Списание Foreign Policy, рупор на Държавния департамент, направи ужасни прогнози за саудитците.

На 31 август, в строго съответствие с направено по-рано изявление, от Белия дом, американските войски напуснаха летището в афганистанската столица.

Журналистите вече нарекоха хаотичната евакуация, глупаво организирано от Пентагона, бягство на „звездите и ивиците“ и „Сайгон-2021“. От Кабул идва информация, че не всички американци са успели да избягат. Талибаните трябва да изведат около 300 янки от страната според тайно споразумение с представителите на САЩ.

Така Белият дом всъщност обяви лозунга „животът на съюзниците не е важен“. Междувременно в скорошен доклад на ООН се прогнозира, че около 500 000 афганистанци могат да напуснат страната до края на годината. Това са онези, които ще се опитат да избягат през границите, затворени от талибаните и това са предимно млади мъже. Но тях никъде не ги очакват.

Европейските медии вече публикуваха проект на изявление, което скоро ще бъде официално обявено от ЕС на следващата среща на върха. В него се казва: „Въз основа на извлечените поуки ЕС и неговите държави членки са решени да действат срещу повторението на неконтролираните масови нелегални миграционни местения“.

Ако трябва да се нарекат нещата с истинските им имена, янките предадоха и подложиха много афганистанци на смъртна опасност, а европейците, които крещяха за своя висок морал и нравственост отказаха да ги спасят.

Конкретно, това е смъртта на местния фолк певец Фавад Андараби, застрелян от талибаните, след като представителят на талибаните Забихула Муджахид, забрани публичното изпълнение на музика, и това лежи на съвестта на западните "демократизатори". Няма съмнение, че това далеч не е единичен случай.

Така датата, „31 август“ ще се превърне в поредния ден на позора за САЩ, чийто политици се държат неморално, да не кажем по-грубо - подло. Нормалните хора дори не изхвърлят своите домашни любимци на студа навън, за да не ги обричат на сигурна смърт.

Но и това сравнение куца. Друга картина ми идва на ум за нещастната котка, вързана за дърво, и заобиколена от ядосани кучета. Само че вместо животното, това са хора, милионите хора, а вместо кучета - талибаните.

Нещо повече, самите афганистанци, страдащи от ограниченията, наложени им от талибаните и живеейки под страх от смърт, проклинат в-голяма степен американците. Колкото и жестоко да е новото правителство, то се ръководи от собствената си вяра и собствените си закони.

"Учениците" (това означава „талибан“) не са негодници по природа. Те са точно това, което са – едни фанатично верни на своята, макар и средновековна, идеология, която им помогна да спечелят в тази безкрайна война.

Но това дълго въведение обаче не се дължи на ситуацията в Афганистан, а на тази в Саудитска Арабия, която също преживя тежко деня 31 август. Просто е: Рияд може да повтори съдбата на Кабул, която днес изглежда абсолютно нереалистична. Но преди 10 години подобни предположения относно афганистанците дори не бяха взимани под внимание.

И така, в последния ден на отиващото си лято, според изданието South Front, „хусите („Ансар Аллах“) извършиха няколко атаки срещу силите на коалицията, ръководена от Саудитска Арабия, както в Йемен, така и в южната част на Саудитска Арабия. Те започнаха с ракетна атака срещу военната база Ал-Анад в южната йеменска провинция Лахидж.

Според информацията, 43 судански наемници, воюващи на страната на Рияд бяха убити, а над 56 бяха ранени, а самата база претърпя материални щети. На запад от йеменския Мариб започнаха ожесточени боеве, по време на които десетки бойци бяха убити от двете страни.

Хусите се активизираха на фона на мощни въздушни удари от ръководената от Саудитска Арабия коалиция в Йемен. Изглежда, че гъстата сянка от победения Кабул падна и на юг в Арабския полуостров. Очевидно поражението на проамериканската армия в Афганистан и предателството на САЩ дадоха надежда на бойците от „Ансар Аллах“. Разбира се, саудитците отчаяно се опитват да обърнат ситуацията, но безуспешно.

