целия свят, без никакви законови ограничения", допълват те.


Превод и редакция: БЛИЦ!