Сега често говорят относно заплахата за Запада от така наречената „Доктрина Герасимов”, наречена на името на руския генерал Валерий Герасимов, на когото приписват нейното създаване. Тази доктрина обаче не съществува, пише във Foreign Policy (Външна политика) Марк Галеоти в публикацията I’m Sorry for Creating the ‘Gerasimov Doctrine’.
Британският политолог Марк Галеоти, който е автор на публикацията, признава, че терминът фактически няма никакви реални основания. Той го е измислил след като получил превода на статията на Герасимов, която отначало се появила в руското издание „Военно-промышленный курьер”.
 
В своята статия генерал Герасимов разсъждавал как пропагандната и подривната дейност могат да доведат до там, че „напълно благополучна държава за броени месеци и дори за дни може да се превърне в арена на ожесточена въоръжена борба, да стане жертва на чуждестранна интервенция, да се потопи в паяжината на хаоса, на хуманитарната катастрофа и гражданската война”.
 
Галеоти публикувал превода на статията в своя блог, снабдявайки го с коментари. Галеоти признава, че в стремежа си да привлече читатели, му измислил привлекателното заглавие „Доктрината Герасимов”, без да предполага, че хората могат да възприемат думите на Герасимов като реален проект за военни действия против Запада.
 
Скоро след „анексията” на Крим, военните действия в Донбас и руската пропаганда, статията на Герасимов, игнорирана преди, вече е възприемана като „най-новия проект за способите за водене на война”.
 
Галеоти обаче не е съгласен с такава формулировка. Според него, Герасимов разсъждавал само за това как Кремъл възприема събитията от „арабската пролет” и „цветните революции”, насочени против промосковските режими в съседните държави, както и за събитията в Украйна. Герасимов се опитал да разработи стратегия за борба с подобни събития.
 
Политологът е убеден, че Русия няма единна доктрина по проблема: няма организационен принцип или единен орган, който да провежда подобна операция.
 
За Русия не може да става и дума да води война с НАТО, която представлява коалиция от богати страни, докато икономиката на Русия е сравнима с канадската, с незавършена и скъпо струваща модернизация на армията.
 
На такава страна, според Галеоти, не й остава нищо друго освен да прибегне до това, което Джордж Кенън нарича „политическа война”, а именно до „използване на всички средства, с които разполага държавата, с изключение на военните, за постигане на своите национални цели”.
 
По такъв начин, „ако подривната дейност не е прелюдия към война, а е самата война, това променя нашето разбиране за заплаха и за нашия най-добър отговор за нея” – пише Галеоти. Според него, без да забравя за военните средства за сдържане, САЩ трябва да се концентрират към действия на контраразузнаването, осигуряване на медийна грамотност, борба с корупцията и отстраняване на разделението в американското общество, създавано от Русия.
 
За да сложи край на сегашното противопоставяне с Русия или да се бори с руската „политическа война”, САЩ трябва да разберат стоящата зад нея мотивация. Невярното възприемане на Русия ще доведе страната до неразбиране на заплахата и грешки в разработения отговор за нея.
 
„Доктрината Герасимов” никога нищо не е означавала и не означава сега. Дошло е време да вървим напред” – цитира Foreign Policy призива на Галеоти.
 
Публикацията е подготвена от Ганчо КАМЕНАРСКИ