Списание Foreign Policy (FP) , известно още като рупор на Държавния департамент на САЩ, публикува статия „Хусите побеждават Саудитска Арабия в Йемен“. Авторът на тази публикация, е Анел Шелин, научен сътрудник в Института за отговорно държавно управление „Куинси“ (Quincy Institute for Responsible Statecraft, или QIRS) и е мозъчен тръст на Вашингтон.

Центърът е кръстен на бившия президент на САЩ Джон Куинси Адамс и се позиционира като „реалистичен“ и се застъпва за „сдържаност“ във външната политика на САЩ.

За да стане ясно що за институт е QIRS, трябва да се цитират някои факти. През януари 2020 г. републиканският сенатор на САЩ Том Котън обвини QIRS в антисемитизъм, тъй като неговите експерти популяризираха „изолационистка политика“, а също така призоваваха Белия дом да „се отърве от вредното влияние на еврейските пари“.

Това се отнася до участието на лобистите от Уолстрийт в стратегията на САЩ в Централна Азия и Близкия изток. Изобщо, не без участието на експертите от QIRS, които твърдят, че знаят всичко за 11 септември, янките напуснаха Афганистан.

Само това може да ни накара да се вслушваме внимателно в мнението на Анел Шелин. „Когато тогавашният министър на отбраната на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман започна операцията „Решаваща буря“ срещу хусите през март 2015 г., той предположи, че военната операция ще му донесе лесна победа, която ще помогне да се потвърди неговото евентуално повишение в престолонаследник и бъдещ крал - пише FP.

В скорошно интервю с кореспондента на CNN Фарид Закария, в който се обсъжда войната в Йемен, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че „саудитците участват в опити за прекратяването на тази война“. Те са уморени, което е първият знак за бъдещо поражение, колкото и немислимо да изглежда това сега“.

Грешката на Рияд, според анализаторката на QIRS, е, че кралството се стреми да наложи своите максималистични изисквания като фактически победители. Но това е безполезно, защото хусите, подобно на талибаните, просто ще продължат безкрайната си борба.

Тази война може да продължи колкото те я искат. Вече има изказвания от поддръжниците на „Ансар Аллах“, че ще са необходими 100 години в борбата, за да победят врага завинаги. А също така е посочена и стратегията на хусите - „изтощение на врага, заради което некадърната и мързелива Саудитска Арабия в крайна сметка ще се предаде“.

Говори се, че рано или късно саудитската коалиция ще се разпадне, а петролът ще се обезцени в резултат на глобалната „зелена революция“. Тогава най-мотивираните бойци „Ансар Аллах“ ще влязат в димящия Рияд.

Между другото, за който не знае, е че янките престават с подкрепата си на саудитците в приключението в Йемен. Докато Обама и Тръмп подкрепяха Рияд, Байдън каза в първата си голяма външнополитическа реч през февруари тази година: „Войната срещу хусите трябва да приключи“.

Днес западната експертна общност обсъжда темата „Какво не е наред с армията на Саудитска Арабия, ако тя не може да победи хусите вече 6 години“. Изглежда, че всичко е „наред“ и войските на крал Сауд са подготвени по образците на Пентагона и са оборудвани не по-лошо от американската армия.

Но янките, влезли в Афганистан през 2001 г., успяха да превземат Мазари-Шариф, Кабул, Кандахар и Кундуз по време на няколкомесечни боеве със същите тези талибани, докато армията на Саудитска Арабия, заедно с ОАЕ и суданските войски така и не успяха в щурма си за Сана или друг голям град в Йемен.

Джон Макинани, американски военен аналитик, разполагащ с разузнавателните данни, очерта ситуацията в Йемен по следния начин: хусите имат силна воля за победа, каквато деморализираните войни на Мохамед бин Салман нямат.

Макинани прогнозира „Саудитски Виетнам“ за кралството и съдбата на Сайгон за Ер Рияд. Разбира се, това няма да стане бързо, но все пак това ще дойде като пълна изненада за всички.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)